Lidovky.cz

Vítězství v souboji v pražské ODS může ukázat cestu celé straně

  23:08

Poslanec Boris Šťastný mohutně podporovaný Tomášem Hrdličkou a Jiřím Janečkem vyostřují své verbální útoky na primátora Bohuslava Svobodu.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, R.C.Česká pozice

Vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách nedělá problémy jen sociálním demokratům. V ODS se teď cítí na koni ti její členové, kteří ať už skrytě, nebo veřejně podporovali Zemana proti Karlu Schwarzenbergovi. A triumf kandidáta opoziční smlouvy považují za mandát k proměně i své strany.

Nejviditelněji se tento boj projevuje v hlavním městě. Pražská ODS v minulých letech nikdy nebyla zcela jednotná, ale dění v uplynulých týdnech začíná připomínat kolektivní psychózu. Exposlanec Jiří Janeček, kterého voliči v roce 2010 vykroužkovali, zakládá novou platformu. Současný poslanec Boris Šťastný s Tomášem Hrdličkou v zádech vyostřují své verbální útoky na primátora Bohuslava Svobodu. Ten je opětuje, ale víc si zatím nedovolí.

Nejnovější kolo invektiv

Nejnovější kolo invektiv se mezi Šťastným a Svobodou odehrálo během tohoto víkendu. V sobotu primátor doporučil prostřednictvím portálu lidovky.cz svému předchůdci v čele pražské ODS, že pokud chce skutečně pomoci ODS, měl by raději i se svým kamarádem Hrdličkou držet bobříka mlčení.

Nejnovější kolo invektiv se mezi poslancem Borisem Šťastným a pražským primátorem Bohuslavem Svobodou odehrálo během tohoto víkendu

Nejprve se ozvala „Pravá frakce“ na své facebookové stránce a Svobodu upozornila, že požaduje „návrat loajality do ODS“. V duchu tohoto hesla dále správci profilu sdělili, že „kdyby Svoboda přestal napadat kolegy z ODS, neměl by vlastně o čem mluvit a jeho politická činnost by reálně přestala existovat“. Poté, co zde propagovali teze poslance Pavla Suchánka a Šťastného k anonymním akciím, jde o další jasné přihlášení se k novým vnitrostranickým „rebelům“.

Den na to se znovu přes lidovky.cz ozval sám Šťastný. Primátora přirovnal k tajemníkovi KSČ a řekl, že podle něho „není možné spolustraníkům nařizovat, aby drželi bobříky“. Zpravodajský web nijak neupozornil, zda se poslanec Šťastný na tomto místě třeba zasmál, pravděpodobně tedy tento svůj výrok myslí vážně.

V témže textu se vyjádřil i Šťastného letitý souputník, pražský šíbr Hrdlička, a pravil, že na Svobodu nijak reagovat nebude, „neboť každému hlupákovi je jasné, že nejvíce škodí každé politické straně, když si její členové vzkazují něco přes média“. Ani se neodvažujeme domýšlet, co tímto výrokem Hrdlička řekl o svém kamarádovi Šťastném.

Komu padne pražská ODS do klína?

O čem nás členové pražské ODS poučili? Za prvé, Boris Šťastný zřejmě patří do „Pravé frakce“, i když se k tomu zatím veřejně nehlásí a rebelové okolo Janečka ho podporují jen oklikou. K této taktice je nejspíše inspiroval dosluhující prezident Václav Klaus, jenž svou podporu Miloši Zemanovi také dávkoval postupně. Šťastný se zřejmě chce k Janečkovi a spol. přihlásit až „v pravý čas“.

Za druhé, hybatelé pražské ODS, mezi nimiž mediálně hraje prim právě Hrdlička, se rozhodli vyzkoušet, zda můžou ODS vrátit do svého držení. Minimálně od listopadu 2011, kdy se na magistrátu uskutečnil převrat a vznikla koalice ODS a TOP 09, se pražští „kmotříci“ cítí odstrčení na druhou kolej a zkouší návrat na původní pozice – třeba ovlivňováním dění na jednotlivých městských částech, kde čas od času uspějí a provádějí své představy.

Jakým způsobem vyřeší krizi největší regionální sdružení strany, může ukázat cestu, kterou si ODS zvolí ke svému ozdravení i na celostátní úrovni

V kuloárech bývá často zmiňován scénář, že pro komunální volby 2014 si „političtí podnikatelé“, jako je Tomáš Hrdlička, kvůli mizerným vyhlídkám ODS sestaví alternativní kandidátku, jakési „béčko“ ODS, nové Věci veřejné. Jejich nedávná aktivita jako by naznačovala, že se ještě chtějí prostřednictvím „svých“ politiků pokusit podržet původní značku a hlavní úsilí směřovat na její ozdravení. (To však nevylučuje provedení scénáře „VV II“. Jde jen o to, na který projekt se vydá více sil.)

Vážnou krizí prochází celá ODS. Sledovat detailně pražskou buňku má ale dobrý důvod – zdejší krize má snad nejjasnější kontury. Jedna strana sporu chce voliče získat návratem k „původním“ (klausovským) hodnotám a je jí jedno, nakolik je u veřejnosti zdiskreditovaná. Druhá strana upozorňuje, že s nedůvěryhodnými reprezentanty může strana hlásat jakoukoliv politiku, ale žádný volič jí neuvěří.

Jak krizi vyřeší největší regionální sdružení strany, proto může ukázat cestu, kterou si ODS zvolí ke svému ozdravení i na celostátní úrovni. To by mělo být i dobrým důvodem pro předsedu strany Petra Nečase, aby k dění v pražské ODS přestal mlčet.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.