Lidovky.cz

Velká hra o nového šéfa BIS

  15:45
V červnu uplyne 12 let od jmenování Jiřího Langa do funkce ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle zdrojů LN se rozjíždí složitá hra, na jejímž konci má být Langův odchod.

Rekordně dlouhá služba Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby se podle neoficiálních informací nachýlila po 12 letech ke konci. Údajně na jeho vlastní žádost. foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle důvěryhodných zdrojů LN z bezpečnostní komunity může Jiří Lang skončit v ředitelském křesle na podzim. Odchod by se měl odehrát na základě jeho vlastní žádosti. Podmínkou však je, že se mu stát postará o důstojný „výměnek“.

Existují přitom tři scénáře, jak by se tato rošáda mohla odehrát. První možností je přechod Langa do vysoké funkce v České národní bance či do vedení polostátní firmy ČEZ. V ní je ostatně bezpečnostním ředitelem bývalý agent BIS Daniel Rous.

Bývalý agent na scéně

Oficiální odpověď ohledně případného Langova odchodu na jiný úřad je vyhýbavá. „Na dotazy, směřující do soukromí generála Langa ve smyslu jeho záměrů a představ, nebude zpravodajská služba odpovídat. Setrvání generála Langa ve funkci ředitele BIS je výhradně věcí vlády a jeho osobního rozhodnutí,“ uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.

Naposledy se diskuse o výměně v klíčovém úřadu, který disponuje množstvím citlivých informací, objevily v souvislosti s únikem legendárních odposlechů Bém–Janoušek. Za nezákonný únik údajně nesou odpovědnost Langovi špioni. Za ředitele BIS se však loni postavil premiér Bohuslav Sobotka.

Jak zjistily LN, jedním z vážných kandidátů na funkci ředitele BIS je exzpravodajec David Höfer. V současnosti je zaměstnán v uherskobrodské České zbrojovce, v minulosti však v BIS působil.

Jak zjistily LN, jedním z vážných kandidátů na funkci ředitele BIS je exzpravodajec David Höfer. V současnosti je zaměstnán v uherskobrodské České zbrojovce, v minulosti však v BIS působil. Měl na starosti otázku proliferace zbraní a technologií dvojího užití. Po odchodu z BIS a před nástupem do zbrojovky pracoval v Českých drahách. „Jsem v soukromém sektoru a opravdu nehodlám firmu opouštět. Vím, že takové informace kolem mě jsou. Nejsem ale na místě, ze kterého se odchází na ředitele BIS,“ řekl Höfer LN.

Přestup z byznysu do vysokých postů v tajných službách ale přece jen možný je. Příkladem je Zdeněk Blahut, do loňska jednatel firmy Global Security System, v níž ve stejné době působil i Höfer. Ministr vnitra Milan Chovanec si na post šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) loni prosadil Jiřího Šaška a jeho zástupcem se stal právě Blahut.

K hladké výměně v BIS je zapotřebí zajistit především důstojný odchod generála Langa. Pro vládnoucí elitu je Langova spokojenost důležitá, a to především proto, že mu za více než dekádu v úřadě pod rukama prošlo nepřeberné množství informací, které by dokázaly politikům pořádně zatopit.

Velká tajná rošáda

Váhání s rychlým přepřaháním v BIS může souviset i s politickým soubojem dvou nejsilnějších vládních stran. ČSSD ani ANO si totiž nemohou být stoprocentně jisty, že Langův nástupce, na jehož jméně by měla být v koalici teoreticky shoda, nebude „trollem“ ve službách jen jedné strany.

Dosud Sobotkova vláda vyměnila ředitele ÚZSI a Vojenského zpravodajství. Zatímco civilní rozvědka spadá pod resort ovládaný ČSSD, vojenští agenti mají nad sebou ministra obrany Martina Stropnického z ANO.

Dosud Sobotkova vláda vyměnila ředitele ÚZSI a Vojenského zpravodajství. Zatímco civilní rozvědka spadá pod resort ovládaný ČSSD, vojenští agenti mají nad sebou ministra obrany Martina Stropnického z ANO. Druhá ze zvažovaných variant počítá s obměnou ve více úřadech. Podle ní by měl Lang převzít funkci ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Tomu nahrává informace, kterou LN zaslechly ve zpravodajské komunitě, a sice že by současný šéf NBÚ Dušan Navrátil na „důchod“ odešel do Brna. Ostatně příští rok oslaví deset let od svého jmenování do čela úřadu. Navíc z moravské metropole pochází a NBÚ tam čerstvě otevřel Národní centrum kybernetické bezpečnosti.

Dalším argumentem, který rotaci podporuje, je skutečnost, že podstatnou část práce, která předchází vydání bezpečnostní prověrky, totiž pro NBÚ zajišťuje BIS. Lang by tedy nezavítal do zcela neznámých vod.

„Jedná se o velmi absurdní informaci, protože to by znamenalo, že se v úřadě, jehož jsem k dnešnímu dni ředitelem, stanu vedoucím jednoho z odborů,“ popřel spekulaci Navrátil.

Co se Šlachtou?

Ve hře o křeslo po Langovi je však kandidátů víc. Velmi intenzivně se u zpravodajců skloňuje například jméno Roberta Šlachty, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Nechybí mu jak nezbytná prověrka, tak zkušenosti ze spolupráce s agenty. Do jeho pravomoci kromě protimafiánských operací spadá i boj s terorismem a spolupráce se zpravodajci. Odchodem od policie by navíc řadu vlivných skupin potěšil. Ve funkci šéfa BIS by sice disponoval řadou citlivých informací, ztratil by však přímý vliv na zahajování trestního stíhání konkrétních osob.

Ve funkci šéfa BIS by sice Šlachta disponoval řadou citlivých informací, ztratil by však přímý vliv na zahajování trestního stíhání konkrétních osob

Podle informací LN byl už Šlachta s nabídkou křesla v čele BIS osloven, on sám to však popírá. „Žádnou takovou nabídku jsem nedostal a nikdo se mnou nemluvil. Myslím, že je to naprosto nereálné, a proto není o čem přemýšlet,“ tvrdí Šlachta.

Ačkoli všichni hráči, kteří připadají do úvahy, zprávy o změně zaměstnavatele popírají, nelze je ignorovat. Jak bývá ve zpravodajských kruzích zvykem, citlivé informace – natož jméno ředitele jednoho z nejmocnějších úřadů v Česku – se dopředu nezveřejňují. Není proto divu, že o nich nikdo nechce hovořit. Pokud se vláda k výměně ředitele BIS přece jen rozhodne, stane se tak ze dne na den. A jeho jméno se veřejnost nejspíš dozví až z tiskového prohlášení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.