Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vitásková brzdí, elektřina zdražuje. Jak dlouho ještě?

  11:38

Energetický regulační úřad snižuje podporu pro obnovitelné zdroje, ale zatím jen mírní růst cen elektřiny. Stát navíc splácí staré dluhy.

„Ne všichni zaměstnanci ERÚ jsou schopni turbulentní změny zvládat,“ vysvětluje předsedkyně úřadu kritické výtky vůči změnám, do kterých se pustila. foto: © ČTKČeská pozice

Brzdíte jako blázen, auto se ale dál řítí z kopce a stále zrychluje. Možná časem dosáhnete toho, že zrychlovat přestane a budete pokračovat dál víceméně stabilní – vysokou – rychlostí. A dlouho poté možná jednou zpomalí. V případě předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové jde o výhled necelých dvaceti let. Tedy samozřejmě dlouho poté, co svůj úřad opustí. Úspěchem by bylo dosažení stabilní rychlosti během dvou tří let.

„Ani korunu navíc,“ dává nyní jasně najevo své záměry Vitásková. Náklady na podporu obnovitelných zdrojů, přenos a distribuci elektřiny (a v případě plynu jeho přepravu) však ERÚ do cen samozřejmě započítá. Ale jenom v té míře, kterou určuje evropská legislativa a český zákon. V případě zelené energie striktně jenom tolik, aby její výrobci dosáhli „patnáctileté doby prosté návratnosti investic“.

Stát dluží miliardy korun distribučním společnostem. Ty v minulých letech zaplatily výrobcům podporované energie víc, než jim stát stačil vykompenzovat.

V praxi to například znamená, že energetický regulátor pro příští rok sníží podporu pro všechny nové obnovitelné zdroje s výjimkou malých vodních elektráren. Laik přesto může žasnout, že oproti letošku celkové náklady na obnovitelné zdroje stoupnou o dalších více než sedm miliard korun. Dosáhnou úrovně téměř 43 miliard korun, a když k tomu připočteme další necelé dvě miliardy především za podporu kombinované výroby elektřiny a tepla, dostáváme se k celkovému účtu za příští rok – 44,5 miliardy korun. Jak je to možné?

Čím dál víc dotované elektřiny

Faktory, které mají na svědomí další zrychlování, ať Alena Vitásková brzdí sebevíc, jsou tři. Všechny souvisejí se současným systémem podpory obnovitelných zdrojů – tedy dotací formou pevných výkupních cen elektřiny. Čím více elektřiny podporované zdroje vyrobí, tím jsou pochopitelně náklady vyšší.

  • Za prvé stále více elektřiny vyrábějí už starší fotovoltaické elektrárny.
  • Za druhé platí, že dokud zákon nezakáže podporu nových zdrojů, budou přibývat další výrobci dotované energie. V poslední době zvláště bioplynové stanice a zdroje spalující biomasu.
  • A za třetí je tu takzvaný korekční faktor. Stát totiž dluží distribučním společnostem – především firmám E.ON a ČEZ. Ty v minulých letech zaplatily výrobcům podporované energie víc, než jim stát stačil vykompenzovat.

Příští rok bude stát ještě doplácet více než 4,5 miliardy korun za období 2010–2011. Ale ani tím vyrovnávání starých dluhů nekončí. Vitásková předpokládá, že další tři miliardy bude nutné později vykompenzovat za letošní rok.

Přestaňme raději se strašením dalšími čísly. Staré chyby, kvůli nimž se nám obnovitelné zdroje a možná i náklady na distribuci prodražily, je dobré kvůli poučení pro budoucnost zkoumat, ale jejich důsledků už se nezbavíme. Teď je klíčová jiná otázka: Máme jít do druhého extrému a podporu nových obnovitelných zdrojů zarazit úplně?

Podpora nových zelených technologií sama o sobě nesmyslná není. Nesmyslná byla podpora fotovoltaiky po česku, která se zcela vymkla kontrole.

Nesmysl? V Česku ano.

Podpora nových zelených technologií sama o sobě nesmyslná není. Budoucnost ekonomiky je právě v nich, i když je otázkou, kdy se bez dotací prosadí v konkurenci s ostatními elektrárnami. Nesmyslná byla samozřejmě podpora fotovoltaiky po česku, která se zcela vymkla kontrole. Na tom se ostatně shodnou zelení s největšími „ekoskeptiky“.

A co z toho vyplývá pro regulační úřad? Vitásková dává jednoznačně najevo, že ji nic jiného než co nejnižší účty domácností  a firem za energie nezajímá. Po pravdě – veřejnost od ní ani nic jiného neočekává. Vcelku přirozené je tedy i to, že šéfka ERÚ prosazuje zákon, jenž podporu novým zdrojům zcela zarazí. Zda je to nutné, musejí posoudit politici. Oni povedou spory o to, jaká má být moderní hospodářská politika. Díky čemu získáme konkurenční výhodu... Ovšem v českých poměrech a v atmosféře, kterou poznamenaly špatné zkušenosti z minulých let.

Ve hře je jistě další varianta – dnešní formu dotací pro nové obnovitelné zdroje zrušit a zaměřit se více například na přímou podporu výzkumu nových technologií. Včetně těch zelených. Nesmyslná nemusí být ani omezená dotace investic do nových zdrojů, bude-li to prokazatelně v zájmu rozvoje české ekonomiky nebo zajišťování nezbytných energetických potřeb.

Nic z toho není úkolem pro Alenu Vitáskovou. Energetickému úřadu nechme jeho práci – osekat vše, co elektřinu nebo plyn pro konečné spotřebitele zbytečně prodražuje. A hlídejme, zda to ERÚ dělá dobře.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...