Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ve vědě se Češi umějí málo pochválit

„Česká věda se málo prezentuje – měli bychom lépe prodávat to, nač můžeme být hrdí a co u nás funguje,“ říká v rozhovoru diplomat Otakar Fojt.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Milan V

31. 3. 2015 20:57
vědecké úředníky nepotřebujeme

Všechno, co potřebuje český vědec aby se dostal do mezinárodní komunity jsou přednášky (oral presentation) na mezinárodních konferencích. Tam si Vás všimnou a spolupráce máte jisté. Já (spolu se svými doktorandy) se tak živil posledních 20 let - jen z projektů EU, vždy s námi chtěli spolupracovat (Němci, Francouzi, Švýcaři, ..).

Nová centra by měla dostat podporu po 5 let (podmínka "udržitelnosti" centra), pak by měla následovat evaluace dle mezinárodních standardů a další podpora záviset jen na jejím úspěšném průběhu.

0 0
možnosti

8. 4. 2015 11:02
Re: vědecké úředníky nepotřebujeme

Taková evaluace už probíhá... Jenže místo toho aby se jí příjemci povinně řídili a zároveň zavírali neevaluovaná pracoviště, hledá se způsob jak nechat vlka nažrat aby koza zůstala celá.

0 0
možnosti

30. 3. 2015 20:45
Češi se neumí pochválit nejen ve vědě.

Je to dáno negativistickou výchovou. Nedělej, nesmíš, nechoď, neběhej .... atd. To sajeme s mateřským mlékem. Na druhou stranu špatná pověst země je zřejmě příčina, proč se k nám nehrnou imigranti.

0 0
možnosti

28. 3. 2015 11:00
Potřebjeme vědecké úředníky?

Pan atašé mě docela pobavil. Česká věda rozhodně netrpí nedostatkem bafuňářů. Lidí, kteří by rádi vědu organizovali, navazovali kontakty, vymýšleli programy, ..., těch v Česku opravdu není málo. Smysl nějakého atašé, styčných kanceláří apod. mi uniká. Moje osobní zkušenost je, že většina účinné a účelné vědecké spolupráce běží na úrovni lidí, kteří vědu dělají. Ti opravdu nepotřebují úředníka, který jim pomůže hledat zahraniční partnery - oni je totiž znají. Navíc, zatímco se v zahraničí bafuňáři většinou rekrutují z řad bývalých úspěšných vědců, v Česku to jsou velmi často lidé, kteří ve vědě neuspěli nebo s ní profesně nic do činěné nikdy neměli.

0 0
možnosti

28. 3. 2015 17:14
Re: Potřebujeme vědecké úředníky?

Bohužel, jak kdysi napsal prof. Haňka, různých manažerů ve vědě nezvratně narůstá všude na světě. I na Cambridge.

U nás je to komplikováno tím, že máme velké peníze z Evropských strukturálních fondů, které na výzkum původně nebyly vůbec určeny (= z pohledu Bruselu). Proto vznikla spousta podivných manažerských funkcí, kteří kontrolují počty monitorovacích indikátorů z nichž publikace nebo patenty jsou jen jedny z mnoha a když už, počítají se na kusy.

Pak vás učitelka němčiny a dějepisu školí v transferu technologií ...

0 0
možnosti