Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vědci píší premiérovi. Nikoli Nečasovi, nýbrž Cameronovi.

  8:41

Světoví chemici včetně šesti nobelistů se obávají, že škrty ve výdajích na výzkum nenapravitelně zasáhnou britské hospodářství.

Podpisy k listu premiérovi připojilo i šest nositelů Nobelovy ceny. Nechybí Sir Harry Kroto, Sir Peter Mansfield and Sir John Sulston. foto: © repro The GuardianČeská pozice

Škrty výdajů na výzkum způsobí „nezvratné škody“ konkurenceschopnosti země. Nikoli Česku, ale Velké Británii. Dopis s tímto sdělením zaslalo sto špičkových chemiků premiérovi Velké Británie Davidu Cameronovi. Obávají se totiž, že ohlášené změny ve financování výzkumu zasáhnou nejen progresivní odvětví, jako jsou biotechnologie, ale celé hospodářství i průmysl. „Zásahy by mohly vést k odchodu chemiků do zámoří,“ píše deník The Guardian.

Škrty výdajů na chemický výzkum prý Spojené království zraníDopis premiérovi Davidu Cameronovi podepsala stovka světových chemiků včetně šesti nositelů Nobelovy ceny a profesorů z Imperial College a univerzit v Oxfordu, Leedsu, Bristolu či Belfastu. Ti se shodují, že škrty výdajů na syntetickou organickou chemii „zraní“ Spojené království, protože nebyly dobře promyšleny, prodiskutovány a zváženy. K listu připojili své podpisy i vedoucí výzkumníci z chemických gigantů, jako je Novartis, Bayer nebo BASF, a akademici z amerického Harvardu či MIT.

„Syntetická organická chemie a nové molekuly, které vytváří, budou v 21. století ovlivňovat obrovský rozsah lidského konání od molekulární archeologie po molekulární zoologii,“ uvádí se v listu ze 14. srpna. Kroky, které by tyto inovace znesnadnily, prý zavání ožebračováním nosných nápadů.

258 miliard liber pro HDP

Hromadný dopis sestavil Anthony Barrett, profesor z Imperial College, po setkáních s představiteli výzkumné rady Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), která o rozdělování peněz rozhoduje. „Jakožto akademik a podnikatel jsem vážně znepokojen škodami, jež priority EPSRC přinesou mnoha univerzitním pracovištím, průmyslu a nově vznikajícím firmám v Británii,“ řekl Barrett. Rada se ohradila tvrzením, že podpora nezaniká, pouze se sníží a bude cílenější.

Rada snižuje výdaje asi o patnáct procent; syntetická chemie byla jednou z prvních oblastí, již škrty zasáhly. Nyní toto odvětví dostává ročně 44 milionů liber (asi 1,2 miliardy korun) ve dvou stech grantů. Podle Královské chemické společnosti (RSC) se chemická odvětví a na ně navázaný byznys podílí 258 miliardami liber na britském HDP, přičemž dává práci šesti milionům lidí.