Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 16
  • Poslední: 11.9.2017 9:22
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
A všichni svorně nenávidí nás, ateisty.

To je panečku vítězství Pravdy a Lásky.

Re: A všichni svorně nenávidí nás, ateisty.

Vy jste ten článek nepochopil! Čtěte znovu, snad už konečně vám svitne. ;-))

Není to tak slabé jak všichni píší, ale

přeštěte si raději pan Dawkinse. Tedy já ho čtu už snad rok a ještě nejsem u konce...

Nedejte na název "Boží blud", je to asi pro lepší prodejnost knihy. Ve skutečnosti pochopíte, že religionistici jsou jeho milí akademičtí kolegové.

Ale pan Petrák mne úžasně ujistil v tom, proč všechna náboženství nenávidím. Asi to až přehnal.

Zajímavé je, že se nikdo nezabývá tím, že největší problém a to opravdu problém je v tom, jak se které náboženství snaží prosadit a všechna ostatní zničit.

Víra nebo rozum

Teprve vírou něčemu/někomu umožňujeme rozumu, aby „zafungoval“. Tedy víra stojí nad rozumem, Kruciální otázkou zůstává – věřit/nevěřit v Boha (Bohu, Bibli), ve všemocnou a všeumějící evoluci!

Re: Víra nebo rozum

Tak to je prece samozrejme, ze vira musi predchazet rozumu. Napred musite uverit, ze plati Euklidovy axiomy a az potom muzete postavit geometrii.

slabé

Autor nejdříve napíše, jak se lidé kvůli víře nenáviděli, jak velké procento lidí v minulosti kvůli víře zemřelo a pak vychválí fanatismus věřících: "Bylo by mylné považovat víru za něco negativního, protože posiluje vlastnosti, jako je odvaha, obětavost."

Vůbec není zohledněno, čemu lidé věří- jestli v duchy, božstva, Manitua, Jehovu, Alláha, Hospodina, Višnu,...

Re: slabé

Pokud se nejedná o víru obecně (věřit se dá i v sílu peněz, různé politické ideologie, tvrzení že je Země kulatá či placatá a pod.) ale jen o víru náboženskou, je úplně jedno, čemu lidé věří, zda v Manitua či Boha, jaguára nebo Hanumana.

Re: není to slabé

Je úplně nepodstatné, v co přesně lidé věří, autor má pravdu, že jde víc o radikalitu či umírněnost. Uvědomme si, že tzv. velká náboženství, jež se v historii vždy nenáviděla (křesťané vs. židé, muslimové vs. křesťané, katolíci vs. protestanti, pravoslavní vs. ostatní...), věří v TÉHOŽ boha. Ne ve stejného, podobného, ale v téhož.

Re: není to slabé

Problém spočívá v tom, že bůh těch "velkých náboženství" staví člověka nad přírodu a tahle víra v mimořádnost je pak zárodek všech problémů dnešní doby.

Re: není to slabé

Prosím??? Téhož boha?! Vždyť ani Starý a Nový zákon nemají stejného boha; Jahve a Otec jsou zcela jiné entity. Natož třeba Otec a Aláh. Je dobré rozlišovat mezi "bohy" a "Bohem".

Re: není to slabé

Co to tu prosím melete za nesmysly?

Re: není to slabé

Jiné entity? Je více monoteistických náboženství. Každé z nich věří v jediného boha. Těch jejiných bohů je tak ovšem několik. Je-li jich několik, nejedná se o jediného boha obecně a le o bohů více. Tedy monoteismus je hloupost a nesmysl. Tento problém logicky,zdáse, vyřešili již t.zv. pohané. Měli bohů hodně a žádná nelogičnost v tom nebyla.

Re: není to slabé

ad Petr Čech. Uvažuji takto: Starozákonní Hospodin má mnohem více společného např. s Aláhem nebo Baalem, než s novozákonním Otcem. Ježíšův Otec má mnoho společného např. s taoistickým Taem a s dalšími představami toho, jak si část lidí (v podstatě ti věřící z různých částí světa, kteří vyznávají to, co Huxley nazval "věčnou filosofií", tedy gnózi či přímé poznání) vykládá tajemnou Mysl, Ducha, To, Vědomí, Kosmické vědomí atp., názvů je mnoho, ale jedná se o stejnou "entitu", nebo jak to nazvat, když se někomu výraz "entita" nelíbí; proto moudří staří Indové použili jenom slovo To, a moudří staří Číňané jenom slovo Tao. Tímto jsem snad naznačil dost dílků do mozaiky.

Re: není to slabé

Melete olravdu naprosté hovadiny. O Bohu máte vědomosti na úrovni mateřské školky.

Re: slabé

Ad Berka - náboženství se nemohou nenávidět. Nenávidí se jenom a pouze jejich protagonisté, a to ještě jenom někdy, za specifických politických podmínek..

Re: slabé

psal jsem, že se nenávidí LIDÉ ( a důvod je víra). Víra vede k neústupnosti, fanatismu.