Lidovky.cz

Válka sedmi miliardářů o Vítkovice

  15:23
Strojírenské Vítkovice, po krachujících OKD druhý největší zaměstnavatel na severní Moravě, přiznávají stále větší finanční problémy. Přitahují proto pozornost finančních žraloků, kteří kolem nich začínají stále častěji kroužit. Ve válce o strojírenský gigant je hned sedm miliardářů.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. foto: MAFRA – Jan Zatorsky

Sedmička, symbolické číslo v křesťanské kultuře, se stala příznačná i pro osud největšího strojírenského impéria v Česku – holdingu Vítkovice. Sedm je miliard korun, které se firma snaží získat od bank. Sedm je miliardářů, kteří se v příběhu strojíren pohybují, podporují se či naopak spolu válčí o moc. A sedm tisíc zaměstnanců má zhruba třicítka společností, které do holdingu Vítkovic spadají a o jejichž osudy v bitvách miliardářů jde. Po krachujících dolech OKD jde o druhého největšího zaměstnavatele v moravskoslezském regionu.

Valná hromada Vítkovic, jejichž vládcem je ostravský miliardář a filantrop Jan Světlík, schválila na konci června, že holding smí zastavit majetek včetně akcií, nemovitostí i celého závodu ve prospěch bank, aby dosáhl na syndikovaný úvěr až do výše 6,837 miliardy korun. K tomu se v předpřipraveném financování takzvaným bankovním klubem předpokládá, že kromě smlouvy o syndikovaném úvěru lze zastavovat majetek i vůči dalším úvěrovým smlouvám s bankami z klubu, a to až do výše dodatečných čtyř miliard.

Klíčové úvěrování

Ačkoliv to Světlíkovo vedení popírá, je nové úvěrování klíčové pro přežití holdingu v aktuálním stavu. Některé jeho firmy – především Vítkovice Power Engineering – jsou ve svízelné finanční situaci. „Primárně jde o přefinancování stávajících úvěrů členů skupiny Vítkovice, sjednocení podmínek a také sjednocení reportingu pro financující banky a také o zajištění případných potřebných finančních prostředků do budoucna,“ uvedl na valné hromadě člen představenstva Libor Witassek.

Proti výsledkům hlasování vystoupil zástupce skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka. Právě Komárek je nejviditelnějším Světlíkovým protivníkem v boji o vliv ve Vítkovicích a se silou 11 procent ve Vítkovicích, a. s., mu znepříjemňuje rozhodování v impériu.

„Vyjádřil bych pochybnosti, zda vůbec schvalování spadá do působnosti valné hromady. A navíc mám pocit, že z předkládaných informací je rozhodování o bankovním klubovém financování předčasné, navíc na podkladu neaktuálních informací.“

„Vyjádřil bych pochybnosti, zda vůbec schvalování spadá do působnosti valné hromady. A navíc mám pocit, že z předkládaných informací je rozhodování o bankovním klubovém financování předčasné, navíc na podkladu neaktuálních informací,“ uvedl právník Martin Doleček, který ve Vítkovicích KKCG zastupoval. V podtextu to značí, že rozhodování valné hromady zřejmě Komárkovi lidé napadnou. Není to ovšem jediná komplikace, kterou na cestě k novému úvěru od bank Světlíkovi lidé mají.

Překážkou například bylo insolvenční řízení s Vítkovicemi, a. s., které jsou zastřešující strukturou pro více než třicítku společností Světlíkova impéria. To kvůli marginálnímu dluhu půl milionu zahájila už vloni na jaře společnost Carnefix, za kterou stojí jeden z klíčových Světlíkových nepřátel, ostravský miliardář Daneš Zátorský (kterého na začátku července zatkla policie; podezírá jej z podvodu ve výši přesahující sto milionů korun). Na počátku měsíce června ovšem najednou byla insolvence stažena.

Pohledávku, pomocí níž se snažil dostat Carnefix Vítkovice do insolvence, odkoupila neznámá pražská firma Noadia Plus, která pak návrh stáhla. „V českém právu by měla být obsažena vyšší míra ochrany firem proti šikanózním insolvenčním návrhům. Nám to kazilo značku mateřské firmy přes rok,“ komentoval to vládce vítkovického holdingu Světlík.

Podle informací LN kroky pražské společnosti Noadia Plus byly koordinované s vítkovickým bossem. Předseda valné hromady Marek Gocman to popřel, přiznal ovšem, že minimálně část pohledávky, kterou Světlík označoval za absurdní, firma zaplatila.

Přiznané problémy

Na předchozí valné hromadě v březnu, již si vydupala KKCG Karla Komárka, která Světlíka dlouhodobě obviňuje, že jeho obchodní politika vede strojírenský holding do záhuby, pak prvně Světlíkovi lidé přiznali, že některé firmy ze skupiny jsou ve svízelné finanční situaci. Mezi třemi konkrétními jmenovali pak i hlavní firmu skupiny – Vítkovice Power Engineering (VPE).

A její situace je neutěšená nadále, navíc hrozí, že s sebou stáhne jednu sesterskou společnost – Vítkovice Gearworks, které na VPE přímo závisejí. VPE čelí insolvenčnímu návrhu. Ten jako první podala skupina Wetag, která i pomocí billboardové kampaně začala skupovat dluhy Vítkovic. Světlík to označuje za další nepřátelský tah od Komárkovy skupiny. Ta popírá, že by měla s akcí cokoliv společného. K Wetagu se ovšem přidávají další firmy. Například přední stavební gigant Metrostav, ten ovšem nedávno své nároky stáhl. „Nezaplatili jsme to. Metrostav ale dosáhl zřejmě pro něj jiného možného řešení,“ přiznal Jiří Skuhra, šéf VPE. Podle informací z trhu se do situace zapojil polostátní gigant ČEZ, s jehož zakázkou pohledávka Metrostavu souvisela.

Teď se hraje o to, zda se k insolvenčnímu návrhu nepřipojí samo představenstvo VPE. Rozhodnutí soudu, zda je firma v úpadku, pak má padnout 19. srpna.

Podobný obrat předvedla společnost Železiarne Podbrezová miliardáře Vladimíra Sotáka. Mocný slovenský byznysmen, který nedávno prodal český ŽĎAS čínským investorům, až do dubna seděl v dozorčí radě Vítkovic a bránil Světlíka jako velmi úspěšného podnikatele. Počátkem června se ovšem sám přihlásil do insolvence VPE, včera pak přihlášku stáhl. Ani slovenským železárnám ovšem Světlíkova firma nic neuhradila. „Neumožňuje nám to insolvenční právo,“ uvedl Skuhra.

Teď se hraje o to, zda se k insolvenčnímu návrhu nepřipojí samo představenstvo VPE. Rozhodnutí soudu, zda je firma v úpadku, pak má padnout 19. srpna. I proto byl posunut termín pro dokončení jednání s bankami – pokud bude v úpadku, nebude se VPE klubového financování účastnit.

Další komplikací při vyjednávání s bankovním klubem, který tvoří HSBC, Česká spořitelna, Commerzbank a jako aranžér půjčky Komerční banka, pak bylo, když z něj před pár týdny vypadl čtvrtý finanční dům – Raiffeisenbank. Ta prodala dluhy Vítkovic v hodnotě 800 milionů za zhruba polovinu. Vítkovice potvrdily, že dluh odkoupila společnost E-Invest, za níž stojí miliardář Martin Ulčák, který dlouhodobě se Světlíkem spolupracuje. Ostatně Komerční banka již s ním zahájila jednání, jestli by se do klubového financování nepřidal.

Aby nebylo mocných byznysmenů v příběhu kolem druhého největšího zaměstnavatele v regionu málo, přihlásil se nedávno finanční žralok – slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

Aby nebylo mocných byznysmenů v příběhu kolem druhého největšího zaměstnavatele v regionu málo, přihlásil se nedávno finanční žralok – slovenský podnikatel Pavol Krúpa se svou skupinou Arca Capital. A nabídl, že dluhy Vítkovických firem vykoupí. Usiloval i o pohledávky Raiffeisenbank, ale u ní s nabídkou, že zaplatí 45 procent nominální hodnoty dluhů, neuspěl. Minulý týden ale oslovil další čtyři banky – ty z bankovního klubu a UniCredit Bank.

„Vidím to jako příležitost s dobrým zhodnocením,“ uvedl Krúpa, který chtěl odkoupit i pohledávku advokáta Zdeňka Altnera, který vysoudil přes 300 milionů korun na ČSSD. „Je tu možnost jak finanční restrukturalizace celé vítkovické skupiny, tak její prodej novému majiteli,“ předestřel své plány.

Jako by napjaté financování ve skupině nestačilo, má Světlík v zádech spor ještě s jedním miliardářem, rovněž někdejším obchodním partnerem. David Beran, bývalý akcionář Vítkovic, loni u arbitrážního tribunálu vysoudil na Světlíkovi za své akcie Vítkovic, které mu musel předat, 1,7 miliardy. Světlík verdikt napadl u soudů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.