Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V záhadě jménem policejní reorganizace stále není jasno

  15:03
Více než pět měsíců od začátku kauzy, v níž byl jedním z podezřelých policejní prezident Tomáš Tuhý, není jasné, kdo varoval před zásahem.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto:  Michal Šula, MAFRA

Mise sedmi poslanců vyšetřovací komise pátrající po okolnostech kontroverzní policejní reorganizace je fakticky u konce. V prosinci proběhnou už jen dodatečné výslechy a v lednu komise představí závěrečnou zprávu. Z vyjádření jejího šéfa Pavla Blažka (ODS) vyplývá, že sněmovní „detektivové“ nové světlo do pozadí policejní reformy nevnesou. Naopak to vypadá, že se kritika stočí k těm, kdo reorganizaci kritizovali – tedy zejména k bývalému policistovi Jiřímu Komárkovi a ke státním zástupcům.

„Pokud bývalý policista Komárek a žalobce Pavel Komár zamýšleli svými mediálními výstupy, že zamezí policejní reorganizaci, z taktického hlediska udělali obrovskou chybu. V zásadě řekli některé výroky, které nikdy neprokážou. Politickou scénu vybouřili takovým způsobem, že vyšetřovací komise se vedle samotné reorganizace musí zabývat jejich výroky. Myslím, že to byla hrozná chyba,“ uvedl v úterý předseda komise Blažek. Exministr spravedlnosti kritizoval to, že Komárek a žalobci dali reorganizaci do souvislosti s údajnými „brutálními úniky“ z trestního spisu a jako osobu podezřelou označili policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Opravdu nepřišlo varování z policie?

Z materiálů, s nimiž se měly možnost LN seznámit, však vyplývá, že pochybnosti v kauze kolem policejního prezidenta přetrvávají. Myslí si to i Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci, kterého komise také vyslýchala.

Nedávno přiznal inspektor Milan Vaculík, který měl v olomoucké GIBS případ na starosti, že při vyhodnocení příchozích a odchozích SMS na mobilu Tesaříka došlo k chybě.

Jádro pochybností se točí kolem SMS komunikace mezi neznámým německým číslem s koncovkou 312 a manažerem olomoucké firmy Tesco SW Davidem Tesaříkem (synovec exhejtmana a bývalého senátora za ČSSD Martina Tesaříka), který měl být podle šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) příjemcem varovné zprávy upozorňující na chystající se zásah v jeho společnosti. Detektiv protimafiánské jednotky Komárek v červnu v ČT prohlásil, že z tohoto úniku byl podezřelý přímo policejní prezident Tuhý. Případ rok a čtvrt v tomto duchu vyšetřovala olomoucká pobočka GIBS. Podle ní Tesařík 29. září 2014 obdržel z německé SIM karty s koncovkou 312 tuto SMS: „Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tátu. Důvod nevěděl.“ Den na to proběhla v sídle firmy razie protikorupční policie.

Jenže nedávno přiznal inspektor Milan Vaculík, který měl v olomoucké GIBS případ na starosti, že při vyhodnocení příchozích a odchozích SMS na mobilu Tesaříka došlo k chybě. Už v září uvedl web Echo24 na základě analýzy Kriminalistického ústavu Praha z března 2015, že GIBS prohodil odesílané a přijímané SMS. Tesařík měl klíčovou SMS odeslat, nikoli přijmout.

Přes tento nesoulad ale olomoučtí žalobci trvají na tom, že šetření mělo logiku. „Prověřování považujeme za správně vedené, a byť daná věc byla v usnesení takto uvedena, zpracovatelé případu vycházeli z reálného stavu věci – komunikace probíhala a opravdu nedošlo k žádnému fatálnímu pochybení nebo že by se prověřování ubíralo špatným směrem. Takto to opravdu nelze interpretovat,“ řekl Šereda po slyšení před poslanci.

Přes tento nesoulad ale olomoučtí žalobci trvají na tom, že šetření mělo logiku.

Výměnu zpráv je totiž nutné rozebrat komplexně. Nelze se spokojit se slovy předsedy vyšetřovací komise Blažka: „To je pořád o té jedné SMS, která měla jít jedním směrem, ale ona šla opačným směrem. S tím už veřejnost ani nikoho dalšího nechci obtěžovat.“

Zopakujme si proto notoricky známou konverzaci mezi Davidem Tesaříkem z Tesco SW a další osobou, která probíhala 29. září 2014 večer na německých SIM kartách. Ačkoli z ní není možné vyvozovat, že Tuhý varoval Tesaříka před razií protikorupční policie, podnikatel tušil, že se má v jeho blízkosti něco odehrát.

Jak si dopisovali

Konverzaci začíná Tesařík. Po pozdravech jde k věci: „Podařilo se ti zjistit podrobnosti?“ Až po hodině a půl přichází reakce z německé „312“: „Napiš tady pls.“ Tesařík o dvě minuty později odesílá klíčovou SMS: „Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tátu. Důvod nevěděl.“ Následuje jednoslovný vulgarismus a pokyn, aby jejich komunikace pokračovala výhradně na této lince.

Z kontextu vyplývají minimálně tři zásadní skutečnosti.

1. Tesařík disponoval důvěrnými informacemi o tom, že v jeho firmě se schyluje k nějakému zásahu – že protikorupční detektivové vůči nim něco připravují (a je irelevantní, že nepocházely od „312“). Připomeňme, že v kauze kolem Tesco SW jde o zakázky v IT za stovky milionů korun.

2. Z dotazu, zda se „312“ podařilo zjistit podrobnosti, vyplývá, že tajemný kontakt mohl mít alespoň podle mínění Tesaříka, ať už přímo, či nepřímo, přístup k utajovaným informacím z policejního spisu, jinak by dotaz ohledně zjištěných podrobností nedával smysl.

3. Zaznamenaná komunikace mezi Tesaříkem a jeho protějškem „312“ není zřejmě úplná. To spolu s časovými prostoji nahrává spekulaci, že komunikovali i po jiné ose.

Linka na Tuhého?

David Tesařík měl uloženou „312“ pod označením „Honza“. Vyšetřovatelé dále zjistili, že „312“ komunikovala s další německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním.

„Pan prezident se k celé věci již vyjádřil a to pro média, jež na rozdíl od vás tuto vykonstruovanou záležitost nepojímají jako lživou politickou kampaň.“

Právě tato karta dovedla GIBS až k rodině policejního prezidenta Tomáše Tuhého. SIM karta s koncovkou „015“ se totiž vyskytla v telefonu, v němž se podle zjištění vyšetřovatelů objevila i SIM karta (tentokrát běžná česká) lidí z rodiny Tuhého. Dodnes se nepodařilo tuto záhadu věrohodně vysvětlit.

Tuhý na dotazy, jak se v jeho rodině telefonní přístroj ocitl, neodpověděl. „Pan prezident se k celé věci již vyjádřil a to pro média, jež na rozdíl od vás tuto vykonstruovanou záležitost nepojímají jako lživou politickou kampaň,“ reagoval za něj Jozef Bocán z tiskového oddělení Policejního prezidia. V zářijovém rozhovoru pro Právo uvedl, že to na něj dělá dojem vykonstruovaného případu. „VSZ v Olomouci vedlo rok a půl nějaké řízení, ve kterém jsem měl figurovat jako podezřelý. A je velmi zvláštní, že se někdo může takovým příběhem takto intenzivně zabývat na základě vykonstruovaných faktů a nepravdivých údajů. Nevím, jakou to pak může vyvolávat důvěru v takovou instituci,“ dodal Tuhý, který považuje nařčení z „brutálního úniku“ za lživé. Brání se trestním oznámením pro pomluvu. Plně ho podpořil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Proč nemluvili?

Více světla by mohl vnést do případu člen rodiny policejního prezidenta, který měl inkriminovaný přístroj používat. Jenže toho si sněmovní vyšetřovací komise nepozvala a když po něm chtěla vysvětlení GIBS, tak se odmlčel. Využil paragraf trestního řádu, který v obavě o vlastní stíhání (či osoby blízké) umožňuje odepřít výpověď. Na stejný paragraf se ostatně před inspektory odvolal i David Tesařík. „Od počátku jsme říkali, že nikdo ze společnosti Tesco SW žádnou varovnou SMS nedostal, ale ani neobdržel jinou formu varování o policejní prohlídce dne 30. září 2014,“ napsal LN Tomáš Jelínek, mediální zástupce Tesco SW. Vlastníka „312“ neprozradil.

Více světla by mohl vnést do případu člen rodiny policejního prezidenta, který měl inkriminovaný přístroj používat. Jenže toho si sněmovní vyšetřovací komise nepozvala.

„V případě Davida Tesaříka šlo o soukromou konverzaci s osobou, u níž je z obsahu zpráv zřejmé, že o žádné policejní akci nic nevěděla, a proto není ani ve veřejném zájmu její identitu v civilizované společnosti zjišťovat,“ dodal Jelínek. Prostřednictvím svého právního zástupce Tesařík už dříve odmítl, že by od dané osoby obdržel relevantní informace i jakékoliv spojení s policejním prezidentem. Na domovní prohlídku prováděnou policií prý nebyl nijak připraven, o čemž má svědčit i to, že policii sám vydal inkriminovaný telefon s německou SIM kartou.

Na únik si přitom stěžoval detektiv protikorupční policie O. J. „Ze zajištěných dat vyplynulo, že o plánované prohlídce byl David Tesařík předem informován,“ vypověděl vyšetřovatelům z GIBS. „Z prohlídek u dalších členů jeho rodiny poznali, že podezřelé subjekty byly na prohlídky připraveny. Taktéž z jejich chování při prováděné dokumentační realizaci dle sdělení vedoucích jednotlivých skupin bylo zřejmé, že prohlídky tyto osoby čekaly,“ dodal policista O. J.

Prorůstání zločinu

LN přirozeně zajímalo, jak mohlo při prověřování GIBS dojít ke špatnému vyhodnocení odchozích a příchozích „textovek“. Reakce inspekce? „K dotazovanému trestnímu řízení žádné informace ani případné závěry neuvolňujeme. Jedná se o živou kauzu, která je ve stadiu řízení, které je neveřejné,“ napsala Radka Sandorová, mluvčí GIBS.

Veřejnost tedy ani dva roky po úniku neví, kdo ho způsobil. Uklidnění nepřinesla ani výroční zpráva šéfžalobce Pavla Zemana. Ten v ní mimo jiné upozornil: „VSZ v Olomouci poukazuje na případy podezření z trestné činnosti policistů (úniky informací z trestních spisů, ovlivňování trestních řízení, organizovaná trestná činnost spočívající v obchodování s informacemi o trestních kauzách).“

Řada případů podle něj ukazuje na špatný stav sboru a na „rozsáhlé prorůstání zločinu do struktur Policie ČR i GIBS“. „A to i do vysokých pozic, kde se koncentrují důvěrné informace o trestních kauzách, což fakticky znemožňuje úspěšný a účinný boj se zločinem,“ varoval Zeman.