Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Van Rompuy si dá repete. Evropští lídři s ním jsou spokojeni.

Evropa

  12:23

Šéfové evropských vlád podle všeho znovu zvolí Hermana Van Rompuye „europrezidentem“.

Zatímco se Evropa chystá na summitu v Bruselu podepsat pakt o rozpočtové kázni, poněkud ve stínu zůstala jedna stručná zpráva: Předsedové vlád a hlavy států EU budou též volit nového prezidenta EU (oficiálně řečeno stálého předsedu Evropské rady). A dále: očekává se, že se jím stane Herman Van Rompuy, který nejvyšší exekutivní funkci v EU zastával posledního dva a půl roku.

Nabízejí se tři základní otázky:

  • Jaké procento z přibližně půlmiliardy občanů EU Van Rompuye coby nejvyššího reprezentanta unie podporuje?
  • Čím se tento belgický politik zasloužil, aby byl ve čtvrtek premiéry a francouzským prezidentem zvolen na dalšího půltřetího roku?
  • Měl Van Rompuy nějakého protikandidáta?

Začněme odzadu. Podle kuloárových informací, které se objevily i v mezinárodním tisku, se protikandidát nevyskytl.

Zásluhy Van Rompuye těžko vypočítat. A to už jen proto, že politici, kteří konstruovali Lisabonskou smlouvu, jež funkci stálého předsedy Evropské rady zavedla, nechtěli, aby je nový prezident EU zastiňoval, a tomu podřídili i výběr vhodného adepta i jeho kompetence. Na podzim 2009 se unijní lídři shodli na bývalém belgickém premiérovi a křesťanském demokratovi Van Rompuyovi, jenž přesně splňoval požadovaný profil technokrata z malé členské země EU bez sexappealu a většího renomé ve světě.

Van Rompuy očekávání předsedů vlád a hlav států dostál. Nezastiňoval je, nemotal se jim do „vysoké“ politiky, koncentroval se pouze na chod Evropské rady a organizování evropských summitů. Mezi politiky si za to vysloužil ocenění. Podle analytiků specializujících se na dění v Bruselu však Van Rompuy zabodoval především něčím jiným. Dokázal proplouvat mezi přáními velkých členských zemí a obavami menších států EU. To ostatně sám přiznal, když popsal svou roli: „Nejsem pozorovatel ani diktátor, ale odborník na moderování diskuse.“

Zatímco na naši druhou a třetí otázku nějaká odpověď existuje, u první je to složitější. Chybějí data. Popularita vrcholných představitelů EU totiž nebývá součástí standardních průzkumů Evropské komise zvaných Eurobarometer. Těžko říci, nakolik si Van Rompuy získal srdce a mysl Evropanů, dokonce zda vůbec vědí, že bude na summitu znovu zvolen. Ze statistik Bruselu lze vyčíst pouze to, že od jeho nástupu spadla důvěra veřejnosti v Radu EU ze 41 na 32 procent.

Autor: