Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Věřitelé ECM překvapili sázkaře: Ať rozhodne soud!

  9:42

 Zdroj ČESKÉ POZICE, který se účastnil schůze věřitelů, je přesvědčen, že soud povolí reorganizaci. To by byl kauze nečekaný zvrat.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Konkurz či reorganizace? Ať rozhodne soud. Takový je výsledek úterní věřitelské schůze, kde se znovu hlasovalo o osudu developerské společnosti ECM. Zdroj ČESKÉ POZICE, který se schůze účastnil, je přesvědčen, že soud povolí reorganizaci firmy, což by byl ve vývoji největší developerské insolvence v Česku nečekaný zvrat.

Závěr věřitelské schůze je překvapivý. Pokud by se mohlo na výsledek jednání tipovat, sázkové kanceláře by zcela jistě favorizovaly variantu konkurzu. Insolvenční správce Ivo Hala ve zprávě, která shrnuje informace o hospodářské situaci developerské firmy ECM a jenž byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku 21. listopadu, doporučuje, aby v něm společnost skončila. Reorganizace, dle jeho názoru, není možná.   

Plán reorganizace představil věřitelům ještě před dnešní schůzí Milan Janků, majoritní vlastník ECM a zakladatel firmy. Počítá s tím, že předsedou představenstva ECM se stane „důvěryhodný a nezávislý profesionál“. Navrhuje Omara Koleilata, který v současné době řídí developerskou skupinu Crestyl, nebo Antona Hopfgartnera z Property Solutions.

Nejdřív analýza, pak tendr

Janků též doporučuje, aby se zpracovala detailní analýza projektů, teprve poté se organizovaly otevřené a profesionálně připravené tendry. V prezentaci pro věřitele Janků konstatuje, že memoranda k prodejům aktiv, která zpracovával insolvenční správce s týmem poradců, nejsou připravena v potřebné kvalitě. A navíc lhůtu k podání nabídek nastavily tak, že ze soutěží vylučují konzervativní tuzemské a především zahraniční investory.

Reorganizační plán připravený Milanem Janků předpokládá, že v případě reorganizace ECM by věřitelé firmy mohli z prodejů nemovitostí získat zhruba 54,5 milionů eur, tedy okolo 1,3 miliardy korun. Zisk pro věřitele, pokud by firma skončila v konkurzu, byl vyčíslen na 39,3 milionů eur. Je ale otázkou, zda bude případná reorganizace probíhat dle „Jankových not“. Na dnešní věřitelské schůzi se totiž účastníci usnesli, že ECM nebude mít přednostní právo na předložení reorganizačního plánu, který navrhoval právě Milan Janků.

Kdy bude o osudu firmy definitivně rozhodnuto, není jasné. Zákon totiž nestanovuje lhůtu, dokdy musí soud rozhodnout. Bezpochyby ale bude kauza ECM zaměstnávat soudy ještě delší čas. Připomeňme, že bylo zahájeno devatenáct incidenčních sporů. Tyto pře jsou vedeny proti insolvenčnímu správci a věřitelé se v nich domáhají uznání svých pohledávek.  

Na věřitelské schůzi, která se konala 20. července, poslali věřitelé ECM do konkurzu. Vrchní soud v Praze ale v říjnu verdikt kvůli procesním chybám zrušil. Mezi hlavní zastánce konkurzu patřila skupina PPF. Glancus Investments ze skupiny PPF i insolvenční správce Ivo Hala prosazovali konkurz i na dnešní schůzi věřitelů. Ta se však jako celek ke konkurznímu řešení nepřiklonila.

První oběť?

Ještě před konečným verdiktem projevila zájem o majetek ECM řada významných realitních hráčů. Skupina CI miliardáře Radovana Vítka nabídla za celé portfolio firmy 35 milionů eur, tedy asi 892 milionů korun. O koupi některých nemovitostí a projektů v Praze na Pankráci patřících ECM uvažovaly také rakouská společnost S+B Gruppe či Skanska.

To, že zkrachuje nějaký velký developer působící v Česku, předpovídali mnozí od začátku realitní krize. ECM patřila mezi „favority“. Hospodaření firmy kotované na burze je totiž více na očích než konkurenti, kteří nejsou veřejně obchodovaní. Sledovat propady cen akcií lze on-line. Jestli bude ECM skutečně první významnou developerskou obětí krize, či zda bude omezeně podnikat dál, můžeme ale zatím jen spekulovat. 

Vývoj největší developerské insolvence v Česku podrobně sledujeme v sérii článků.