Lidovky.cz

Včely mají svátek. Včelaři otevřou své úly veřejnosti

  14:10
Pracovní společnost nástavkových včelařů se inspirovala v Rakousku a rozhodla se zorganizovat 17. až 19. května první ročník Dne otevřených úlů. Akcí hodlá oslavit Světový den včel 20. května, a přispět jí k popularizaci jejich chovu mezi zájemci o včelaření z řad široké veřejnosti. Ať jsou včely milosrdně mírné.

Včelař Zdeněk Růžička dokrmuje včelstva před začátkem jara. foto:  Michal Šula, MAFRA

Dny otevřených dveří jsou populární. Pokud jde o střední a vysoké školy, každý uchazeč o studium si rád prohlédne své případné budoucí působiště. Také dny otevřených dveří České televize a Českého rozhlasu mívají hodně zájemců. Mnohý rád uvidí, odkud se hrnou informace zvané fake news. Na Slovensku má obrovský úspěch Deň otvorených pivníc, čímž se míní vinné sklepy. Návštěvník může ochutnat za dva dny od Devína po Nitru stovky produktů z vinné révy.

Ani Česká republika se nenechá zahanbit. Pracovní společnost nástavkových včelařů (neplést si se Svazem českých včelařů) se inspirovala v Rakousku a rozhodla se zorganizovat první ročník Dne otevřených úlů. Akcí hodlá oslavit Světový den včel 20. května, a přispět jí k popularizaci chovu včel mezi zájemci o včelaření z řad široké veřejnosti.

Jen zkušený včelař

Dny se budou konat od 17. do 19. května před světovým včelařským svátkem, který schválila Organizace spojených národů a jenž vznikl na základě slovinského návrhu z roku 2015. Svátek byl nejprve schválen na kongresu Mezinárodní včelařské organizace Apimondia a následně i OSN. V den svátku 20. května se narodil slovinský rodák Anton Janša (1734–1773) působící ve Vídni, jehož většina evropských včelařů považuje za zakladatele moderního včelařství.

Zorganizovat Den otevřených úlů je složitější než jiné „Dny“. Včely totiž nejen dávají med, ale jsou i rychlé a mají žihadlo. Navíc někteří lidé jsou alergičtí na včelí jed. Pořádat exkurze, aby nikdo nepřišel k újmě, může jen zkušený včelař.

Janša sice působil v hlavním městě bývalého mocnářství jako malíř, ale choval v Meidlingu, dnes turisticky oblíbené vídeňské vinařské oblasti, okolo stovky včelstev a už tehdy v nástavkových úlech. Navíc pořádal přednášky, kterých se prý zúčastnila i císařovna Marie Terezie. Jeho kniha Úplný kurz včelařství, přeložená do češtiny, často tvořila základ moderních včelařských učebnic a mnozí v ní dodnes nacházejí ponaučení.

Zorganizovat Den otevřených úlů je složitější než jiné „Dny“. Včely totiž nejen dávají med, ale jsou i rychlé a mají žihadlo. Navíc někteří lidé jsou alergičtí na včelí jed. Pořádat exkurze, aby nikdo nepřišel k újmě, může jen zkušený včelař. Organizátoři mají pro včelaře připravené včelařské klobouky i sáčky se semeny včelařských rostlin pro případné zájemce. Včelaře, kteří otevřou své úly veřejnosti, poznají zájemci o chov včel nebo pouzí zvědavci podle plakátu s pozvánkou připevněnou na viditelném místě, například na plotě.

V rámci akce by neměl chybět med ani medovina. A v pátek 17. května „nástavkáři“ dokonce plánují exkurze školní i předškolní mládeže. Akci podpořila Asociace soukromého zemědělství ČR. Pracovní společnost nástavkových včelařů se totiž stala členem tohoto spolku, který loni oslavil 20 let existence. Popřejme organizátorům pěkné počasí, hojnou návštěvnost a milosrdně mírné včely.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.