Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Veterán z roku 1968: „EuroMajdan bych rozstřílel. Jako Čechy.“

  21:23

Ukrajinská televize natočila na provládní demonstraci rozhovor se stoupencem „kremelského kurzu“, z nějž zamrazí...

foto: © abzats.novy.tvČeská pozice

V návaznosti na třítýdenní masové proevropské protesty na kyjevském Majdanu Nezaležnosti (náměstí Nezávislosti) byla opodál zorganizována paralelní vzdoro-demonstrace na podporu vládního příklonu k Moskvě. Redaktoři soukromé ukrajinské televizní stanice Novyj Kanal tam natočili reportáž, z níž nejednoho Čecha zamrazí.

Poté, co organizátoři „anti-Majdanu“ promítli na velkoplošnou obrazovku záznam zásahu těžkooděnců proti „radikálním živlům“ (od nichž se nenásilní demonstranti distancují coby nastrčených provokatérů), se redaktorům svěřil jeden z rozhorlených stoupenců proruského kurzu:

„Jestli by mě udeřili do hlavy a měl bych zbraň, na místě bych je zastřelil. Byl jsem účastníkem československých událostí, a když mě Čech udeřil kamenem, tak jsem ho zastřelil. Zastřelil jsem ho, protože mě udeřil kamenem. Podívejte, tady mám průkaz účastníka bojů.“

Jeho vyjádření je pozoruhodné přinejmenším ze tří důvodů:

  • Za prvé, „veterán“ z účasti na okupaci Československa nemá zdánlivě žádné výčitky, což napovídá, s kým máme v proruském táboře na Ukrajině tu čest.
  • Za druhé, (možná bezděky) srovnává postavení těžkooděnců v Kyjevě s postavením sovětských okupantů v zahraničí, což napovídá, že proruský tábor na Ukrajině nahlíží na zbytek země jako na porobené území.
  • A za třetí, má povážlivě nízký práh pro nasazení ostrých nábojů, což napovídá, že proruský tábor na Ukrajině nebude mít skrupule utopit EuroMajdan v krvi.

 

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč