Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Viceprezident Rosatomu: Temelínský tendr není pouhá divadelní hra

Slovensko-cest

  23:48

Ještě nikdy jsme nenabízeli takové zapojení místních firem jako nyní v Česku, říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI Kirill Komarov.

foto: © foto Rosatom, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Už bylo vynaloženo hodně úsilí na to, aby se projekt dostavby Temelína uskutečnil, řekl ČESKÉ POZICI viceprezident Rosatomu Kirill Komarov během rozhovoru v sídle této ruské státní korporace v Moskvě. „A jsem opravdu dalek toho, abych si myslel, že to je součást nějaké divadelní hry a že ve skutečnosti nic nebude. To by bylo příliš lehkovážné jednání ze strany lidí, kteří projekt připravují,“ dodává.

Nabídka česko-ruského konsorcia MIR.1200 (Rosatom s plzeňskou Škodou JS) v tendru na rozšíření Temelína je podle Komarova tak silná, že umožňuje přijmout rozhodnutí ve prospěch stavby dalších dvou bloků jihočeské jaderné elektrárny. Za velkou přednost nabídky považuje takzvanou lokalizaci – tedy vysoký podíl českých subdodavatelů (více než 70 procent celkové hodnoty dodávek a prací), pokud by konsorcium zvítězilo. Rosatom ještě nikdy tak vysoký podíl nenabízel.

V případě potřeby je Rosatom ochoten podílet se na financování temelínského projektuČESKÁ POZICE již dříve zveřejnila rozhovor s Danny Roderickem, nejvyšším šéfem americko-japonské společnosti Westinghouse, která nyní – po vyřazení francouzské Arevy – zůstává jediným soupeřem Rosatomu v boji o historicky největší zakázku v Česku za zhruba 250 miliard korun.

Kirill Komarov v rozhovoru mimo jiné připouští, že ho vyřazení Arevy překvapilo. A potvrzuje, že Rosatom je v případě potřeby ochoten podílet se také na financování temelínského projektu.

Zrušení soutěže si nepřipouštíme

ČESKÁ POZICE: Setkal jsem se s touto interpretací vašich záměrů: Rosatom už údajně nepovažuje za realistické, že bude stavět Temelín, a jde mu spíše o to, aby v tendru nezvítězil Westinghouse. Prioritou pro Rosatom se stává stavba na Slovensku. Co tomu říkáte?

KOMAROV: To není možné označit ani za nepřesnou interpretaci. Vůbec to neodpovídá skutečnosti. Na Slovensku opravdu studujeme možnosti zúčastnit se projektu v Jaslovských Bohunicích. Možná vzniká představa, že když se Česko a Slovensko geograficky nacházejí vedle sebe, mohou být tyto dvě záležitosti nějak propojené. Ale my zkoumáme příležitosti v mnoha dalších zemích. Navíc jde v Česku a na Slovensku o typově odlišné projekty. V Česku se účastníme tendru jako potenciální dodavatel, zatímco na Slovensku jde také o roli spoluinvestora – pokud bychom se tak dohodli. A český tendr je pro nás sám o sobě důležitý.

„Doufáme, že naše nabídka pomůže přijmout rozhodnutí nejenom v náš prospěch, ale také ve prospěch temelínského projektu jako takového“

ČESKÁ POZICE: Jste tedy přesvědčen, že máte šance temelínské bloky opravdu stavět? Mluví se o tom, že žádná dostavba Temelína možná vůbec nebude, pokud ČEZ od vlády nedostane garance. A politické preference řady českých politiků Rosatomu také nenahrávají.

KOMAROV: Nemám žádný důvod se domnívat, že tento projekt nebude realizován. Už bylo vynaloženo hodně úsilí na to, aby se uskutečnil. A jsem opravdu dalek toho si myslet, že to je součást nějaké divadelní hry a že ve skutečnosti nic nebude. To by bylo příliš lehkovážné jednání ze strany lidí, kteří projekt připravují. Nejenom účastníci tendru mají určité náklady na to, aby připravili dobrý návrh a obstáli v tendru. Ale i organizátor soutěže ČEZ vynakládá mnoho sil a podle všeho také peněz, aby tento tendr kvalitně provedl.

ČESKÁ POZICE: Vládní zmocněnec Václav Bartuška od počátku říkal – tedy už v době, kdy uchazeči byli tři –, že je tu ještě čtvrtá možnost. Tedy že nezvítězí nikdo.

KOMAROV: To asi ano. Ale při jednáních, které vedeme s představiteli ČEZ a české vlády, jsme ani jednou neslyšeli, že by tu byla varianta tendr zrušit. Ani v samotných pravidlech tendru není zakotveno nic ohledně jeho rušení. Chápeme, že se podmínky mohou měnit. Je na rozhodnutí zadavatele, jakým způsobem a jakou rychlostí hodlá projekt rozvíjet. Ale doufáme, že právě naše nabídka pomůže přijmout rozhodnutí nejenom v náš prospěch, ale také ve prospěch projektu jako takového. Naše nabídka je dokonce lepší než u jiných zahraničních projektů Rosatomu. Řeknu vám čím – rozsahem lokalizace. Nikdy jsme nenabízeli podíl více než sedmdesáti procent lokálního průmyslu.

ČESKÁ POZICE: To asi také něco říká o úrovni českého průmyslu v této oblasti?

KOMAROV: Bezpochyby. Ale je to také plus ve chvíli, kdy posuzujete, zda je výhodné realizovat takový projekt na území Česka, nebo ne. Z hlediska cen a technických parametrů předkládáme po celém světě přibližně stejný sériový projekt. Ale rozsah lokalizace bývá různý.

Naše vztahy prověřil čas

ČESKÁ POZICE: Ve střední a východní Evropě se hodně mluví o energetické bezpečnosti a o tom, že vliv Ruska ve zdejší energetice je příliš silný. Chápete takové obavy?

„Můžete jako občan Česka poukázat aspoň na jeden případ, kdy by Rusko nějak zneužívalo svého postavení dodavatele jaderného paliva?“

KOMAROV: Vždy se snažím pochopit, v čem se to konkrétně projevuje. Po celou dobu existence jaderných bloků v Dukovanech do nich dodáváme jaderné palivo, nyní dodáváme i do Temelína. Můžete jako občan Česka poukázat aspoň na jeden případ, kdy by Rusko nějak zneužívalo svého postavení dodavatele? Že by Rusové nějak zadržovali palivo, tlačili by Čechy k podpisu nevím čeho, vnucovali by nějaké neúměrně vysoké ceny? Kdybychom neměli žádnou historii vztahů, byly by podobné fóbie snad pochopitelné. Ale naše ekonomické vztahy prověřil čas.

ČESKÁ POZICE: Je tu ale ještě jiný úhel pohledu. I když žádná přímá hrozba neexistuje, je v energetice vždy vhodné usilovat o diverzifikaci.

KOMAROV: Prosím, Česko má s diverzifikací zkušenosti. My jsme proti diverzifikaci nikdy nic nenamítali. Naši kolegové z Westinghousu nějakou dobu dodávali palivo do Temelína, potom jsme vyhráli tendr a začali jsme dodávat my. Teoreticky to znamená, že ČEZ může vypsat další tendr a v něm může zvítězit třeba zase Westinghouse. V této firmě pracují ambiciozní lidé, kteří říkají, že dokáží vyrobit palivo, jehož kvalita nebude horší než ta naše. Ať to klidně udělají a zúčastní se tendru.

„Mám málo společného s politikou, zabývám se ekonomikou“

ČESKÁ POZICE: Při hodnocení vašeho zájmu o dostavbu Temelína v Česku zaznělo, že z ruské strany není příliš dobrá komunikace v oblasti ekonomické diplomacie. Znamená to, že nemáte silnou podporu ruské vlády?

KOMAROV: Víte, mám málo společného s politikou. Zabývám se ekonomikou a mohu upozornit na jeden číselný údaj. V minulém roce obchodní obrat mezi Ruskem a Českem dosáhl rekordní úrovně – zhruba čtrnácti miliard dolarů. Přitom export z Česka do Ruska vzrostl v minulém roce o pětadvacet procent. Nejenom Rosatom tedy aktivně spolupracuje s českým průmyslem, pro který se Rusko stalo obrovským trhem – navíc otevřeným a vstřícným. Obchodní obrat mezi Českem a Spojenými státy je podstatně menší. Je možné vyprávět různá slova, ale čísla hovoří sama za sebe.

ČESKÁ POZICE: Dobře, ale co si myslíte o tom, že by v konkrétním případě temelínského projektu mohla být podpora ruské vlády silnější?

KOMAROV: Nemám žádný důvod se domnívat, že vláda nepodporuje účast Rosatomu v projektu Temelín. Jinou věcí je, že se to snažíme nedělat formou vnucování jako někteří naši konkurenti. Neříkáme, že Česko, které je nezávislým státem, a ČEZ jako státní společnost musejí nutně přijmout určité rozhodnutí. Domníváme se, že nejlepší forma podpory našeho úsilí v temelínském tendru spočívá v tom, že kupujeme české zařízení pro naše projekty jaderných elektráren v Rusku i jinde ve světě.

Záleží, co chce ČEZ

ČESKÁ POZICE: Už dříve jste řekl, že se Rosatom může zúčastnit dostavby Temelína také jako finanční partner ČEZ. Je to ještě reálné?

„Věříme ekonomické výhodnosti našeho návrhu natolik, že jsme sami ochotni do temelínského projektu investovat peníze“

KOMAROV: Je to naprosto reálné. Pokud by nás vyzvali k takové účasti, budeme připraveni to posoudit. Věříme ekonomické výhodnosti našeho návrhu a realizace stavby podle ruského designu natolik, že jsme sami ochotni do tohoto projektu investovat peníze. Tedy nejenom vydělat peníze, které nám zaplatí český zadavatel, ale investovat společně s ním.

ČESKÁ POZICE: Takže by mohl vzniknout společný podnik se společností ČEZ?

KOMAROV: Ano. Proč ne? Pokud to bude ČEZ potřebovat. Jestli to ČEZ vyžadovat nebude, nijak na tom netrváme.

ČESKÁ POZICE: Rosatom má ale mnoho plánů za hranicemi Ruska a vaše finanční možnosti jsou omezené…

KOMAROV: Finanční možnosti nemá nikdo neomezené. A my dolary netiskneme, to dělají v jiné zemi. Každý projekt ale posuzujeme odděleně, každý musí mít ekonomické opodstatnění, které bere v potaz lokální trh elektřiny, ceny na tomto trhu a potenciál přilákat finance. To se často liší. Například skupina investorů, kteří budou společně s námi investovat v Turecku, je asi dost odlišná od investorů, které by případně lákal temelínský projekt. To je dobře, každý si může najít to, co je pro něj komfortní. My jsme vždy připraveni formovat co nejširší partnerství investorů.

„My dolary netiskneme, to dělají v jiné zemi“

ČESKÁ POZICE: Když se ČEZ rozhodoval, s kým povede jednání o případném partnerství pro dostavbu Temelína, neposlal dopis vám, ale ruské energetické společnosti Inter RAO. Mohli byste v tomto ohledu nějak spolupracovat s Inter RAO?

KOMAROV: Pokud to chápu správně, ČEZ zatím nechce míchat dohromady dodavatelský tendr a hledání spoluinvestora. Jako zadavatel na to má právo. Nás zatím k tomu druhému procesu nepřizvali, takže to nemohu komentovat. Řeknu jediné – pro nás jsou komfortní obě možnosti. Tedy jak varianta, že budeme pouze dodavatelem, tak varianta, že budeme zároveň dodavatelem a spoluinvestorem.

ČESKÁ POZICE: Co byste říkal myšlence, že by byl partnerem Inter RAO a dodavatelem Rosatom?

KOMAROV: Pokud budeme dodavatelem, je nám v podstatě jedno, jaké konsorcium se vytváří na straně zadavatele.

ČESKÁ POZICE: Žádné rozhovory mezi Inter RAO a Rosatomem se v této věci nevedou?

KOMAROV: Ne.

ČESKÁ POZICE: Také se objevila informace, že úvěr na stavbu Temelína je vám připravena poskytnout banka VTB.

KOMAROV: V tom není nic divného, protože ČEZ se v průběhu tendru dotazoval i na informaci o tom, zda jsme připraveni přijít s nějakým naším financováním. Je dobře, že to VTB potvrdila, je to pozitivní pro česko-ruské konsorcium.

Sériová výroba

ČESKÁ POZICE: Někteří experti se domnívají, že se Westinghouse vydal ve vývoji technologie lepší cestou. Zatímco rozvíjí modulární systémy, tedy jakési obří skládačky z velkých celků, Rosatom údajně nabízí zastaralé technologie – příliš mnoho betonu, oceli a podobně.

„Když stavíte sériově, znáte už svoji jadernou elektrárnu skoro nazpaměť a víte o všech místech, kde by mohly vzniknout problémy. Lépe pak organizujete práci.“

KOMAROV: Náš návrh není postaven na technologii, kterou bychom využívali poprvé. Vychází ze zkušenosti, již dnes máme díky tomu, že stavíme devět bloků v Rusku. Zároveň máme objednávku na 19 bloků v zahraničí. Snažíme se o sériovou výrobu. V tak složitých projektech, jako je výstavba jaderných elektráren, vždy čelíte rizikům zpoždění a překročení rozpočtu. To se týká situace ve Finsku, kde staví Areva, a podobné informace se objevily i o stavbě Westinghousu ve Spojených státech. Když ale stavíte sériově, znáte už svoji jadernou elektrárnu skoro nazpaměť a víte o všech místech, kde by mohly vzniknout jakékoliv problémy. Lépe pak organizujete práci a dosahujete takového stupně automatismu, který překračování termínů a rozpočtů vylučuje. Přitom pokud vím, nikdo netvrdí, že by náš projekt měl nějaké problémy se zajištěním bezpečnosti.

ČESKÁ POZICE: V Rusku se ale v minulých letech také diskutovalo o tom, jestli nejít spíše cestou primárně pasivních prvků bezpečnosti, které nejsou závislé na přívodu elektřiny, a modulárních systémů. Proč jste se rozhodli jinak?

KOMAROV: Na rozdíl od jiných společností, které zatím teprve stavějí jaderné elektrárny, my tyto elektrárny také provozujeme. To je principiální rozdíl ve srovnání s Arevou i Westinghousem. Proto dokážeme velmi dobře posoudit, co je lepší z hlediska provozu. Model, který vybrali naši vědci, považujeme za optimální. To se týká také naší kombinace aktivních i pasivních prvků bezpečnosti.

Škoda JS, nebo Ižory?

ČESKÁ POZICE: Vaším partnerem v konsorciu pro dostavbu Temelína je plzeňská Škoda JS, která má podobný výrobní program jako Ižorské závody v Rusku. Jaká bude role Škody JS a jaká Ižorských závodů při stavbě temelínských bloků?

KOMAROV: Předložili jsme českému zadavateli návrh, který předpokládá, že více než sedmdesát procent výroby veškerého zařízení a stavebních prací bude realizováno na území České republiky. Příklad, který uvádíte, není jediný. V Rusku jsme schopni vyrobit vlastními silami 97 procent každé jaderné elektrárny. A stejné dvojice, podobné té, kterou jste uvedl, mohu najít i v dalších případech. České Vítkovice i ruské ZiO Podolsk jsou schopny vyrábět parogenerátory. V Česku vyrábí armaturu společnost Arako, v Rusku mnoho různých závodů.

ČESKÁ POZICE: Jaká tedy bude role Ižorských závodů v Temelíně?

„Reaktorový ostrov je ve sféře dodávek Škody JS, která má řadu subdodavatelů. Jedním z nich jsou i Vítkovice.“

KOMAROV: Toto vše jsme uvedli v návrhu v rámci tendru, ale zatím ještě neznáme odpověď ČEZ. Takže by nebylo správné o těchto detailech hovořit. Mohu ale říct, že reaktorový ostrov je ve sféře dodávek Škody JS a že Škoda JS má řadu subdodavatelů. Jedním z nich jsou i strojírny Vítkovice. Rusko může vyrobit veškeré zařízení pro jakoukoliv elektrárnu, ale v tomto případě zcela vědomě prosazujeme úzkou spolupráci s českými podniky.

ČESKÁ POZICE: Bylo by lepší, kdyby se Škoda JS, kterou dnes vlastní ruská strojírenská skupina OMZ, stala součástí vaší skupiny Rosatomu?

KOMAROV: Z hlediska realizace tohoto projektu to vůbec není nutné. Po celém světě jsme bez problémů pracovali s obrovským množstvím společností, které nejsou součástí skupiny Rosatomu.

ČESKÁ POZICE: Je jasné, že v případě Temelína nabízíte lokalizaci ve prospěch českého průmyslu. Ale proč bychom si měli myslet, že se české podniky budou účastnit i jiných staveb Rosatomu, nejenom v Temelíně?

KOMAROV: Hlavní rozdíl oproti našim konkurentům zase spočívá v tom, že ostatní zatím jen slibují účast českých podniků v nějakých budoucích projektech.

ČESKÁ POZICE: Třeba Škoda JS už dodává pro Arevu.

„České firmy vyhrály v tendrech Rosatomu. Pro nás je to výhodné – čím více máme profesionálních dodavatelů, tím efektivnější jsou naše stavby.“

KOMAROV: Ano, ale není to velký objem. My jsme v minulém roce objednali dodávky z Česka za více než sto milionů eur. České podniky přitom zvítězily ve výběrových řízeních Rosatomu, kterých se účastnili také naši tradiční dodavatelé. To, že české společnosti vyhrály, vypovídá o tom, že podaly kvalitní nabídku za dobrou cenou. Pro nás je to výhodné – čím více máme profesionálních dodavatelů, tím efektivnější jsou naše stavby. To není spojeno s Temelínem. Ale Temelín nás navíc inspiruje k tomu, abychom společně s českými podniky rozvíjeli i výrobu, na kterou se dříve nezaměřovaly. Je to výhodné pro obě strany.

ČESKÁ POZICE: Uvažujete stále o výstavbě závodu na výrobu jaderného paliva v Česku?

KOMAROV: To závisí také na tom, kolik jaderných elektráren se bude v nejbližších letech stavět ve střední a východní Evropě. Podle našich propočtů má samostatný závod smysl v případě, že dodává jaderné palivo alespoň pro osm bloků s instalovaným výkonem tisíc megawattů. Zatím vidíme jasné plány ČEZ postavit další dva bloky Temelína. Zároveň pozorujeme, že také další země přemýšlí o možných projektech nových jaderných bloků – Slovensko, Maďarsko, Bulharsko. Pokud budeme předpokládat, že v Česku navíc nezůstane jenom u Temelína, ale budou se stavět ještě další bloky, dávalo by to možná smysl.

Vyloučení Arevy

ČESKÁ POZICE: Když ČEZ vyloučil Arevu z temelínského tendru, bylo to pro vás překvapení?

„Bylo to překvapení. O vyřazení Arevy jsme nic nevěděli až do chvíle, než se o tom začalo psát v novinách.“KOMAROV: Ano, samozřejmě. Nic jsme o tom nevěděli až do chvíle, než se o tom začalo psát v novinách.

ČESKÁ POZICE: Kdybyste v tendru zvítězili, mohli byste přizvat Arevu ke spolupráci? Je jasné, že to není možné, dokud nebude tendr ukončen. Ale je to vyloučené do budoucna?

KOMAROV: Budeme důsledně dodržovat pravidla tendru. V době podání návrhů nebylo možné, aby si uchazeči o temelínskou zakázku zajišťovali subdodávky u konkurenta. Předali jsme společnosti ČEZ návrh, ve kterém je detailně popsáno, kdo bude co vyrábět, jaké bude poskytovat služby a provádět práce. V tomto našem návrhu Areva není. Co se týká celkové situace, spolupracujeme s Arevou v dalších projektech a máme zkušenost s využitím jejích technologií při stavbě našich jaderných elektráren. Přinášelo to dobré výsledky.

Kirill Komarov (39)

Jako náměstek generálního ředitele státní korporace Rosatom, která zahrnuje prakticky celou ruskou jadernou energetiku i navazující průmysl, má na starosti rozvoj a mezinárodní byznys. Rodák z dnešního Petrohradu promoval na Uralské státní akademii práva, později obhájil disertační práci na téma „státní řízení“ a dlouho působil v poradenské firmě YurKon. Později byl mimo jiné zástupcem ředitele Federální agentury pro vodní zdroje. Jaderné energetice se plně věnuje od roku 2006.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!