Lidovky.cz

Veřejnost si zaslouží kompetentního ministra kultury

  23:29

Iracionalita a diletantství spojené s odvoláním ředitele Národního divadla Ondřeje Černého dnes vyvrcholily.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Marie Reslové / Trestní oznámení, které mělo být hlavním trumfem dnešního brífinku ministryně kultury Aleny Hanákové – bez zmínky proč –, zveřejněno nebylo. Přitom ho den předem natvrdo avizoval předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík: „Měl jsem možnost do nich (dokumentů) nahlédnout a to odvolání bylo z mého pohledu velmi oprávněné. Kdybych se já jako politik dopustil jen poloviny těch náznaků, už bych dávno byl na cestě ze sněmovny.“

Těžko lze předpokládat, že kdyby vedení resortu takový silný argument opravdu mělo, nepoužilo by jej. Nejspíš mezitím ministerstvo kultury (MK) vyhodnotilo, že trestní oznámení je na vodě. Nebo něco podobného. Teď by měl ovšem vysvětlovat pan Gazdík, co vlastně viděl. Protože nařknout veřejně bývalého ředitele Národního divadla (ND) Ondřeje Černého ze závažného trestného činu není jen tak. To je snad horší než jeho bezdůvodné odvolání. To bylo spíš věcí vkusu a civilizovaného chování, ze zákona na něj měla ministryně kultury právo. Pokud však pan Gazdík nedoloží důkazy svá tvrzení, může naopak Černý žalovat jeho.

Problém nejspíš bude mít i Alena Hanáková. Její mluvčí Markéta Ševčíková vystoupila na dnešním brífinku MK opět v roli jejího „bodyguarda“ a svou arogancí a taktickým omezením případných dotazů chránila svou „paní“ před další blamáží, jak to jen šlo. Ale to, že paní ministryně za pomoci plevelných frází, jak to se všemi myslí dobře, zase jen četla připravené materiály, aniž by na celou věc měla sebemenší názor, se zastřít nepovedlo. To se totiž nedá.

Pokud po všech těchto událostech nedojde straně TOP 09 a Starostům, kteří oficiálně mají nad tímto resortem patronát, že si kulturní veřejnost zaslouží jiného ministra, je pravděpodobné, že Národní divadlo nepoleví a stávku dotáhne do konce. A nepochybně budou i přibývat podpisy pod peticí Národ sobě!

Žádný jednoznačný trumf

Bývalému řediteli ND Černému, který zveřejněné důvody odvolání komentoval po skončení brífinku ze Studia ČT24, se některé z nich podařilo zcela vyvrátit. Například ten, že podepsáním smlouvy s dodavateli solárního zařízení na střechu ND z roku 2010 překročil své pravomoci. Černý uvedl, že smlouvu podepisoval se souhlasem tehdejšího vedení resortu kultury a že je schopen to doložit. A také, že o věci mnohokrát jednal s bývalým ministrem Jiřím Besserem. Pokud by ten shledal natolik vážné přestoupení pravomocí, jistě by byl konal.

Až doteď byli „nadřízení“ politici Aleně Hanákové schopní vysvětlit, co má podepsat. Mohli by to udělat ještě jednou a naposled. A položit před ni rezignaci.

Věc je absurdní i v tom, že řešení úsporných energetických opatření v budově Národního divadla, jehož jsou solární panely součástí, bylo oceněno jako příkladné využití energie ve veřejných budovách. Jenže to asi paní Hanáková neví, protože „do kultury“ dělá jen pár měsíců.

Žádný jednoznačný trumf v důvodech k odvolání nezazněl. V tom nejvážnějším, že Černý odmítl připravit úsporný rozpočet ND na příští rok, jak tvrdí ekonomický náměstek Martin Sankot, stojí tvrzení proti tvrzení. Bývalý ředitel Černý to popírá a uvádí, že jen zahájil jednání o budoucím rozpočtu. A Sankot nejspíš svědky nebo nějaké písemné vyjádření v tomto směru nemá. Černý není v řízení příspěvkových organizací žádný začátečník, aby něco takového zřizovateli poslal. SMS, která podle Sankota byla požadavkem bývalého ředitele na nestandardní řízení investiční akce, Černý interpretuje naopak jako ochotu převzít za ni odpovědnost.

Rezignace

Další případná konfrontace Černého a zástupců ministerstva kultury nemůže přinést nic nového. Nepochybně vše, co na bývalého ředitele na MK „měli“, už na stůl v rámci pudu sebezáchovy položili. Teď je řada na dvojjediné politické straně TOP 09 a Starostové.

Měla by se chytnout za nos a vzít vážně ty, kdo před dvěma lety uvěřili imagi a kulturnosti knížete Schwarzenberga a dali jim ve volbách hlas. A neměla by z kulturní veřejnosti, jejíž většina dlouhodobě podporuje pravicové strany, protože se jí jeví alespoň „chytřejší“, nadále dělat nesvéprávné pitomce. Přidělit někomu jako partnera do dialogu paní, která špatně chápe širší souvislosti kultury, natož nějaká pravidla fungování resortu, je fakt ponižující.  

Až doteď byli „nadřízení“ politici Aleně Hanákové vždy schopní vysvětlit, co má podepsat. Mohli by to udělat ještě jednou a naposled. A položit před ni rezignaci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.