Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Velká bulharská vzpoura: Je ČEZ démon?

Evropa

  16:53

Za útoky na českou firmu v Bulharsku je politika. I kdyby ČEZ nepřišel o licenci, má průšvih.

foto: Česká pozice

Dříve chlouba českých zahraničních aktivit na balkánských trzích, nyní jeden z hlavních terčů obřích protestů v Bulharsku proti vysokým cenám elektřiny. To je největší česká energetická společnost ČEZ, která v balkánské zemi provozuje distribuční společnost a jíž dosavadní premiér Bojko Borisov vyhrožoval rychlým odebráním licence.

Bulharsko je sice Balkán, ale na rozdíl od Albánie také Evropská unie. Naštěstí pro ČEZ. Politické tlaky na regulátora, který by měl být nezávislý, zjevně vyvolaly znepokojení v Bruselu. A také v Bulharsku události nabraly nečekaný obrat: demisi ohlásil sám Bojko Borisov.

To ovšem neznamená, že má ČEZ vyhráno. Mnohé svědčí spíše o opaku. Borisov zřejmě udělal dočasný ústupek, aby v době vyhrocených protestů Bulharů dál neztrácel popularitu, a může se brzy vrátit. Parlamentní volby se uskuteční nejpozději v červenci. Jeho hrozbu budou muset mít manažeři ČEZ stále na paměti.

Naděje, že by mohl premiéra Borisova nahradit někdo „rozumnější“, se příliš nerýsuje

Naděje, že by mohl Borisova nahradit někdo „rozumnější“, se příliš nerýsuje. Opoziční socialisté Sergeje Staniševa dokonce volali po znárodnění všech třech bulharských společností. Ty kromě ČEZ ovládají další dva zahraniční majitelé: česká Energo-Pro a rakouská EVN. Něco podobného si lze v členském státě EU představit jen stěží, ale signálem vstřícnosti vůči energetickým firmám taková hrozba věru není.

A navíc: bulharský energetický regulační úřad sice firmě ČEZ licenci neodebral, ale zahájil řízení, na jehož konci může odnětí licence být. Vztahy jsou napjaté, výtek vůči české energetické jedničce se v zemi vyrojily spousty. I když vše může trvat měsíce, reputace ČEZ je ohrožena. I tam, kde to firmu pod vedením Daniela Beneše může bolet nejvíce – v Česku.

„No jo, Bulharsko“

Kvůli obviněním, že ČEZ v Bulharsku zadával špatně veřejné zakázky, by nikdo licenci odebírat neměl. Jednou věcí je, jak si kdo v Bulharsku představuje, že by je zadávat měl, druhou věcí to, zda ČEZ porušil zákon. A i kdyby – jisté věci se řeší pokutou, nikoliv odebráním licence. Pokutu už ostatně ČEZ dostal kvůli tomu, že nevypsal výběrové řízení na služby auditorské společnosti.

Kvůli obviněním, že ČEZ v Bulharsku zadával „špatně“ veřejné zakázky, by nikdo licenci odebírat neměl. ČEZ ovšem podobným podezřením čelí i v Česku.Potíž je v tom, že podobné záležitosti nelze jednoduše odbýt mávnutím ruky ve stylu „no jo, Bulharsko“. A to ani v případě, že pomineme předchozí odebrání licence v Albánii, která jako země pro Bulhary také není zrovna inspirujícím příkladem – byť zrovna v úvahách o odebrání licence tu jistá inspirace být mohla.

ČEZ ovšem čelí podezřením z nezákonného zadávání zakázek i v Česku. Tuzemská policie vyšetřuje získávání subdodavatelů dceřinou firmou Škoda Praha Invest pro projekty modernizace českých elektráren ČEZ. Z tohoto pohledu může být Bulharsko vnímáno jako další kamínek do nepěkné mozaiky.

To, že policie něco vyšetřuje, ještě zdaleka neznamená, že byl skutečně porušen zákon. Ale ohrožení prestiže ČEZ je za dané situace enormní, možná větší než kdykoliv v minulosti.

Politická záležitost

Není pochyb o tom, že útoky na ČEZ jsou v Bulharsku především motivovány politicky. Reagují na hesla desetitisícových protestů lidí – největších od bankovní krize v roce 1997 –, pro něž se ČEZ stal tím největším démonem. Prezident Rosen Plevneliev to nicméně vystihl poměrně přesně, když prohlásil, že spouštěčem protestů sice byly vysoké účty za elektřinu, ale jejich kořeny jsou hlubší. Frustrace Bulharů pramení z hospodářské stagnace a bídy.

Premiér Bojko Borisov, někdejší bodyguard komunistického předáka Todora Živkova, byl v Bulharsku oblíbeným politikem, jenže poslední vývoj srážel preference jeho strany Občanů za evropský rozvoj Bulharska (GERB).

Spouštěčem protestů sice byly vysoké účty za elektřinu, ale jejich kořeny jsou hlubší. Frustrace Bulharů pramení z hospodářské stagnace a bídy.Borisov se snažil vše vyřešit nejdříve odvoláním nepopulárního ministra financí Simeona Ďankova, pak prohlášeními o tvrdém potrestání ČEZ až po vlastní demisi.

Jako záminka v útocích proti ČEZ mohlo v tu chvíli posloužit cokoliv – kromě zmíněných veřejných zakázek například tvrzení, že česká firma neplní původní investiční plán nebo dělá „čachry machry“ kolem výměny elektroměrů. Je pravděpodobné, že Bulhaři firmě ČEZ v tomto ohledu prokážou nesrovnalosti, ale otázkou je, jak rozsáhlé. Ojedinělá pochybení v evidenci elektroměrů by také rozhodně neměla být důvodem k odebrání licence.

To, že účty za elektřinu byly před vypuknutím protestů vyšší než v minulosti, má vcelku objektivní důvody – nejen zdražení schválené regulačním úřadem, ale také delší zúčtovací období včetně Vánoc a větší spotřeba kvůli chladnějšímu počasí. Za vinu je ovšem možné firmě ČEZ (stejně jako dalším firmám i bulharským orgánům) klást to, že nárůst cen nedokázala vysvětlit a připustila, aby kvůli netransparentním účtům dnes v Bulharsku zažívala takový hněv ulice.

Proč zrovna ČEZ?

Terčem protestů Bulharů jsou všechny distribuční společnosti, ale je naprosto zjevné, že největším „démonem“ mezi nimi se stal právě ČEZ. Proč vlastně Bojko Borisov hrozil odebráním licence právě této české firmě? Může to mít i jiné důvody než údajná – již zmíněná - pochybení ČEZ?

Společnost ČEZ už v Bulharsku zažila řadu sporů, jež nemohly být zapomenuty

Faktem je, že společnost, která kromě distribuční sítě provozuje elektrárnu ve Varně, už v Bulharsku zažila řadu sporů, jež nemohly být zapomenuty. Vztahy s regulátorem byly i v minulosti napjaté, distributoři si stěžovali, že dostatečně nezohledňoval jejich náklady a nevytvářel vhodné podmínky pro podnikání. S nadsázkou by se dalo říct – když už je regulátor vytvořil a růst cen umožnil (vloni o třináct procent), bylo to tak kontraproduktivní, že ČEZ je dnes v mnohem rizikovější situaci než kdykoliv předtím.

U společnosti ČEZ se vždy spíše předpokládalo, že se bude v Bulharsku domlouvat snáze než Rakušané nebo Němci z firmy E.ON, od níž později distribuční síť koupilo Energo-Pro ze Svitav. Němci a Rakušané údajně dokonce pobízeli Čechy, aby jako Slované nejdříve probírali sporné otázky s Bulhary právě oni. Tím se ovšem česká elektrárenská firma dostávala do citlivé situace – přímo do epicentra konfliktů.

ČEZ také musel řešit problémy s početnými bulharskými neplatiči a je možné, že v tomto ohledu postupoval tvrději než třeba v Česku. „Když tvrdě odpojujete domácnosti od elektřiny, můžete někdy udělat chybu. Může se stát, že někoho odpojíte neprávem nebo něco špatně vyfakturujete,“ říká dobře informovaný zdroj.Manažerům ČEZ muselo být od začátku jasné, jak složité bude působení v Bulharsku. Pokud něco podcenili, byla to komunikace s veřejností i vládou.

A pak jednou zjistíte, že vás bulharský prokurátor obviní ze systematického porušování pravidel pro distribuci elektřiny… I to se v minulých dnech skutečně stalo, byť asi jen ve formě jakéhosi podivného podnětu pro regulační úřad.

Manažerům ČEZ muselo být od začátku jasné, jak složité bude působení na bulharském trhu. Pokud něco podcenili, zdá se, že to byla komunikace s veřejností i bulharskou vládou.

Druhá česká firma Energo-Pro je v tomto ohledu ve zcela odlišném postavení. V Bulharsku se zaměřovala na provozování vodních elektráren, distribuční společnost získala od německé skupiny E.ON až loni.

A je tu ještě jedna zajímavá souvislost. Zatímco rakouská EVN i česká Energo-Pro loni skupovaly na burze akcie, které se rozhodl prodat bulharský stát jako dosavadní menšinový vlastník všech distribučních společností, ČEZ tak neučinil. Těžko ale říct, zda to mohlo nějak posílit negativní přístup k české energetické jedničce.

Zmatek je velký

I když se zdá, že se nyní situace z hlediska ČEZ přece jen uklidňuje, v jistém smyslu je ještě horší – zmatek na bulharské politické scéně po rezignaci kabinetu Bojka Borisova je velký a ČEZ (nebo případně český stát jako jeho majoritní akcionář) ani pořádně neví, s kým vlastně o současných potížích v balkánské zemi jednat.

O tom, že ČEZ v Bulharsku utrpí značné škody, už je rozhodnuto. Určitě se budou týkat reputace. Úvahy o tom, zda nakonec budou mít konkrétní finanční vyjádření v miliardách korun, by ale zatím byly předčasné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!