Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Velvyslanec v Afghánistánu: Útoky nesměřovaly jen proti Čechům

  10:12
„Náčelník generálního štábu Aleš Opata má pravdu, že útok byl veden primárně na koaliční jednotky. Tálibán se na svých webových stránkách chlubí, že zaútočil na americké vojáky. O Češích dosud nepadlo ani slovo,“ říká v rozhovoru český velvyslanec v Afghánistánu Petr Štěpánek, jenž ho poskytl ve vrtulníku na cestě ze základny Bagrám.

Petr Štěpánek, český velvyslanec v Afghánistánu (uprostřed). foto: Foto Army.cz

Český velvyslanec v Afghánistánu Petr Štěpánek v rozhovoru mimo jiné říká: „K útokům insiderů na koaliční vojáky, převážně Američany, dochází kontinuálně od roku 2011. Dříve to bylo častější než dnes. Nikdy se nepotvrdilo, že by to byl důsledek osobního konfliktu. Vždy šlo o radikalizaci daného člověka a infiltraci Tálibánu.“

LIDOVÉ NOVINY: Co se v Afghánistánu změnilo, že se Češi v relativně krátké době stali terčem tří útoků?

ŠTĚPÁNEK: Nezměnilo se podle nás v obecné rovině nic. Každý z útoků byl specifický. Nedá se v nich vystopovat společná linka. Náčelník generálního štábu Aleš Opata, který říká, že útok byl veden primárně na koaliční jednotky, má pravdu. Tálibán se na svých webových stránkách chlubí, že zaútočil na americké vojáky. O Češích dosud nepadlo ani slovo. Myslím si, že to není vedeno specificky proti Čechům.

LIDOVÉ NOVINY: Proč tedy vzrostl počet útoků proti Čechům?

K útokům insiderů dochází i jinde. Američanům se něco podobného jako v Šindándu stalo letos několikrát. Mají mnohem vyšší ztráty.

ŠTĚPÁNEK: To není jen vůči Česku. Kupříkladu k útokům insiderů dochází i jinde. Američanům se něco podobného jako v Šindándu stalo letos několikrát. Mají mnohem vyšší ztráty. Protože se to ale týká českých vojáků, je to u nás mnohem více vidět.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké pozadí měl zatím poslední útok na základně Šindánd? Šlo o vyústění hádky, jak naznačil web The New York Times?

ŠTĚPÁNEK: To, co vím, tomuto scénáři nenasvědčuje. K útokům insiderů na koaliční vojáky, převážně Američany, dochází kontinuálně od roku 2011. Dříve to bylo častější než dnes. Nikdy se nepotvrdilo, že by to byl důsledek osobního konfliktu. Vždy šlo o radikalizaci daného člověka a infiltraci Tálibánu. To se také stalo v Kandaháru, kde člen ochranky zastřelil policejního velitele provincie.

LIDOVÉ NOVINY: Jak k tomuto útoku, u kterého se ocitl i samotný velitel spojeneckých sil ISAF generál Austin Miller, došlo?

ŠTĚPÁNEK: Útok v Kandaháru souvisel s osobou generála Abdula Raziqa, který Tálibánu vadil. Byl to úspěšný velitel. Provincii měl pevně v rukou. Zajišťoval bezpečnost hlavní dálnice z Kandaháru do Kábulu. Jeho vliv v jižním a jihozápadním Afghánistánu byl veliký. Potvrdil to i generál Miller, který uvedl, že útok mířil na Raziqa. Útočník sice kolem Millera prošel, ale začal střílet až na Raziqa.

LIDOVÉ NOVINY: V Kandaháru se kvůli tomu odložily volby. Jaká je nyní bezpečnostní situace v zemi?

Během dvou volebních dnů, kdy z bezpečnostních i organizačních důvodů zůstalo mnoho volebních místností zavřených, docházelo k řadě útoků. Proběhlo jich několik stovek. Až na jediný případ na západě Kábulu šlo o útoky nepříliš vysoké intenzity. Ze strany Tálibánu to byla snaha za každou cenu narušit volby. Na webových stránkách tvrdí, že se jim to povedlo. Podle našich informací se jim to ale nepovedlo.

ŠTĚPÁNEK: Během dvou volebních dnů, kdy z bezpečnostních i organizačních důvodů zůstalo mnoho volebních místností zavřených, docházelo k řadě útoků. Proběhlo jich několik stovek. Až na jediný případ na západě Kábulu šlo o útoky nepříliš vysoké intenzity. Ze strany Tálibánu to byla snaha za každou cenu narušit volby. Na webových stránkách tvrdí, že se jim to povedlo. Podle našich informací se jim to ale nepovedlo.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké informace máte o volbách?

ŠTĚPÁNEK: Volební účast byla nad očekávání vysoká, dle všech indicií šlo o úspěšné volby.

LIDOVÉ NOVINY: Asi jste zaznamenal, že Češi provedli odvetnou akci za smrt pěti zabitých vojáků strážní roty v Bagrámu. Souvisí to s nedávnou vlnou násilí na Češích?

ŠTĚPÁNEK: Nezaznamenal jsem na to žádnou reakci. Zeptal se mě na to jen jeden diplomatický kolega. Podle veškerých indicií útok na naši patrolu se zmíněnou informací nesouvisí.

LIDOVÉ NOVINY: Sebevražedný atentátník, plně naložené auto s výbušninami a nyní střelba insidera uvnitř základny. Dá se ze způsobu provedení útoků na Čechy něco vyčíst?

ŠTĚPÁNEK: To jsou základní postupy, jež Tálibán používá. Jsou to buď sebevražední útočníci s vestou, což byl příklad prvního útoku, v autě, anebo se snaží infiltrovat afghánské bezpečnostní složky. Útočí na Afghánce i koaliční vojáky. Jde o roky stále stejný modus operandi.

LIDOVÉ NOVINY: V Česku se vede debata o vhodnosti a rozsahu mise. Objevily se myšlenky na obnovu provinčních rekonstrukčních týmů. Je to dobrý nápad?

Základní postupy, jež Tálibán používá, jsou buď sebevražední útočníci s vestou, což byl příklad prvního útoku, v autě, anebo se snaží infiltrovat afghánské bezpečnostní složky. Útočí na Afghánce i koaliční vojáky. Jde o roky stále stejný modus operandi.

ŠTĚPÁNEK: Myšlenka provinčních rekonstrukčních týmů není špatná. Musí ale zahrnovat komplexní řešení. A to nejenom ze strany Česka, ale i spojenců. Systém provinčních rekonstrukčních týmů fungoval při zapojení mnohem většího počtu koaličních vojáků. Ti poskytovali ochranu civilním koordinátorům rozvojové pomoci.

Vyžadovalo to z hlediska armády zcela odlišný typ nasazení. Česko v Afghánistánu zajišťuje rozvojovou pomoc stále. Dnes jsem se o tom bavil s vojáky v Bagrámu. Obnovili systém projektů, které mají za cíl pomoci místním a zároveň ukázat přítomnost koaličních vojáků v pozitivním světle.

LIDOVÉ NOVINY: Dostáváte zpětnou vazbu na práci našich vojáků?

ŠTĚPÁNEK: Dnes jsem se o tom bavil se třemi americkými generály a australskými plukovníky. Bylo to u příležitosti ceremonie předávání operačního úkolu střežení základny Bagrám. Zahraniční velitelé si českých vojáků nesmírně váží. Chválí jejich loajalitu vůči spojencům.

LIDOVÉ NOVINY: Jak naši vojáci nesou zvýšený počet útoků?

Zahraniční velitelé si českých vojáků nesmírně váží. Chválí jejich loajalitu vůči spojencům.

ŠTĚPÁNEK: Pro mě i zahraniční generály bylo nesmírně pozitivní zjištění, že naši vojáci – ačkoli se setkali s velmi dramatickou událostí, která se dotkla životů jejich kamarádů – jsou velice odolní. Nikdo z nich nechtěl odjet zpátky. Všichni se hlásili zpět do služby a chtěli vyjíždět znovu na patroly. Morálka je na vysoké úrovni.

Autor: