Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve vládě může končit Kocourek, Pospíšil, Vondra, Heger, Josef Dobeš i Kubice

  11:20

Spekulace ohledně ministerských odchodů pokračují. ČESKÁ POZICE proto zkusila zmapovat, kdo je adeptem na odvolání.

Dobeš, Pospíšil, Heger, Kubice, Kocourek a Vondra. Hned šestice ministrů na odstřel? foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ČTKČeská pozice

Spravedlnost, školství, vnitro, zdravotnictví a obrana. Pět resortů, jejichž ministři jsou v politických kuloárech nejčastěji označováni za adepty na odchod z vlády. Úředníci a politici, s nimiž ČESKÁ POZICE o případné obměně vlády v uplynulých třech týdnech hovořila, sice připustili, že se nějaká rekonstrukce kabinetu chystá, sami však přiznali, že premiérovi Petru Nečasovi do hlavy nikdo nevidí.

Nečas to ostatně dokázal v říjnu nenadálým odvoláním Ivana Fuksy z postu ministra zemědělství těsně před kongresem ODS. Tyto spekulace, které většinou vznikly právě před kongresem největší koaliční strany, jsou živeny dál, protože předseda vlády doposud razantně nevystoupil a neřekl, že změny nebudou. To ale může být ze strany Nečase záměr, aby nikdo z jeho lidí neměl jistotu.

Podle informací ČESKÉ POZICE z důvěryhodných zdrojů mohou být odvoláni Jiří Pospíšil, Alexandr Vondra, Leoš Heger a Jan Kubice, jenž o svoje uvolnění z funkce prý požádá sám. Vládu by mohl opustit i Josef Dobeš, ač je miláčkem prezidenta Václava Klause.

Na seznamu se před pár dny ocitnul i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek poté, co vyšlo najevo, že jeho matka v roce 2008 investovala prostřednictvím problematické společnosti Key Investments 16 milionů korun. S jeho výměnou Nečas sice nepočítal, ale pokud Kocourek do konce tohoto týdne věrohodně nevysvětlí původ oněch milionů, premiér ho pod tlakem médií bude muset odvolat z funkce.

Z řad politiků ODS je cítit tlak na odstranění ministra zdravotnictví Leoše Hegera

Výměny se netýkají ministrů TOP 09. Alespoň to tvrdí zdroje blízké této straně. Z řad politiků ODS však je cítit tlak na odstranění ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Podle dohody Nečasovy části ODS s Vítem Bártou (VV) by obranu a spravedlnost údajně dostala nejmenší a školství a vnitro největší koaliční strana. Tento krok nedává – kromě vyhazovu Josefa Dobeše – smysl, ale o motivech lze jen spekulovat. Vypadá to ale na to, že se ze strany premiéra jedná spíše o akceptování přání Bárty. Rozeberme si však postupně, jaké důvody mluví pro, ale i proti odvolání výše uvedených ministrů.

Lekce spravedlnosti

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil je považován za mediální hvězdu této strany. Pravidelně se umisťuje v čele průzkumů popularity, v médiích se objevuje často a televizní diskuse i se svým opozičním protějškem Jiřím Dientsbierem zatím vyhrává. Přesto se hovoří o jeho výměně, a to hlavně v řadách ODS. Zatímco pro jedny patří mezi floutky, kteří si hledí vlastního renomé více než nasazení pro stranu, pro druhé může být nebezpečná jeho snaha o očistu justice. Pospíšilem dosazený šéf státních zástupců Pavel Zeman se totiž pustil do rozkrývání korupce v Česku s nebývalou razancí. Některým občanským demokratům se nelíbí ani odvolání šéfa pražských žalobců Vlastimila Rampuly, ale ani plánované odstranění jeho klíčového náměstka Libora Grygárka. Pospíšil narazil u premiéra Nečase i s chystanou změnou zákona o státním zastupitelství. Zdá se tedy, že ministra drží ve funkci vedle popularity především odborná komunita, která jeho působení v justici vnímá jako vcelku přínosné.

A jak by případná rošáda na spravedlnosti vypadala? V minulosti se v médiích objevila zpráva, že by se nástupcem Pospíšila mohl stát zkušený pražský poslanec ODS Marek Benda, jenž patří do tábora lidí věrných premiérovi. Benda se k případné ministerské ambici však nechtěl vyjadřovat.

Mnohem realističtěji vypadá kuloárová úvaha, že Pospíšila nahradí místopředsedkyně vlády pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake z Věcí veřejných. Nejmenší vládní strana by touto změnou získala obrovský vliv na justici. Tuto úvahu ale nabourávají dvě skutečnosti. Nečas by se již podruhé v krátkém čase zbavil ministra ze své strany. Není ani zřejmé, co by tím získal. Bárta i Nečas by rovněž těžko vysvětlovali, proč se vláda dohodla na vytvoření zvláštního byrokratického aparátu pro Peake, když by se současná vicepremiérka po čtyřech měsících ve své nové funkci stěhovala na ministerstvo spravedlnosti.

Padne Klausův chráněnec?

Existuje i varianta směnného obchodu, že by Peake zamířila na spravedlnost a Pospíšil by vystřídal ministra školství Josefa Dobeše, pod nímž se houpe židle prakticky od jeho nástupu do úřadu. Pospíšil má ke školství blízko. Loni a předloni zaskakoval coby děkan právnické fakulty na rozbouřené Západočeské univerzitě v Plzni. Zájem o problematiku školství potvrdil i během říjnového kongresu ODS.

„Je to můj osobní postoj a životní krédo, že vzdělání je více než hmotný majetek. ODS je dnes jediná politická strana, která má jasnou představu, co učinit například s českými vysokými školami. Máme jasně zpracovanou reformu vysokého školství. Víme, jak vysoké školy financovat. Víme, jak vysoké školy diverzifikovat či transformovat. Měli bychom s těmito nápady přicházet na veřejnost. Měli bychom je prosazovat, i když v tuto chvíli nemáme aktuální vládní odpovědnost za resort ministerstva školství,“ prohlásil na stranickém kongresu ministr spravedlnosti Pospíšil. Že by tím předznamenal své další politické směřování?

Zevnitř ODS nicméně zaznívá, že výměnu na postu ministra školství by Nečas neprosadil. Musel by se totiž popasovat s prezidentem republiky, který návrhy na vládní obměnu stvrzuje svým podpisem. Václav Klaus se přitom v minulosti netajil, že hodnotí Dobešovu práci pozitivně, dokonce ho označil za nejlepšího polistopadového ministra školství. Takové chvály sice Bárta asi rád poslouchá, jenže proti tomu padá na váhu názor veřejnosti na Josefa Dobeše, jenž se velkou měrou podílí na tom, že volební preference Věcí veřejných klesají ke dvěma procentům.

Kdo ovládne policii a Českou poštu?

Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE se spekuluje o ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) coby možném nástupci KubicehoVnitro patří mezi silové resorty, jejichž šéf opakovaně figuruje na seznamu ohrožených ministrů. Nemusí to ale být vždy kvůli policii. Nezapomeňme, že toto ministerstvo ovládá i Českou poštu, klíčový státní podnik, který chystá velké změny. Mezi poslanci ODS se předminulý týden rozšířila zpráva, že by ministra vnitra Jana Kubiceho mohl nahradit předseda pražské organizace občanských demokratů Boris Šťastný. Ten to nevyloučil, zároveň však řekl, že o ničem takovém neví. Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE se nyní spekuluje o ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) coby možném nástupci Kubiceho.

Jaké důvody by mohly stát za odvoláním Kubiceho? Těch lze najít několik od lavinových odchodů elitních detektivů přes problémy s čerpáním evropských dotací až po chystanou reformu policie, jež by měla přispět k zeštíhlení a zcivilnění štábních struktur. V Kubiceho prospěch naopak hovoří fakt, že je považován za loajálního člena Nečasova kabinetu. Výměnou na citlivém postu by se navíc mohla znovu rozjet koaliční diskuse na téma, zda a proč se ODS snaží získat vliv na policii.

Z obrany do Kanady?

Ministr obrany Alexandr Vondra na říjnovém kongresu ODS působil spokojeně, a to i přes informace o jeho nemanželském synovi se senátorkou Veronikou Vrecionovou. Pokud ze strany jeho nepřátel toto ubohé šťouchnutí mělo být tím posledním výstřelem, tak Vondra může být v klidu. Zdá se, že i prezident Klaus ho vzal na milost, když ho při setkání armádních špiček počátkem listopadu veřejně pochválil. Jenže v kauze ProMoPro policie podle médií chystá obvinit další desítku lidí spojených s předražením audiovizuálních služeb souvisejících s pořádáním českého předsednictvím EU. To by Vondrovi, který v dubnu Nečasovi nabídl kvůli aféře svou rezignaci, mohlo zkomplikovat další vládní angažmá. Dotazy na odchod z vlády i spekulace o tom, že by měl získat funkci velvyslance v Kanadě, Vondra odrážel tvrzením, že jde o účelově vypouštěné dezinformace.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...