Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vezměme projev Václava Klause vážně. Začněme „u nás doma“.

Afghánistán

  12:04

Měl pan prezident na mysli třeba lepší umístění ČR v celosvětových žebříčcích Podnikatelské prostředí a Index vnímání korupce?

Média pokřivují realitu, hlásal prezident Václav Klaus v projevu u příležitosti udělování státních vyznamenání. foto: ©? www.klaus.czČeská pozice

Na úvod citujme z projevu prezidenta Václava Klause k 93. výročí vzniku novodobého českého státu 28. října:
„Obáváme se civilizačních ataků přicházejících například od fundamentalistického islámu, ale přitom sami děláme, co můžeme, abychom si svou vlastní kulturně-civilizační základnu rozvrátili. K tolik potřebnému obratu samozřejmě není k dispozici žádný jednoduchý návod. Nepomůže k tomu to či ono rozhodnutí vlády či parlamentu, direktiva Evropské unie nebo usnesení Rady bezpečnosti OSN. K tomu je třeba udělat tisíce maličkostí, se kterými můžeme hned zítra začít každý z nás – za předpokladu, že začneme a že nebudeme čekat, až začne někdo druhý. To bychom se nedočkali nikdy. Začněme proto u sebe. U nás doma.“

Tato slova je třeba vzít vážně. A k tomu, kde bychom měli sami začít, by mohly pomoci dva žebříčky, které vypovídají o stavu České republiky v celosvětovém kontextu.

Podnikatelské prostředí 2012

První žebříček obsahuje zpráva Světové banky Doing Business 2012 (Podnikatelské prostředí 2012). Hodnotí a srovnává kvantitativní ukazatele pro regulaci podnikání a ochranu vlastnických práv ve 183 zemích – od Afghánistánu až po Zimbabwe. A její údaje se vztahují k červnu 2011. Zpráva řadí ekonomiky jednotlivých zemí na základě deseti kritérií:

  • podmínky k zahájení podnikání;
  • povolení k výstavbě;
  • možnost získat elektrický proud;
  • registrace vlastnictví;
  • možnost získat úvěr;
  • ochrana investorů;
  • placení daní;
  • přeshraniční obchodování;
  • vymáhání smluv;
  • řešení insolvence.

Záměrem zprávy je poskytnout byznysmenům a politikům údaje pro jejich rozhodnutí a výzkum toho, jak regulace podnikání a instituce ovlivňují některé hospodářské ukazatele konkrétních zemí, například produktivitu, investice, klientelismus, korupci, nezaměstnanost a chudobu. Zpráva řadí Českou republiku, pokud jde o podmínky pro podnikání, na 64. místo na světě. Před ní jsou všechny země Evropské unie s výjimkou Rumunska (72.), Itálie (87.) a Řecka (100.).

Regulace EU jsou často nesmyslné, jak si stěžují čeští politici i podnikatelé, pro všechny členské státy však v podstatě stejné. A Evropská unie nás určitě nenutí, aby na tom bylo naše podnikatelské prostředí tak mizerně. Naopak by určitě uvítala, kdyby se vyrovnalo Singapuru (1.) a Hongkongu (2.), popřípadě Dánsku, které je na tom z členských zemí EU nejlépe (celkově 5.).

Nás by však především mělo vyburcovat, že před ČR jsou i země, jako je Saúdská Arábie (12.), Gruzie (16.), Thajsko (17.), Malajsie (18.), Mauricius (23.), Kolumbie (42.), Rwanda (45.), Tunisko (46.), Kazachstán (47.), Botswana (54.). Samoa (60) či Ghana (63.). Pro ČR může být snad pozitivní, že oproti hodnocení Doing Business 2011 se polepšila o šest míst. 

Index vnímání korupce

Druhým žebříčkem, který nabízí srovnání České republiky s jinými zeměmi, je Index vnímání korupce 2010 (Corruption Perceptions Index, PCI) sestavený organizací Transparency International. Ta definuje korupci jako zneužití svěřené moci k soukromému zisku. A zahrnuje do ní korupci ve veřejné i soukromé sféře. Index vnímání korupce 2010 řadí 178 zemí podle vnímání korupce veřejností. A tento ukazatel spojuje různé zdroje informací o korupci, které umožňují srovnávat jednotlivé země.

Ani v tomto žebříčku se ČR s indexem 4,6 (nejvyšší možný je deset) neumístila v první polovině členských zemí EU. Její 53. místo není oslnivé. Za ní se z členských zemí EU umístilo Lotyšsko a Slovensko (obě s indexem 4,3 na 59. místě), Itálie (67.), Rumunsko (69.), Bulharsko (73.) a Řecko (78.).

O první příčku se s indexem 9,3 dělí tři státy – Dánsko, Nový Zéland a Singapur. A před ČR jsou i země, jako je Barbados (17.), Katar (19.), Spojené arabské emiráty (28.), Botswana (33.), Bhútán (36.), Brunej (38.), Mauricius (39.), Jordánsko či Saúdská Arábie, které se dělí s Maďarskem o 50. místo s indexem 4,7.

Jakkoli může být vnímání korupce považované za nepříliš relevantní měřítko, jistou výpověď tento index poskytuje. Proto lze, pokud jde o lepší umístění ČR v obou žebříčcích, jen přivítat výroční slova prezidenta Václava Klause:

„K tomu je třeba udělat tisíce maličkostí, se kterými můžeme hned zítra začít každý z nás – za předpokladu, že začneme a že nebudeme čekat, až začne někdo druhý. To bychom se nedočkali nikdy. Začněme proto u sebe. U nás doma.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!