Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Veřejnost proti korupci chce vyšetřovací komisi ke zprávě BIS

  6:50

Korupce metastázuje z hospodářské kriminality v hrozbu právnímu státu a demokracii a může ohrozit suverenitu země, tvrdí občanské sdružení.

Občanské sdružení Veřejnost proti korupci vyzvalo poslance, aby ustavili vyšetřovací komisi, jež by se zabývala informacemi o prorůstání kriminality do české justice obsaženými ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby. Vzhledem k tomu, že jde o závažné téma, přinášíme výzvu v plném znění.

Veřejnost proti korupci (VPK) je mimořádně zneklidněna nulovou odezvou vlády a Poslanecké sněmovny na závažná zjištění obsažená ve Výroční zprávě Bezpečnostní a informační služby za rok 2010. Publikovaná zjištění přitom považujeme za řádově závažnější, než byla nedávná odhalení o sledování politiků bulvárním tiskem v Anglii, kterému nečinně přihlížela tamní policie a po kterých následovalo zásadní jednání britské dolní sněmovny.

Veřejně dostupná část zprávy BIS přímo říká: „Konkrétní případy korupce státních orgánů se soustřeďují mimo jiné na oblast justice s cílem zakrýt předchozí nelegální aktivity, na oblast rozhodování orgánů státu a samospráv, s cílem ovlivnit rozhodování o veřejných zakázkách a rozdělení prostředků z veřejných rozpočtů, a rovněž na oblast legislativního procesu.“

Zpráva BIS: Nestandardní aktivity představitelů justice vykazovaly v mnoha případech znaky kriminálního jednáníA dále: „I v roce 2010 byly zaznamenány případy nestandardního jednání některých soudců a státních zástupců, jež představovaly ohrožení řádného výkonu justice. Nestandardní aktivity představitelů justice vykazovaly v mnoha případech znaky kriminálního jednání, které vzhledem k zákonnému vymezení postavení soudců a státních zástupců nelze odpovídajícím způsobem postihnout. Jednalo se mimo jiné o úniky informací z databází soudů či státních zastupitelství, korupční jednání nebo manipulace řízením před soudem.“

Z uvedených citací je patrné, že jde o konkrétní případy (ne)vyšetřování korupce na vysokých úrovních exekutivní moci v důsledku ovlivňování justice v neprospěch vyšetření podezření z korupce a znemožnění postupu policie v tomto směru. Po předchozím skandálním úniku jména utajeného svědka v případu možné korupce při nákupu obrněnců Pandur nedávno došlo k potvrzení reálnosti těchto podezření zveřejněnými telegramy ambasády USA v Praze prostřednictvím serveru WikiLeaks.

Existují však i další indicie problematického spojení vysokých pater justice s odkládáním případů původně závažných podezření na korupční jednání vysokých představitelů státu. VPK v této souvislosti opakovaně vyzývala k odvolání vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, který je sice odvolán, ale stále je ve funkci. Domníváme se, že v daném případě nemohlo jít o izolovanou (ne)činnost jednotlivců. VPK považuje za plně důvěryhodné a podložené tvrzení Výroční zprávy BIS o tom, že „řádný výkon justice byl v některých regionech vážně narušen nedostatečným výkonem funkce státní správy soudů ze strany některých předsedů krajských soudů, což mimo jiné umožnilo podřízeným soudcům pokračovat v manipulacích s insolvenčními řízeními.“

Systémová korupce

Závěry BIS jsou bohužel shodné i s opakovanými argumenty VPK o jevu systémové korupce, která hluboce prorostla do veřejné správy a samosprávy a stala se smutnou, ale reálnou součástí naší společnosti. Největší odpovědnost zato nesou politické strany, především ty parlamentní, které namísto svých idejí, prosazují pouze své ekonomické a personální zájmy prostřednictvím veřejných zakázek v pozadí s rozličnými takzvanými zájmovými skupinami.

Zpráva BIS bohužel potvrzuje, že rakovina systémové korupce pronikla zřejmě výrazně i do justice. VPK se shoduje s celkovým hodnocením, že penetrace justice korupčními vlivy a zájmovými skupinami v současnosti představuje nejvážnější bezpečnostní riziko pro udržení základních hodnot a principů právního státu a vlády zákona, efektivního výkonu veřejné správy, ochrany občanských a majetkových práv občanů a fungování všech tří základních mocí demokratického systému.

Existuje několik případů, kde by sněmovní vyšetřování mohlo vnést světlo do již existujících nepřípustných propojení různých „mocí“ s cílem podřídit právní a demokratické poměry finančním a mocenským zájmům různých skupin a kmotrůZa daných okolností považujeme za nezbytné, aby se celou situací zabýval především Parlament ČR, protože nelze nadále spoléhat na nezávislé fungování justice a prostor pro práci Policie ČR, která se řídí výhradně zákony, je zasažením justice výrazně omezen, pokud ne rovněž omezen. Postrádáme jasné vyjádření vlády ke Zprávě BIS a příslušného resortu, jehož se závažná konstatování týkají. I absence těchto stanovisek k závažným skutečnostem týkajícím se degenerace právního státu u nás nemusí být náhodná.

Proto vyzýváme poslance k ustavení samostatné vyšetřovací komise, která by zevrubně vyšetřovala hlavní informace a hodnocení obsažená ve zprávě Bezpečnostní informační služby, protože se týkají vitálních oblastí, do kterých již není Policie ČR sama schopna zasahovat, a neočekáváme, že by v současnosti byla justice schopná vlastní očisty. I my se, pod příslibem anonymity, dozvídáme o podivných metodách zastrašování některých soudců, které již nemají se standardním prostředím právního státu nic společného.

Existuje několik případů, kde by vyšetřování Poslanecké sněmovny mohlo vnést světlo do již existujících nepřípustných propojení různých „mocí“ s cílem podrývání právních a demokratických poměrů a jejich podřízení finančním a mocenským zájmům a cílům zájmových skupin a kmotrů. Je zřejmé, že v materiálech BIS, ale i mnohých dalších institucí jsou případy, které čekají na objasnění, včetně nejasné role reprezentantů justice.

VPK je přesvědčena o oprávněnosti hodnocení situace zprávou BIS a shoduje se s hlavními závěry této zprávy. Domníváme se, že korupce již metastazuje z hospodářské kriminality v hrozbu právnímu státu a demokracii a v důsledcích může ohrozit i suverenitu země a její příslušnost do společenství právních demokratických zemí. Nevidíme v této situaci jinou instituci k zastavení tohoto mimořádně nebezpečného trendu, než je Parlament České republiky, který vyzýváme k tomu, aby neprodleně jednal.

O výroční zprávě BIS informovala ČESKÁ POZICE v těchto článcích:

Autor: