Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ve Slovenských elektrárnách přebírá páky duo Fico–Křetínský

Slovensko

  14:15
Italský Enel se dohodl na postupném prodeji svého dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách. Část této firmy získá český podnikatel Daniel Křetínský a jeho Energetický a průmyslový holding. Vliv ale posílí i slovenský stát.

Daniel Křetinský foto: MAFRA - Michal Šula

Zastánci oživování bývalé federace by mohli jásat – rýsuje se nové česko-slovenské spojení v energetice. Firmu Slovenské elektrárne by měly společně ovládnout soukromý český Energetický a průmyslový holding (EPH) vedený Danielem Křetínským a slovenský stát. Ze Slovenska naopak hodlá odejít italský Enel.

Firmy Enel a EPH nejdříve oznámily, že se dohodly na prodeji italského dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách českému holdingu. První třetinu získá Křetínský hned po schválení transakce antimonopolními úřady. A druhou třetinu si může nárokovat poté, co bude dokončena problematická dostavba jaderné elektrárny Mochovce, za kterou pořád ponese odpovědnost Enel. Křetínský by měl dohromady zaplatit zhruba 20 miliard korun, v první fázi ale Italům vyplatí pouhé zhruba čtyři miliardy.

Dva podobné sliby Enelu

„Závěrečné vypořádání a uzavření druhé fáze je podmíněno získáním finálního povolení ke komerčnímu provozu třetího a čtvrtého bloku elektrárny Mochovce,“ uvádí se v prohlášení obou firem. Není žádným tajemstvím, že právě nezvládnutá dostavba Mochovců, která se neustále prodražuje a protahuje, odrazovala další zájemce o italský podíl.

Jak je vůbec možné, že Enel dal podobné sliby jak Křetínskému, tak premiérovi Robertovi Ficovi?

I když se ale podaří Mochovce dostavět, ještě to neznamená, že EPH skutečně získá celý dvoutřetinový podíl. Italové totiž současně jednali se slovenskou vládou, která dnes ve Slovenských elektrárnách drží menšinový třetinový podíl. A také slovenskému státu Enel přislíbil silnější postavení. Nejenže bude mít větší slovo při rozhodování v rámci firmy, ale také získá opci na 17 procent, čímž by celkově dosáhl nadpoloviční většiny (51 procent).

Aby to nebylo tak jednoduché, slovenský stát dokonce získává i předkupní právo na celý dosavadní podíl Enelu – takže by mohl Slovenské elektrárne ovládnout stoprocentně. Tato varianta ale není příliš pravděpodobná, protože by znamenala značné nároky na státní rozpočet. Jak je vůbec možné, že Enel dal podobné sliby jak Křetínskému, tak premiérovi Robertovi Ficovi?

Koordinovaný postup

Jde o dvě paralelní záležitosti. S Křetínským se Enel dohodl na rozdělení majetkových poměrů ve speciální společnosti HoldCo, do které Italové převedou celý svůj podíl ve Slovenských elektrárnách. Se státem se pak Italové dohodli na úpravě akcionářské smlouvy přímo ve Slovenských elektrárnách.

Vše nasvědčuje tomu, že svůj další postup koordinují všechny tři zainteresované strany. Bude tedy záležet na dalších dohodách.

Existence dvou paralelních slibů Enelu může na první pohled vyvolávat zmatek a vést k pozdějším právním sporům mezi slovenským státem a EPH, kdyby své nároky uplatnila jak Bratislava, tak Křetínský. Vše ale nasvědčuje tomu, že svůj další postup koordinují všechny tři zainteresované strany. Bude tedy záležet na dalších dohodách. „Křetínský proti Ficovi nepůjde, jde mu o to, aby slovenský stát vytvořil dobré podmínky pro jeho podnikání,“ říká dobře informovaný zdroj.

Otázkou také zůstává, jak se zachová příští vláda v Bratislavě. Současná jednání byla hodně ovlivněna atmosférou před blížícími se březnovými volbami. Favoritem voleb je opět Smer premiéra Fica. Příští kabinet, ať už ho povede kdokoliv, teoreticky nemusí žádný dodatečný podíl žádat, pokud se spokojí s posílením svého postavení minoritního akcionáře. Poměrně pravděpodobné je ale také takové finální uspořádání, ve kterém bude mít slovenský stát 51 a Křetínského EPH 49 procent.

Nižší dluh

Na dohodě Křetínského s Enelem je pozoruhodná poměrně nízká částka, kterou musí EPH zaplatit v první fázi, tedy během příštích měsíců – „pouze“ zhruba čtyři miliardy korun. Silně zadlužený Enel totiž podle všeho s rychlým převedením části svého podílu v rovněž zadlužených Slovenských elektrárnách na jiného majitele dost pospíchal.

Italové nyní budou účetně vykazovat podstatně nižší dluh

Italové nyní budou účetně vykazovat podstatně nižší dluh. Po dokončení první fáze transakce totiž Slovenské elektrárne „vypadnou“ z konsolidovaných účtů skupiny Enel, která už nebude majoritním vlastníkem. To bude podle oficiálních informací znamenat snížení čistého dluhu skupiny o 375 milionů eur.

Spojení z rozumu

Němečtí a francouzští vyžírkové, italští břídilové. Takoví byli v minulosti soukromí vládci slovenské energetiky podle premiéra Roberta Fica. Nyní se potvrzuje, že přichází éra, jíž má vládnout slovenský stát společně s českými podnikateli. Italský Enel se dohodl na postupném prodeji svého dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách.

Část této firmy, která je pilířem celé slovenské energetiky, získá podnikatel Daniel Křetínský a jím vedený Energetický a průmyslový holding (EPH). Svůj vliv v této společnosti ale posílí i slovenský stát. A možná i navýší zatím třetinový majetkový podíl. Vše nasvědčuje tomu, že Fico a Křetínský postupují ve vzájemné shodě a dohodnou se i na další spolupráci ve slovenské energetice.

Český podnikatel tak bude paradoxně pomáhat jakési „privatizaci naruby“, kdy stát zase získá větší vliv ve svém strategickém energetickém odvětví. Ani holding EPH na tom ale určitě neprodělá. Spekuluje se i o možnosti, že se Slovenské elektrárne nakonec rozdělí, stát si ponechá strategicky důležité jaderné elektrárny, zatímco Křetínský ovládne hlavně atraktivní vodní zdroje na Váhu.

Zkušenosti z fungování dua Fico–Křetínský už máme. Právě EPH před třemi lety převzal od francouzské firmy GDF Suez a německé E. ON podíl ve Slovenském plynárenském průmyslu. Nyní oba vlastníci plynovodu Eustream – slovenský stát i Křetínský – společně prosazují třeba projekt nové trubky přes celý Balkán.

Ficovy ambice bezpochyby ovlivňuje předvolební atmosféra na Slovensku a snaha ukázat voličům, jak dostává pod kontrolu byznysmeny vydřiduchy. Nelze mu ale upřít oprávněnost některých výtek. V případě řady německých podnikatelů (nejen na Slovensku) se ukázalo, že je pro ně mnohem důležitější zachraňovat problematický byznys ve vlastní zemi, než rozvíjet ten ve střední a východní Evropě – i kdyby byl tento rozvoj spojen s velkými nadějemi. Italský Enel zase selhal při dostavbě jaderné elektrárny v Mochovcích, která se dramaticky prodražuje a protahuje.

Kritici vyčítají Ficovi, že tradičně příliš nahrává skupině J&T, která je s EPH majetkově propojena. V případě dua Křetínský–Fico jde ale spíše o sňatek z rozumu. U Křetínského cítí Fico jistotu, že nepůjde proti jeho zájmům. Osud EPH je už dnes totiž příliš spojen se Slovenskem, a tedy i dobrými vztahy se slovenskou vládou.

Vstup EPH do Slovenských elektráren

1. fáze (v příštích měsících)

  • Podíl 33 procent, částka zhruba deset miliard korun (zatím jen čtyři miliardy).

Případná 2. fáze (po dostavbě Mochovců, nejdříve za dva roky)

  • Podíl 33 procent, částka zhruba deset miliard korun (plus doplatek z 1. fáze).

Majetkové podíly v EPH

  • Daniel Křetínský... 37 procent
  • Patrik Tkáč... 37 procent
  • Skupina J&T (její fondy privátního kapitálu)... 26 procent
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!