Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V tajemné vodní kauze se vynořuje jméno exšéfa ČEZ Martina Romana

  15:22
Fantom Appian nebo zakázky ČEZ. Jméno Martina Romana vyplouvá již řadu let v citlivých příbězích. Posledním z nich je „vodní kauza“ týkající se utajovaného a nedocenitelného podzemního vodního díla na pražském Smíchově. Roman se v ní vynořuje skrytě, nepřímo a ve společnosti neprůhledných offshorových firem.

Martin Roman má dvě tváře. Tu, kterou v posledních letech vystavuje, jej ukazuje jako progresivního investora a vzdělance. Financuje elitní školy PORG, podporuje charitativní projekt Čtení pomáhá, investuje do vyhledávače letenek Kiwi.com a ve volném čase studuje na prestižních britských univerzitách. Martin Roman má však i druhou tvář, kterou na veřejnosti příliš nevystavuje. Její obrysy tvoří peníze zahalené mlhou. Objevují se v souvislosti s jeho historickým působením ve významných státních podnicích – Škoda Holding a ČEZ. Dodnes není zcela jasné, jaké jmění někdejší špičkový státní manažer vlastní. Pouze se odhaduje, že dosahuje miliardových částek. Po letech ticha se bývalý šéf energetického gigantu v souvislosti se státním majetkem opět připomněl.

Romanovo jméno se nově vyskytuje v blízkosti přírodního bohatství, konkrétně vody. Experti varují, že jeden cenný zdroj pitné vody se masivní výstavbou poškodí. A nejen to – nelze vyloučit, že stát o něj přijde. Podobně jako v minulosti se Roman v tomto příběhu vynořuje skrytě, nepřímo, ve společnosti neprůhledných offshorových firem.

Poklad je náš

„Vodní kauzu“ začaly LN rozplétat na začátku prosince. Na jejím začátku stálo zjištění, že v Praze na Smíchově se nachází utajované podzemní vodní dílo. Vzniklo v 80. letech při výstavbě metra na trase B. Jde o důmyslný systém, který vedle soustavy jímacích vrtů a dvou štol tvoří přivaděč o délce 1,2 km, který gravitačně odvádí vodu do metra – plní funkci vodojemu. Čerpací šachta se nachází až v hloubce 88 m.

Pro bezpečnost hlavního města má vodní dílo enormní význam a hodnotu. Jen cena samotné stavby se odhaduje na 1,5 miliardy korun. Objevil se však tajemný developer CWI Smíchov, který tvrdí, že vodní poklad je jeho.

Výjimečnost tohoto zdroje spočívá v tom, že nedaleko vrtů vlastní pražský dopravní podnik úpravnu vody. V té je možné načerpanou tekutinu vyčistit a přetvořit na pitnou, kterou lze následně v systému metra dovézt do jednotlivých stanic, kde by si ji lidé mohli stočit do lahve.

Odborníci jsou přesvědčení o tom, že v případě nouze by po dobu minimálně deseti dnů mohl zdroj zabezpečit vodu pro 600 tisíc lidí. Pro bezpečnost hlavního města má vodní dílo enormní význam a hodnotu. Jen cena samotné stavby se odhaduje na 1,5 miliardy korun. Objevil se však tajemný developer CWI Smíchov, který tvrdí, že vodní poklad je jeho. Tvrdí to s odkazem na skutečnost, že vlastní pozemky, pod kterými se zdroj nachází. A podle této logiky mu patří i to, co je pod zemí. Na pozemcích chce CWI Smíchov vystavět rozsáhlý komplex kanceláří a bytů v mnohamiliardové hodnotě.

Roman v mlze

V místě se však nedá stavět, protože na pozemky je uvalena takzvaná stavební uzávěra. Jednak proto, že se poblíž pozemků nachází dopravní infrastruktura – například tunel Mrázovka či smíchovské nádraží. Existuje však i názor, že „plomba“ na Smíchově souvisí s utajovaným vodním dílem, které je významné z hlediska bezpečnosti. Povolit výstavbu může Rada hlavního města Prahy. Ta minulá – ještě pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) – stavební uzávěru nezrušila. Jak LN informovaly po Novém roce, investor tlačí na novou radu vedenou primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), aby uzávěru z pozemku sejmula. V dopise pro Hřiba, který LN získaly, jednatel CWI Smíchov Radek Menšík mimo jiné vzkázal: „Nově nastolené téma údajně akutní potřeby ochrany vodního zdroje a vodních děl je jen účelovou zástěrkou pro zakrytí dlouhodobého ignorování majetkového stavu i zanedbané péče o jímací vrty.“

Další Romanovou stopou ve společnosti CWI Smíchov je podnikatel Karel Kopp, který v ní vlastní pět procent akcií; Kopp na přelomu milénia předsedal dozorčí radě Komerční banky. Ještě předtím však působil ve vedení společnosti Janka Radotín, kam si v průběhu 90. let přivedl mladého a nadějného manažera – jistého Martina Romana.

Zatím není jasné, kdy bude rada o návrhu na zrušení smíchovské stavební uzávěry hlasovat. Než k tomu dojde, radnice by měla najít odpovědi na důležité otázky. Vedle nastavení ochranných pásem kolem vodního díla je potřeba určit, komu podzemní stavba patří. Nárokuje si ji jak pražský dopravní podnik, který ji při stavbě metra před více než třiceti lety vybudoval, tak developer. Spor nejspíš skončí před soudem. Neméně důležitým úkolem politiků je zjistit, komu přesně firma CWI Smíchov patří. Developer tvrdí, že majoritním vlastníkem firmy je podnikatel Radek Menšík. Obchodní rejstřík však nic takového neukazuje. Pětačtyřicetiprocentní balík akcií vlastní neprůhledná londýnská firma City West Investors Ltd. Pražští politici by se měli pídit po tom, kdo právě tento balík vlastní. Nikdo to zatím nechce říci. Právní zástupce CWI Smíchov Josef Březina pouze potvrdil, že partnerem skupiny je bývalý šéf ČEZ Roman. Právě jemu tedy může londýnská skořápka patřit. Roman na dotazy LN neodpověděl.

Mimochodem: další Romanovou stopou ve společnosti CWI Smíchov je podnikatel Karel Kopp, který v ní vlastní pět procent akcií; Kopp na přelomu milénia předsedal dozorčí radě Komerční banky. Ještě předtím však působil ve vedení společnosti Janka Radotín, kam si v průběhu 90. let přivedl mladého a nadějného manažera – jistého Martina Romana.

Privatizační fantom a tajemný zubař

Není to poprvé, co se kolem Romana vynořují neprůhledné firmy a nejasný původ peněz. Bývalý ředitel ČEZ se v roce 2011 podle zjištění MF DNES objevuje v tajných dokumentech, které ho spojují s vlastnickým pozadím privatizované Škody Holding. ČEZ řízený Romanem přitom Škodovce zadával lukrativní zakázky: odebíral například turbíny pro elektrárny. Policii se však nepodařilo zjistit, že by někdo spáchal zločin. Roman působil i v dozorčí radě Českých drah, které si od Škodovky objednaly lokomotivy. Problematickou smlouvu za více než 19 miliard korun na dodávku 250 tramvají uzavřel se Škodovkou pražský dopravní podnik.

Že má Roman exkluzivní vazby na špičky české politiky, se potvrdilo v roce 2009 v kauze Monte Argentario – coby šéf ČEZ trávil v Toskánsku dovolenou s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem, dalšími ministry a lobbisty.

Se šéfy těchto státních a městských podniků přitom Roman udržoval těsný kontakt, jezdili spolu na dovolené a hráli golf v zahraničí. Že má exkluzivní vazby na špičky české politiky, se potvrdilo v roce 2009 v kauze Monte Argentario – coby šéf ČEZ trávil v Toskánsku dovolenou s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem, dalšími ministry a lobbisty.

Loni v květnu MF DNES zase upozornila na to, že známý pražský zubař René Foltán, blízký přítel Romana i současného šéfa ČEZ Daniela Beneše, ovládal sedm let kyperskou firmu, která vlastnila miliardový podíl v rafinerské společnosti Unipetrol.

Martin Roman (49)

Šéfoval několika významným podnikům a skupinám: 1994–2000 Janka Radotín; 2000–2004 Škoda Holding; 2004–2011 ČEZ; 2007–2009 působil v dozorčí radě Českých drah

Vystudoval práva, má doktorský titul. V letech 2014–2016 absolvoval University College London. Stojí za projektem Čtení pomáhá. Investuje do elitních škol PORG

Do první významné funkce, ředitele strojíren Janka Radotín, nastoupil Roman v pouhých 25 letech. Generálním ředitelem nejvlivnější tuzemské společnosti ČEZ se stal v 34 letech.

V posledních letech se věnuje developerství. Před sedmi lety spolu s manželkou a skupinou UDI investovali peníze do obchodního centra na pražském sídlišti Lužiny. Spolupracuje se skupinou CWI, která na pražském Smíchově hodlá vybudovat kancelářské budovy a byty. Vlastní luxusní sídlo v pražské Chuchli či chalupu ve Špindlerově Mlýně. V tamním skiareálu vlastní podíl. Investoval i do prodejce letenek Kiwi.com.

Největší pochybnosti o Romanových aktivitách se vyrojily v roce 2011. MF DNES tehdy zveřejnila dokumenty, dle nichž v roce 2002 působil v neprůhledné struktuře Appian, jež privatizovala Mosteckou uhelnou společnost a Škoda Holding. V té době Roman plzeňskou strojírnu řídil. Když Roman následně vedl ČEZ, Škodovka získala řadu lukrativních zakázek.

Roman měl vždy silné konexe ve vysoké politice a úzké vazby na kontroverzní politické podnikatele. V roce 2009 trávil s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a lobbisty napojenými na ČEZ dovolenou v toskánském Monte Argentariu.