Lidovky.cz

V miliardovém centru ICRC rezignoval americký šéf výzkumu z Mayo Clinic

USA

  6:48

Profesor Virend Somers, jeden ze strůjců spolupráce amerických nemocnic s českou vědou, reagoval na nejmenování Tomáše Káry.

Od roku 2000 rozvíjel Tomáš Kára spolupráci brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny s prestižní klinikou v USA. Bylo by logické, aby pokračoval jako šéf projektu ICRC, nebo má přijít někdo zvenčí? foto: © Reuters, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno. Vypjatá situace kolem jmenování šéfa výzkumně-medicínského centra ICRC v Brně má první dopad. Na post mezinárodního vědeckého ředitele rezignoval dle několika zdrojů ČESKÉ POZICE profesor Virend K. Somers z prestižní Mayo Clinic, jenž byl jedním z autorů konceptu spolupráce v kardiologickém výzkumu. Podle oficiálních stránek střediska ICRC začali spolu s lékařem Tomášem Károu tento koncept rozvíjet již před celou dekádou: konkrétně v letech 2002 až 2004.

Aktualizace. Tisková mluvčí ICRC Šárka Urbánková informaci potvrdila: „Pan ředitel Roman Kraus obdržel elektronickou poštou, zatím tedy neoficiálně, oznámení prof. Virenda K. Somerse, M.D., Ph.D. z Mayo Clinic, že z pozice mezinárodního vědeckého ředitele projektu ICRC odstupuje. Skutečnost vnímáme jako závažnou, jsme postaveni před její řešení a přistoupíme k němu s plnou zodpovědností jak k poskytovateli dotace, tak zřizovateli fakultní nemocnice a všem, kteří jsou v projektu zainteresováni. Spolupráci se strategickým partnerem Mayo Clinic považujeme i nadále za velmi důležitou, a to nejen vzhledem ke splnění cílů projektu, ale i s ohledem na doposud vždy nadstandardní vztahy se zahraničním partnerem. O přijatých opatřeních budeme informovat.“

Somers zaslal svůj rezignační dopis v úterý večer – a tedy krátce poté, co bylo rozhodnuto, že se od 1. května novým ředitelem miliardového střediska stane slovinský vědec Gorazd B. Stokin a nikoliv „duchovní otec“ ICRC Tomáš Kára. Právě Kára měl být ovšem pro elitní americkou síť nemocnic klíčovým článkem a vlastně i personalizovaným garantem spolupráce.

„Mohu potvrdit, že jsem včera v nočních hodinách obdržel v kopii e-mail profesora Somerse, ve kterém řediteli Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně oznámil skutečnost, že s okamžitou platností odstupuje z pozice mezinárodního vědeckého ředitele ICRC,“ odpověděl ve středu ČESKÉ POZICI Kára.

Tomáš Kára: Somersovo odstoupení je pro projekt ICRC nedozírnou ztrátou.

„Somersovo odstoupení je pro projekt ICRC nedozírnou ztrátou,“ dodal Kára, kolem jehož nejmenování se dějí velké věci. V pátek své rozhodnutí potvrdil ČESKÉ POZICI i sám profesor Somers: „Důvod k mému odstoupení z vedení ICRC byl osobní. Centru přeji vše nejlepší v jeho budoucím snažení.“

O tom, že neurolog Stokin je jediným kvalifikovaným mužem na vedoucí pozici (ICRC Chair), rozhodla již dříve vícečlenná komise, jíž sestavilo ministerstvo školství. Zasedly v ní i zahraniční osobnosti, nicméně docent Kára se proti rozhodnutí odvolal a následně se za něj postavili zástupci Mayo Clinic, kteří tvrdili, že byl lepším kandidátem.

Rada doporučila výběr Slovince vetovat

Dokonce i dozorčí rada střediska ICRC, které se má zabývat kardiologií a neurologií, vyzvala ředitele Fakultní nemocnice  u Sv. Anny (příjemce dotace), aby výběr šéfa vetoval. I přesto ředitel Roman Kraus médiím sdělil, že bude rozhodnutí komise respektovat a Stokina jmenuje. A právě ignorování názoru „boardu“ může být oním důvodem, proč Somers v projektu končí; zmiňuje se o tom údajně i v zaslaném dopise z americké kliniky stejně jako o osobním zklamání, jež mu to přineslo. Co na to řeknou kolegové v Rochesteru?

Ministr školství Petr Fiala i ředitel nemocnice se již dříve shodně vyjádřili, že věří v úspěšné pokračování spolupráce se sítí Mayo Clinic, i když nebude Kára vybrán. Někteří míní, že vázat kooperaci na jednu osobnost by nebylo vhodné ani rozumné a vedle kardiologického výzkumu se prý již rozvinuly i jiné (třeba neurovědní) vazby do americké centrály Mayo.

Na srdcaře Káru jsou v Brně velmi rozporuplné názory – od adoračně pochvalných až po nebývale kritické; řada z výtek ke Kárově dosavadní práci lídra ICRC se objevila i v Krausově dopise pro dozorčí radu, který však po pár dnech sám pisatel stáhl a vyřčené věty „anuloval“. Situaci nadále sledujeme.

Související články ČESKÉ POZICE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.