Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Velká Británie: Diamantové výročí panování Alžběty II.

  14:55

Britská královna nastoupila na trůn 6. února 1952. Brity čekají od 2. do 5. června hlavní oslavy monarchie, královské rodiny a vlastenectví.

foto: © ReutersČeská pozice

Velká Británie letos pořádá letní olympijské a paralympijské hry. A také slaví 60. (diamantové) výročí panování královny Alžběty II. Ta nastoupila na britský trůn 6. února 1952 po smrti svého otce, krále Jiřího VI. Letos v únoru sice britská média diamantové výročí nástupu Alžběty II. na trůn náležitě připomněla, hlavní oslavy jsou však naplánované na první červnový víkend 2. a 3. června.

Ten bude prodloužen o přesunutý svátek z posledního květnového pondělí na 4. června a o vyhlášený svátek 5. června. Brity tedy čekají čtyřdenní oslavy monarchie, královské rodiny, Británie a vlastenectví. Vstupenky na doprovodné akce jsou beznadějně vyprodané a návštěvníci Velké Británie varovaní před přeplněnými ulicemi na volně přístupných akcích.

V českých občanech to může vyvolávat rozpačitost. Vlastenectví se totiž u nás projevuje téměř výhradně při vítězstvích českých sportovců, například hokejistů. Myslí to Britové s oslavou monarchie, a tím i vlastenectví, vážně?

Výrazná podpora monarchie

Podle průzkumu agentury Ipsos MORI souhlasí s monarchií čtyři z pěti Britů a jen třináct procent by chtělo republiku. Starší britští občané podporují konstituční monarchii víc než mladší – 88 procent Britů nad 55 let je pro její zachování. Drtivá většina (96 procent) příznivců konzervativní strany je oddaných monarchii a také tři ze čtyř voličů Labouristické strany.

Agentura Ipsos MORI sleduje popularitu monarchie od roku 1969, kdy si republiku přálo 19 procent dotázaných Britů. Nejméně populární byla monarchie v roce 2005 při svatbě prince Charlese s Camillou Parker-Bowlesovou; 22 procent Britů bylo pro republiku. Při smrti lady Diany se podpora monarchie zvýšila (méně než deset procent Britů chtělo republiku), ale za měsíc poté jich pro republiku bylo 18 procent.

Podle průzkumu agentury Ipsos MORI souhlasí s monarchií čtyři z pěti Britů a jen třináct procent by chtělo republikuPrůzkum think-tanku British Future srovnával možný dopad dvou britských událostí roku 2012 v zahraničí. Dle 64 procent Britů letní olympijské hry (LOH) ovlivní image Británie v zahraničí pozitivně, osm procent očekává vliv negativní. V případě diamantového výročí je to 60, respektive šest procent. Z toho vyplývá, že Britové považují LOH a královnino výročí v podstatě za srovnatelné události pro zahraničí. Pokud jde o možný dopad obou událostí na náladu Britů, 68 procent dotázaných se domnívá, že diamantové výročí ji ovlivní pozitivně. V případě LOH 64 procent.

Velký oběd

Co pro Brity znamená diamantové výročí nástupu královny Alžběty II. na trůn, však nejlépe ukazuje oznámení Asociace místních úřadů. Dle něho místní úřady obdržely téměř 9,5 tisíce žádostí o uzavření silnice kvůli pouliční oslavě. (Při svatbě prince Williama s Kate Middletonovou jich bylo pouze 5,5 tisíce.) Povolení k uzavření silnice se však nevyžaduje pro slepé ulice, soukromé pozemky nebo pro veřejné parky. Například radnice londýnské čtvrti Newham vydala 60 povolení a ví o dalších více než 200 akcích, k nimž povolení není třeba.

Pouliční oslavy neorganizují oficiální úřady, ale místní skupiny, provozovny nebo skupiny občanů. Odhaduje se, že „velkého oběda“ se při stříbrném výročí v roce 1977 zúčastnilo deset milionů Britů. Odhad počtu Britů, kteří se chtějí zúčastnit oběda při diamantovém výročí, nebyl zveřejněn. Jeho uspořádání je přitom jednoduché – najít místo, pozvat lidi, přinést stoly, židle a výzdobu, hodně jídla, pití a dobré nálady. Na tento víkend dostali kontroloři z úřadů hygieny pokyn, aby byli benevolentnější než obvykle.

Doufejme, že se Britům oslava diamantového výročí jejich královny Alžběty II. vydaří.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!