Více než 20 tisíc nových bytů v Praze? Co ti developeři kouří?

Odkud developeři čerpají svůj optimismus, že se jim podaří plánovaná bydlení někomu udat, je záhadou.

Odpověď na nerudovskou otázku Kam s ním? modifikovanou do podoby Co s nimi? zřejmě znají developeři působící v Praze. Společnost Ekospol vydala tiskovou zprávu, v níž konstatuje, že v nejbližších letech plánují developeři v Praze postavit 20 756 bytů, a to jen v projektech s padesáti a více byty. Pokud bychom vzali v úvahu i menší projekty, dospějeme pravděpodobně k ještě „divočejšímu“ číslu.

Jak Ekospol k statistickým údajům přišel? Firma pracuje s informacemi o plánovaných projektech z veřejně přístupných zdrojů, tedy z databáze EIA ministerstva životního prostředí, webových prezentací developerských společností a z vyjádření developerů v médiích. Developeři plánovaných projektů získávají potřebná povolení, nebo již získali územní rozhodnutí či stavební povolení, ale byty ještě nezačali prodávat.

Ekospol tvrdí, že počet plánovaných bytů je dnes v porovnání se stejným obdobím loňského roku o více než šestnáct procent vyšší. A pokud připočteme ještě rok 2010, vyjde nám, že v posledních dvou letech plány developerů narostly o téměř čtyřicet procent.

Záhadou je, odkud developeři čerpají svůj optimismus, že se jim podaří plánovaná bydlení někomu udat. Připomeňme údaje, které již dříve zveřejnila ČESKÁ POZICE. V loňském roce se v Praze prodalo, jak vyplývá z dat Skanska Reality, 4562 bytů – a to došlo k bezmála čtyřicetiprocentnímu meziročnímu nárůstu, v roce 2010 to bylo kolem 3290 jednotek. Dle údajů společnosti Trigema se loni počet volných neprodaných bytů pohyboval v rozmezí 2600 až 2700 bytů. Ležáků starších než dva roky bylo loni v nabídce téměř třicet procent, v roce předcházejících pouhá dvě procenta.

Generální ředitel Ekospolu Evžen Korec se domnívá, že z plánovaných bytů se podaří postavit méně než polovinu. I tak jde ale o enormní počet. To, zda se skutečně podaří byty prodat, bude záležet na koupěschopné poptávce. Ochota vzít si hypoteční úvěr souvisí se situací na trhu práce a tedy i s kondicí ekonomiky. Takže buď jsou developeři větší optimisté než politici a ekonomové, a nebo něco kouří.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.2.2012 11:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.