Lidovky.cz

V Horském hotelu Prahy 10 je prý jako v pohádce. Jak se to vezme!

  12:33

Městská část v roce 2008 koupila za 50 milionů korun objekt na Černé hoře. Ozývají se názory, že nešlo o výhodnou investici.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Je to tam jako v krkonošské pohádce, rozplývá se herec Jiří Lábus na You Tube v klipu, v němž propaguje Horský hotel na Černé hoře, který si v roce 2008 pořídila Praha 10. Bývalý starosta městské části Vladislav Lipovský (ODS), jenž v reklamním spotu účinkuje vedle Lábuse, obhajuje nákup nemovitosti umožněním pobytu v přírodě pro děti ze základních škol na Praze 10. S „bohulibou“ transakcí je ale spojena řada pochybností. Ze Zprávy o činnosti společnosti Praha 10 – Majetková, kterou má ČESKÁ POZICE k dispozici, vyplývá, že ne zcela ideální objekt na horách koupila městská část bez výběrového řízení. Šlo skutečně o efektivní využití obecních peněz?

Zastupitelé Prahy 10 dostali v polovině května zprávu, která dopodrobna rozebírá aktivity společnosti Praha 10 – Majetková, do jejíhož portfolia spadá i Horský hotel. Analýzu zpracoval Ivo Freimann, jenž byl koncem března odvolán z vedení firmy Praha 10 – Majetková. V materiálu Freimann konstatuje, že se tak stalo „bez jediného náznaku nespokojenosti ze strany představenstva, dozorčí rady či akcionáře“.

Stoprocentním majitelem společnosti Praha 10 – Majetková, která byla založena v roce 2004, je městská část. Základní jmění firmy dosahuje 130 milionů korun. Nejde tedy o bezvýznamnou akciovku. Ve zprávě o její činnosti Freimann mimo jiné uvádí: „Vracím se do minulosti a to pouze ve vazbě na jedno zásadní a zřejmě nejhorší rozhodnutí, které učinilo vedení radnice ve vztahu ke společnosti Praha 10 – Majetková, které nejspíš ovlivnilo činnost celého holdingu, kdy společnost pak byla negativně přijímána jak volenými zastupiteli, tak širokou veřejností. Toto rozhodnutí se týkalo nákupu Horského hotelu, což byl nesmysl a mrhání veřejnými prostředky“.

Městská část získala objekt značně vybydlený a musela tedy další prostředky vložit do jeho rekonstrukce

Praha 10 zakoupila nemovitost na Černé hoře v Jánských Lázních v roce 2008. Za objekt sestávající ze dvou budov zaplatila bezmála 50 milionů korun. Hotel postavil ve třicátých letech minulého století hoteliér Černý a jeho dědicům byl komplex po roce 1989 navrácen. Městská část získala objekt značně vybydlený a musela tedy další prostředky vložit do jeho rekonstrukce. V letech 2008 a 2009 šlo o 32 milionů korun. Ve zprávě z letošního května se hovoří o přibližně 45 milionech korun. Modernizovat se muselo leccos – sanovaly se obvodové zdi, vyměnily se nefunkční zásobníky teplé vody, opravovaly podlahy, dokupovalo se vybavení nezbytné pro provoz hotelu…

Investice snů?

Shrňme částky, které Praha 10 na Černé hoře rozpustila: 50 milionů akvizice, 45 milionů rekonstrukce. Porovnejme se 70 miliony, na něž předkladatel zprávy odhaduje dnešní hodnotu horského komplexu. „Domnívám se, že při tak závažném rozhodnutí, jako je nákup takovéto nemovitosti, měla být učiněna analýza potřeb a požadavků, průzkum trhu – srovnatelných nemovitostí, důkladná prohlídka stavebně-technického stavu. Nic z toho se však nekonalo, protože přišlo rychlé, strohé a jednoznačné rozhodnutí rady městské části: kupte Horský hotel na Černé hoře,“ píše se ve zprávě.

Na dotaz ČESKÉ POZICE, proč byl zakoupen právě Horský hotel, mluvčí Prahy 10 Jan Charvát odpověděl: „Praha 10 hledala vhodný rekreační objekt s dostatečnou kapacitou a vhodným umístěním pro pořádání škol v přírodě a lyžařské kurzy. Pro značnou část rodin nejen v Praze 10 není totiž ekonomicky možné, aby byly schopny zaplatit svým dětem podobný pobyt za komerční ceny. V souvislosti s koupí předmětných nemovitostí i pozemků byl samozřejmě vytvořen odborný soudní znalecký odhad ceny.“ Ani zmínka o vypsání soutěže či o počtu objektů, z nichž Praha 10 objekt na horách vybírala.

Městská část obhajuje uzavření obchodu snahou umožnit dětem rekreaci. Jenže k hotelu s kapacitou 139 lůžek včetně přilehlé chaty je značně komplikovaný přístup. Vede k němu pouze úzká obslužná cesta, na níž neprojede autobus, a která je navíc v některých obdobích roku naprosto nesjízdná. Děti i veškeré zásoby je proto nutné přepravovat pouze lanovkou. Mluvčí Prahy 10 Jan Charvát tvrdí, že za dobu provozování navštívilo Horský hotel 5597 dětí ze základních škol na Praze 10, 115 dětí v něm pobývalo na letním táboře, rekreovalo se v něm 209 seniorů a jako azyl zařízení v době povodní využilo 74 rodičů s dětmi.

Dotace od Prahy 10 jdou jen těm školám, které posílají děti do Horského hotelu

Když ČESKÁ POZICE zaslala městské části dotazy týkající se akvizice horského komplexu, mluvčí obratem odepsal, že ho těší zájem o „úspěšný projekt“. Úspěšný? Jak se to vezme. Praha 10 pobyty dětí dotuje. Rodiče za týdenní či desetidenní rekreaci dítěte zaplatí od šesti set do tisíce korun. Městská část utratí z rozpočtu za tyto aktivity ročně 15 milionů korun. Jenže dotace jdou jen těm školám, které posílají děti do Horského hotelu. Pokud pořádají školy v přírodě jinde, nedostanou od městské části nic.     

Ve Zprávě o činnosti společnosti Praha 10 – Majetková se píše, že „za tyto peníze by se většina vlastníků hotelů či penzionů přetrhla, aby mohla u sebe celoročně ubytovávat děti na škole v přírodě a nejspíš v daleko lepším prostředí, než nabízí hotel na Černé hoře“. Takže až taková pohádka ten Horský hotel asi není, pane Lábusi!

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.