Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V solárních sporech o miliardy vítězí (zatím) stát

  10:50
Sluneční energie už z české státní pokladny vytahala desítky miliard korun. A v důsledku speciální daně, jíž se rozhodl stát solární boom zabrzdit, se vrhly solární firmy do sporů, které hrozí odčerpáním dalších miliard. Právníci státu si ovšem v solárních sporech připisují nad investory do panelů nejen na polích jedno vítězství za druhým.

Solární daň byla zavedena v roce 2010 pro elektrárny, které vznikly v letech 2009 a 2010. foto: Česká pozice

Při využití sportovní terminologie zvítězil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v prvním kole v osmi zápasech. Tedy v osmi samostatných soudních líčeních dosáhl v prvoinstančním řízení toho, že byly nároky solárních firem zamítnuty. A nejde o drobné. Celkem totiž podniky požadovaly od státní kasy odškodné ve výši 3,2 miliardy korun.

„Jde o další výrazný úspěch, celkově jsme letos ve sporech proti státu už uhájili 13,2 miliardy korun,“ potvrdila informace LN šéfka majetkového úřadu Kateřina Arajmu.

Přijde odvolání

Nejvyšší částku požadovalo uskupení šesti žalobců. U soudu se domáhalo celkem 1,98 miliardy korun. V případu jde o společnosti Solar CZV, Towaki Japan Technology, ABA Solar alfa, Termokom CZ a podnikatele Bohuslava Nováka, který je mimo jiné spolumajitelem jedné ze jmenovaných firem.

Jak v květnu upozornily LN, u městského soudu se státu podařilo dosáhnout pravomocného rozhodnutí ve svůj prospěch ve sporu se společností BS Park II

Druhou miliardovou sumu pak ÚZSVM prozatím uhájil ve sporu se společností Perfektia, která si činí nárok na 1,17 miliardy korun. V dalších šesti sporech se solárníky šlo už jen „o drobné“. Částky v žalobách se pohybují od pěti do 24 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že jde teprve o verdikt prvoinstančního soudu, budou všechny spory pokračovat odvoláním. I v tom však už v jednom případě stát uspěl. Jak v květnu upozornily LN, u městského soudu se státu podařilo dosáhnout pravomocného rozhodnutí ve svůj prospěch ve sporu se společností BS Park II. Ta však žádala skutečně minimální odškodné – něco málo přes půl milionu korun.

Posílená pozice

„Pozici státu by mělo toto rozhodnutí soudu posílit. Jedná se totiž o spory vycházející ze stejného požadavku, kterým je náhrada škody způsobená státem zavedením daně. Vše je ale teprve na začátku a nelze se spoléhat, že stát ve sporu již zvítězil,“ sdělil tehdy mluvčí majetkového úřadu Pavel Hortig s tím, že klíčové bude i rozhodování Nejvyššího soudu v případě dovolání.

Společnost BS Park II požadovala odškodné s argumentem, že novela se speciální daní působila retroaktivně

Společnost BS Park II, která je součástí čtvrtého největšího solárního komplexu v Česku na brněnském letišti v Tuřanech, požadovala odškodné s argumentem, že novela se speciální daní působila retroaktivně. Tím měla mimo jiné nabourávat právo firmy vlastnit majetek a pokojně jej užívat. V podstatě totožně argumentují i firmy, které stát porazil u nižší soudní instance.

Solární daň byla zavedena v roce 2010 pro elektrárny, které vznikly v letech 2009 a 2010. Tři roky platily firmy 26 procent z výnosů, v loňském roce pak už jen deset procent, a to pouze elektrárny z roku 2010. Stát na této dani získal do loňska okolo 20 miliard korun.

Španělská paralela

Vítězství ve vnitrostátních sporech by pak mohlo posílit obranu státu také v mezinárodních arbitrážích. Před zahraničními tribunály se aktuálně řeší sedm žalob na Česko kvůli solární dani. Další dvě reálně hrozí. Celkem přitom investoři žádají odškodné zhruba 3,3 miliardy korun. Navíc, pokud by se jim zdařilo stát porazit, dá se předpokládat, že by se o své nároky přihlásili další.

Vítězství ve vnitrostátních sporech by pak mohlo posílit obranu státu také v mezinárodních arbitrážích

Prozatím stát slavil vítězství alespoň v tom, že se původně jednu arbitráž podařilo rozdělit na sedm samostatných sporů. Rozhodnutí se dají očekávat nejdříve v průběhu první poloviny příštího roku.

Vliv může mít i to, jak dopadnou obdobné pře, které vede Španělsko. I proto s iberskými právníky zástupci českého státu úzce spolupracují.

Autor: