Lidovky.cz

V soukromém byznysu Karolíně Peake anonymní akcie nevadí

  14:41

Právě když Věci veřejné volaly po úplném zrušení akcií na majitele, jejich protagonistka s takovou firmou obchodovala.

foto: © ISIFA, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Kateřiny Menzelové / Přinášíme další podrobnosti z příběhu realitní transakce manželů Peakových. Minulý týden jsme napsali, že vicepremiérka a neformální šéfka strany LIDEM Karolína Peake v čestném prohlášení o svých příjmech z roku 2010 neuvedla částky, které získala již coby poslankyně za prodej nemovitostí v Praze-Troji. Šlo o více než 18 milionů korun. Zakrátko se ukázalo, že Peake za to vlastně nehrozí žádný postih.

Především na povrch zatím nevyplynuly žádné zjevné nerovnalosti, co se týká ceny trasakce ani nesrovnalosti daňové. „Opomenutí“ označila Karolína Peake za chybu své účetní a přislíbila, že čestné prohlášení dodatečně doplní. Podle názorů oslovených právníků porušila zákon o střetu zájmů, čímž se dopustila přestupku. Za něj by jí hrozila pokuta do 50 tisíc korun. Jenže delikt je promlčený. O tom všem jsme informovali v článcích:

Takže kauza skončila a vše je v pořádku? V právní rovině snad. V rovině jiné se nyní podívejme na společnost Nice View, které v listopadu 2009 manželé Karolína a Charles Peakovi luxusní vilu s pozemky v Praze-Troji prodali.

Komu patří Nice View? S jistotou nevíme. Společnost má akcie na majitele. A připomeňme některé okolnosti, které se jeví trochu nestandardně, byť z nich nevyvozujeme nic kriminálního.

Peakovým zaplatila firma Nice View 57 milionů korun, nikoli však najednou, ale ve splátkách. Poslední byla uhrazena více než rok po podpisu smlouvy, přesně k 15. prosinci 2010. A dále: smlouva byla podepsána již 13. listopadu 2009, avšak v kupních smlouvách bylo stanoveno, že „úhradu jakékoliv splátky lze provést nejdříve k 1. lednu 2010“. Proč byli Peakovi tak benevolentní, nepožadovali splacení celé částky najednou a ještě s odkladem první splátky? Karolína Peake tvrdí, že o rozložení splátek požádal kupující. Také o odložení splátek až na dobu po 1. lednu 2010 požádala Nice View. To by se dalo pochopit.

Od svého vzniku o sobě firma Nice View nepodává žádné – ani zákonem předepsané – informace

Jsou tu však další zvláštnosti. Společnost Nice View jako kupce dle vyjádření Karolíny Peake pomohla najít realitní kancelář. Nice View přitom vznikla přesně v den podepsání rezervační smlouvy na prodej trojských nemovitostí mezi Pekovými a Nice View – 3. listopadu 2009. Od té doby o sobě firma nepodává žádné – ani zákonem předepsané – informace.

Předsedkyní představenstva, jak vyplývá z obchodního rejstříku, je Marie Vernerová. Členy představenstva jsou Věra Schusterová a Miroslav Šilhan. Kupní smlouvy s Peakovými však za Nice View uzavíral na základě plné moci od představenstva společnosti MUDr. Luboš Říha. Jeho jméno se objevuje i v jiném dokumentu. Splátky, jak potvrzuje Karolína Peake, byly zajištěny zástavní smlouvou, protože kupní cena nebyla uhrazena najednou, ale ve splátkách. A v zástavní smlouvě vystupuje Luboš Říha jako akcionář firmy. Podpisem zástavní smlouvy se zaručil, že společnost bude disponovat dostatečnou hotovostí, aby dostála všem svým závazkům ze splátkového kalendáře.

Mohl si to doktor Říha dovolit? Luboš Říha nemá praxi praktického lékaře, ale vlastní podle obchodního rejstříku například společnost Diamonds International Corporation zabývající se obchodem s diamanty. Například za loňský rok tato firma vykázala a zdanila zisk okolo 40 milionů korun. Čili Říha legálně získanou částkou potřebnou na splátky za nemovitosti odkoupené od Peakových disponovat jistě mohl. Vyjádření od něho však nemůžeme vydobýt. ČESKÁ POZICE se od konce minulého týdne opakovaně pokoušela Luboše Říhu kontaktovat. Na telefonické pokusy ani SMS zprávy však nereagoval.

Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda nebyl pro prodávající stranu problém, že uzavírala transakci s akciovou společností, která má anonymní akcie, odpověděla Karolína Peake velmi stručně: „Nebyl.“ Věděla vůbec vicepremiérka, kdo je skutečným vlastníkem firmy? „Primárně jsme vždy jednali s realitní kanceláří, která transakci zprostředkovávala na základě zprostředkovatelské smlouvy,“ odpověděla Peake.

Ve stejné době, kdy probíhala předvolební kampaň, vyjednávali manželé Peakovi o prodeji nemovitostí v Troji s firmou, která má anonymní akcie

Tatáž Karolína Peake, jež se stala poslankyní za stranu Věci veřejné, do níž vstoupila v roce 2007, strany, jež se profilovala jako hlasitý bojovník proti korupci a netransparentnosti. Právě véčkaři volali po úplném zrušení anonymních akcií na majitele. Strana tento bod měla i ve svém předvolebním programu jako jedno z klíčových protikorupčních opatření. Ve stejné době, kdy probíhala předvolební kampaň, vyjednávali manželé Peakovi o prodeji nemovitostí v Troji s firmou, která má anonymní akcie.

Nápad na zrušení akcií na majitele neopustil VV ani po vstupu do sněmovny. Loni v květnu strana dokonce postavila vládu před ultimátum: pokud kabinet nezruší anonymní akcie, odejdou véčkaři z koalice. A sama Karolína Peake 14. října loňského roku, poté, co obdržela návrh ministerstva spravedlnosti na omezení anonymních akcií, řekla: „Pro Věci veřejné je stále nejlepší variantou úplné zrušení anonymních akcií na majitele.“

Prodej nemovitostí sice není veřejnou zakázkou a uzavření obchodu s firmou Nice View se Peake ničeho nedopustila. Jsou to ale paradoxy. Když jde o cizí peníze, je Karolína Peake, poslankyně a vicepremiérka pro boj s korupcí, pro co největší transparentnost. Když dělá soukromý byznys, anonymní akcie nevadí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.