Lidovky.cz

Větší volnost žádá vyšší nároky na osobní odpovědnost

V nákupním centru na okraji Břeclavi mohly 27. dubna 2020 znovu otevřít všechny provozovny, které byly více než měsíc zavřené kvůli epidemii koronaviru. Vláda s ohledem na příznivý epidemiologický vývoj urychlila harmonogram otevírání obchodů a služeb. Zákazníci mohou nyní díky uvolňování vládních opatření nakupovat v obchodech s plochou do 2500 metrů čtverečních se samostatným vchodem, zajít do některých knihoven, venkovních areálů zoologických a botanických zahrad či posiloven, byť s řadou omezení. foto: ČTK

Epidemiologové svolili vládě, aby rychleji zpřetrhala obruče mimořádných opatření. Vlna úlev se spustí 11. května. Otevřou velká nákupní centra, kadeřnické či kosmetické salony, povoleny budou kulturní, sportovní nebo náboženské akce do sta osob. Svoboda však vytrvá, jen když se udrží hygienický kánon – rouška, distance, dezinfekce.
  11:11

Čím déle je země sevřená v omezeních, tím vyšší je riziko ekonomického a sociálního kolapsu. S tímto stanoviskem dali epidemiologové vládě svolení, aby rychleji zpřetrhala obruče mimořádných opatření. Vlna úlev se spustí 11. května. Otevřou velká nákupní centra, kadeřnické či kosmetické salony, povoleny budou kulturní, sportovní nebo náboženské akce až do sta osob.

„Z epidemiologického hlediska jdeme na hranu toho, co si můžeme dovolit. A můžeme si to dovolit jen za spolupráce všech obyvatel, bez individuální zodpovědnosti to nepůjde,“ uvedl Rastislav Maďar, koordinátor epidemiologického týmu při ministerstvu zdravotnictví. Zodpovědnost znamená, že každý bude dodržovat hygienická pravidla.

Do obchodů, k holiči nebo do muzea musejí mít všichni roušku, dezinfikovat si ruce, provozovatelé i prostory. A udržovat nařízené odstupy od dalších lidí. Pokud se křivka nákazy začne strměji stáčet vzhůru, mají epidemiologové dost času, aby balík uvolnění osekali. „Virus nespí, stále tu je. Nevnímám riziko v obchodech, to největší jsou kontakty osob – u různých hospůdek je spousta lidí bez roušek a ve velmi úzkém kontaktu. Apelujeme, aby lidé pravidla dodržovali, ať se nemusíme vracet zpět,“ řekl hlavní epidemiolog Roman Prymula.

Pět pravidel

Na veřejnosti pořád platí, že spolu může být nejvýše deset lidí, musejí mít ústenky, a pokud nejde o členy domácnosti, nepřibližují se k sobě pod dva metry. Odstupy budou platit i v kadeřnictvích, na kosmetice či manikúře. Nikoli mezi poskytovatelem služby a zákazníkem, ale mezi klienty i křesly či lehátky. Kadeřníci i další živnostníci zaměření na lidské zkrášlování si vedle roušky musejí nasadit ochranný štít. Na zahrádkách restaurací a sedačkách kin či divadel stačí rozestup 1,5 metru. Mnohde je totiž hlediště či prostor na venkovní sezení malý a při větších odstupech by se nevyplatilo otvírat.

Vláda změny oznámila s předstihem: aby se provozovny stačily přichystat na fungování v hygienických mantinelech a aby každý pochopil, že svoboda pohybu v době pandemie znamená riziko, že nákaza propukne znovu

Zbývají čtyři dny, než se spustí masivní vlna škrtů v restrikcích. Vláda změny oznámila s předstihem: aby se provozovny stačily přichystat na fungování v hygienických mantinelech a aby každý pochopil, že svoboda pohybu v době pandemie znamená riziko, že nákaza propukne znovu. „Lidé mi píší, že už chtějí odložit roušku, že je to zbytečné. Není a vzhledem k rozvolnění je to čím dál důležitější,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Epidemiologové budou střežit ukazatele: počty nových případů, ale především případný růst náporu na jednotky intenzivní péče.

„Musíme zintenzivnit osobní ochranu, aby nedošlo k zavlečení (nákazy – pozn. red.) mezi rizikové skupiny. To bychom museli zpomalit,“ dodal Rastislav Maďar, který koordinuje odborný tým při Vojtěchově resortu. Doplnil, aby každý myslel na to, že může nakazit své blízké, když nad pravidly mávne rukou. Proberme je proto postupně.

1. Zkrášlovací služby

Holiči, kadeřníci, manikéři, pedikéři, kosmetičky a maséři chrání ústa dvakrát: rouškou a ochranným štítem, neboť jejich kontakt s klienty je hodně úzký a dlouhý. Zákazníci od sebe musejí být aspoň na dva metry, jednotlivá křesla či lehátka také. Po každém klientovi se dezinfikuje živnostník i s pomůckami, podlaha jednou denně, nádoby s dezinfekcí jsou rozmístěny též pro hosty.

Pokud má kdokoli, kdo by chtěl do salonu ať už vydělávat, či shazovat přerostlé centimetry, nebo uvolňovat ztuhlá záda, zvýšenou teplotu nebo příznaky, za nimiž by mohl být covid-19, dá si čelem vzad. Vláda nenařizuje měření teploty u vchodu, nechává to na zodpovědnosti provozovatelů. Vznikne-li u nich ohnisko, které hygienici „vytrasují“, bude to jejich podnik, jenž se zavře do karantény.

2. Restaurační zahrádky

U jednoho stolu smí sedět lidí, kolik se vejde, pokud přišli spolu, ale mezi stolky a vůči chodcům musí být odstup aspoň 1,5 metru. Je na obsluze, aby aktivně rozháněla ty, kdo se shluknou blíže. Obsluha musí mít roušku nasazenou stále, hosté ji smějí odložit, když jedí a pijí. Po každé skupince se dezinfikují židle i stoly. Kdo pokašlává nebo má teplotu, najde v sobě dost zodpovědnosti vůči druhým, aby nechodil. Venku i uvnitř je pro zákazníky připravena dezinfekce: dovnitř se smí v jediném případě – návštěva toalety. Interiéry hospod přijdou na program úlev až 25. května.

3. Kulturní představení

Divadla, kina, koncertní síně, cirkusy a podobní poskytovatelé artistní či živé zábavy smějí přivítat až sto diváků. Uvnitř musejí hosté sedět ob řadu, a pokud sál disponuje pevně uchycenými sedadly, je mezi jednotlivcem nebo dvojicí, která spolu přišla, vždy jedno místo volné. Dá-li se se židlemi hýbat, rozestaví se v odstupech 1,5 metru. Nikde se nesmí prodávat jídlo ani pití, jen vstupenky, přičemž okénka i lidé ve frontě jsou od sebe dva metry, totéž v řadě na záchod nebo ve foyer. Dezinfikují se prostory i ruce, umělci mít roušku nemusejí, ale hosté ano. A opět: nemocní zůstanou doma.

4. Muzea, galerie, knihovny

Zároveň je uvnitř nejvýše sto lidí, přičemž na každých deset metrů čtverečních smí dovnitř jeden člověk, instituce si to dopočítá podle své plochy. Milovníci umění si drží distanci dvou metrů a u dveří si vyčistí ruce od virů. V knihovnách nejsou návštěvníci omezeni na plochu, drží jen dva metry, čistí si ruce a knihovníci na vše sahají v rukavicích.

5. Bohoslužby a svatby

Obojího se smí účastnit až sto lidí, ale na rozdíl od muzeí či kin číslo neplatí jen pro počet hostů, patří do toho i ceremoniáři. Pomůcky, prostora a ruce se po každém obřadu dezinfikují a větrají, mezi lidmi jsou dva metry a roušku smějí sejmout jen snoubenci.

Neshlukujte se, rozchod. Vrátí se nákupní centra

Jedenáctého května otevřou také velká nákupní centra, z nichž měli epidemiologové obavy, neboť se tam lidé hromadí. Obchodní domy budou držet přísný režim. V nákupních centrech se běžně pohybuje ochranka, která dbá, aby nikdo nebral zboží bez placení. K ostraze přibude nový člen – dohlédne na zakryté tváře a centimetry mezi těly. Každý obchodní dům nad pět tisíc metrů čtverečních musí zajistit aspoň jednoho člověka, který ohlídá, že nevznikají hloučky a gumičky ústenek zůstávají na uších.

„Podle plánu otevřou centra, ale máme tam pořád vykřičník. Je to za předpokladu, že se nebude zhoršovat situace, a taky za cenu velmi kvalitně připravených hygienických opatření,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Prvním, čeho si návštěvníci všimnou, bude všudypřítomné hlášení, rozhlasem i přes plakáty nebo informační tabule, kde se bude celý den opakovat hygienická „násobilka“.

Noční můra

V základu je staré známé trio: rouška, dezinfekce a rozestupy, v obchodech platí dvoumetrové – mezi regály, ve frontách i společných prostorách. U obchodů musí být jasně vyznačeno, kudy se ubírají fronty zákazníků – dovnitř či ke kase – a v tomto koridoru budou svítit body vyznačující dvoumetrový distanc. Všude budou dezinfekce, aby na povrchy ani zboží nikdo nesahal nemytou rukou, u personálu to pojistí ještě rukavice.

Novinkou je, že od otevření velkých nákupních center bude dovoleno, aby si člověk vyzkoušel oblečení, boty tuto výsadu mají, jen to nesmí být na holou nohu. U oděvů stačí úchop dezinfikovanýma rukama. Nádoby s gelem se umístí i k pokladnám, kde se dává přednost bezhotovostní platbě, a také terminálu se dostane pravidelného přetření. Úklid celých prostor se odehraje podle not příslušné krajské hygienické stanice – ta určí, jak často a moc se musí v konkrétní budově stírat a vystříkávat dezinfekcí.

Obchody jako takové nejsou pravou noční můrou epidemiologů, zato společné prostory ano. Lákají totiž k rozvalení na lavičce či posezení v kavárně. Ani jedno nepůjde. „Křesílka a odpočívadla musejí být organizována tak, aby se tam nedalo sdružovat,“ dodal Havlíček. Neznamená to, že každou lavičku obtáhnou zákazovou páskou, ale jestli jsou někde moc nahusto, přístupná bude třeba jen každá druhá. Stravovacím provozovnám v centrech nad pět tisíc metrů čtverečních je nadále odepřeno oprášit kasy. Pověřená ostraha musí hlídat, že shluky nepřitáhnou ani jiná místa.

Pokuty do jednotek milionů

Toalety, prostor před výtahem, jezdící anebo běžné schody, podzemní garáže. I tam musí hlídač aktivně nabádat, aby lidé od sebe odstoupili. Dětské koutky nebo podobné služby, které rozvazují ruce k většímu nákupu, otevřít zatím nesmějí. Personál si bude muset doplnit znalosti o obsah mimořádných vládních nařízení, hygienických regulí a seznam příznaků, které mohou poukazovat na koronavirus. Efekt to má přinést dvojí: aby sami u sebe rozpoznali, že je něco špatně, a reagovali podle toho a aby totéž uměli detekovat u nakupujících.

Budou-li to v jednom i druhém případě ignorovat a v jejich podniku se zaseje nový řádek virových případů, jakmile to hygienici z trasování odhalí, obchod na to doplatí nejvíc. Zaměstnanci půjdou do karantény, utrpí reputace a také to přiláká pozornost České obchodní inspekce, která bude podle Havlíčkova avíza tvrdě trestat, když zjistí, že někdo hygienická nařízení flinkal.

Pokuty mohou jít do jednotek milionů. Povinností v obchodech je také umístění dobře viditelných a nadepsaných nádob, kam lidé vyhodí již zbytné ochranné prostředky na ruce anebo ústa. Pravidla platí podobně ve všech obchodech, i těch, co stojí samostatně, mimo centra: roušky, dezinfekce, rukavice, odstup.

Další novinky

Roušky

Od pátku 1. května se rozšířily výjimky pro nošení roušky. Nemusejí je mít lidé s mentální nebo duševní poruchou, umělci, kteří předvádějí nebo natáčejí, ani moderátoři či redaktoři v televizi a rozhlase, pokud u nich není host. Umělci a moderátoři musejí každé dva týdny doložit, že nejsou nakažení. Pardon dostaly také děti od dvou do sedmi let v mateřských školách a dětských skupinách.

Pendleři

Od stejného data mají měkčí pravidla lidé jezdící přes hranice za prací. Dosud museli na test, aby prokázali, že nechytili covid-19, jednou za dva týdny. Nově je to 30 dní.

Velké letní festivaly

jsou definitivně odepsané, a to až do 14. října. Tomu, kdo do té doby oznámí, že akci ruší (a ne jen přesouvá), má novela zákona umožnit, aby až do konce příštího října nevracel peníze za vstupné. Vystaví jen voucher.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.