Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Velvyslanci severokorejského režimu může jít o život

  9:52
České bezpečnostní složky řeší možný útok v Praze na Kim Pchjong-ila, strýce současného prezidenta Kim Čong-una. Tento diplomat totiž patří stejně jako bývalý prominent KLDR nedávno zavražděný v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru mezi přímé potomky zakladatele režimu a hovoří se o něm, že by mohl být nástupcem po Kim Čong-unovi.

Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku. foto:  František Vlček, MAFRA

V osvobozenecké válce zemřelo v první bitvě 250 imperialistů, ve druhé pak 80. Kolik jich zemřelo dohromady? Tak vypadají příklady z matematiky školáků v jedné z nejdrsnějších diktatur současnosti – v severní Koreji. Osud země nečekaně zasáhl Prahu. Tamní režim v české metropoli coby velvyslanec reprezentuje Kim Pchjong-il, syn zemřelého diktátora Kim Ir-sena a strýc současného prezidenta Kim Čong-una. A může mu jít o život.

Situace nabrala na otáčkách po nedávné vraždě bývalého prominenta severokorejského režimu, prezidentova nevlastního bratra Kim Čong-nama v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru. Motivem mohla být snaha severokorejského režimu zlikvidovat nepohodlného člena dynastie Kimů. České bezpečnostní složky řeší možný útok na Kim Pchjong-ila v Praze, neboť diplomat rovněž patří mezi přímé potomky zakladatele režimu v KLDR. Jeho jméno se skloňuje i v souvislosti s možným nástupnictvím po Kim Čong-unovi.

Lídr exilové vlády

„Problém to samozřejmě je. Hlídat cizího diplomata na každém kroku ale dost dobře nejde,“ řekl LN vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity. Až dosud o hrozbě spekulovala jihokorejská média s odvoláním na tamní vládní zdroje. Podle policie je ochrana diplomatů KLDR standardní. „Z taktických a bezpečnostních důvodů nemůžeme sdělovat žádné bližší informace,“ řekla LN Eva Kropáčová, mluvčí policejního prezidia.

Podle listu Korean Herald velvyslance v Praze oslovila skupina emigrantů s nabídkou, aby se stal lídrem exilové vlády

Podle listu Korean Herald velvyslance v Praze oslovila skupina emigrantů s nabídkou, aby se stal lídrem exilové vlády. „Odborníci považují Kim Pchjong-ila za další možný cíl KLDR, protože její vůdce může chtít odstranit veškeré zbývající hrozby pro svou vládu,“ napsal deník. Jihokorejský tisk po vraždě Kim Čong-nama, do níž byl údajně zapleten severokorejský režim, uvedl, že se velvyslanec KLDR v Praze pohybuje po ose rezidence–ambasáda na Veleslavíně. Nestýká se ani s ostatními zahraničními diplomaty.

O asketičtějším způsobu života vypovídají i slova českého diplomata, který je s děním okolo ambasády KLDR obeznámen. Pod příslibem anonymity LN napsal: „Městem se Kim Pchjong-il opravdu netoulá, ale to je u Severokorejců normální.“ Ani omezené působení na veřejnosti však nemusí diplomata ochránit. „U něj je stejně otázka, kde mu vlastně hrozí větší nebezpečí. Může uklouznout v rezidenci, dostat alergii na jídlo anebo manipulovat se špatně uzemněnou konvicí,“ vypočítal možná rizika důvěryhodný zdroj LN z bezpečnostní branže.

Role pro BIS

O bezpečnost zahraničních diplomatů v Česku pečuje zvláštní policejní útvar – ochranná služba. Zajišťuje například ostrahu ambasád. Pokud by však nějaká zahraniční tajná služba připravovala atentát v Česku, byla by to role pro BIS. Oblast kontrašpionáže však patří mezi tradičně nejvíce střežená tajemství zpravodajců. Mluvčí služby Jan Šubert proto na dotazy LN neodpověděl.

Pokud by nějaká zahraniční tajná služba připravovala atentát v Česku, byla by to role pro BIS. Oblast kontrašpionáže však patří mezi tradičně nejvíce střežená tajemství zpravodajců.

Jediným spolehlivějším pramenem informací o působení severokorejských špionů v Česku tak zůstávají výroční zprávy BIS. Ty KLDR zmiňují především v souvislosti s rizikem šíření zbraní hromadného ničení. Konkrétnější zmínka o zpravodajské práci KLDR je z roku 2006. Vyplývá z ní, že se režim soustřeďuje na dění v komunitě exulantů.

„K získávání zpravodajských informací v ČR jsou určitým způsobem úkolováni všichni Severokorejci, kteří jsou vysláni krátkodobě či dlouhodobě do ČR. (...) Mezi konkrétní úkoly zpravodajských služeb KLDR patří podpora severokorejských státních a obchodních delegací a kontrola aktivit a styků severokorejské komunity,“ uvádí jedenáct let stará zpráva BIS. A obsahuje ještě jednu pozoruhodnou pasáž. V sekci o levicovém extremismu se zmiňuje o únorovém XXI. sjezdu KSČ, kam zavítali i hosté z KLDR.

Vyostřené vztahy

Vztahy Česka a KLDR se vyostřily po loňských testech mezikontinentálních střel tamní armádou. Velvyslanec Kim Pchjong-il byl kvůli tomu v září na koberečku v Černínském paláci. Postup své země musel vysvětlovat náměstku ministra zahraničí Ivovi Šrámkovi. Ambasador, jenž je podle Korejců velmi podobný zakladateli diktatury v KLDR a svému otci Kim Ir-senovi – což v tamních podmínkách představuje nezanedbatelný politický kapitál –, pracuje v diplomacii více než 30 let.

Vztahy Česka a KLDR se vyostřily po loňských testech mezikontinentálních střel tamní armádou. Velvyslanec Kim Pchjong-il byl kvůli tomu v září na koberečku v Černínském paláci.

Začínal v roce 1979 v tehdejší Jugoslávii. O devět let později se přesunul na post velvyslance v Maďarsku. Kvůli navázání diplomatických styků Maďarska s Jižní Koreou se ale záhy stěhoval, a to do Bulharska. Byl také velvyslancem ve Finsku. Před příchodem do Prahy v roce 2015 byl 15 let ambasadorem v Polsku.

V nakolik intenzivním kontaktu s českými diplomaty Kim Pchjong-il je, ministerstvo zahraničí neuvedlo. „Konkrétní data schůzek a jejich četnost nesdělujeme. Pokud se jedná o schůzky, na nichž byly projednány závažné otázky, informujeme o nich na internetových stránkách,“ napsala LN Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí. Dodala však, že česká diplomacie bezprostřední bezpečnostní hrozbu ve vztahu k velvyslanci KLDR neeviduje.

Situace nicméně dál eskaluje v Malajsii. Ve druhé polovině února malajsijští vyšetřovatelé zjistili, že jiný příslušník rodiny Kimů – Kim Čong-nam – byl otráven bojovým plynem VX, jenž je od roku 1993 na seznamu zakázaných zbraní hromadného ničení. Incident měl dohru i pro tamního severokorejského velvyslance. Toho o předminulém víkendu Malajsie označila za nežádoucí osobu a do 48 hodin musel zemi opustit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!