Lidovky.cz

V evropské debatě o online ekonomice Česko lavíruje

Evropa

  8:05
Evropská komise představila plán sjednocení evropského digitálního trhu. Některé think tanky varují před přílišným protekcionismem, vlivné americké internetové firmy, jako je Google či Facebook, se obávají uzavírání evropského online trhu. Česko přešlapuje, bojuje se hlavně o dotace.

Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová. foto: MAFRA - Dan Materna

Snadná reklamace zboží koupeného z druhého konce Evropy, konec blokování filmů a seriálů v některých zemích, ale i podpora rychlého internetu a nadějných technologických firem. Evropská komise v čele s viceprezidentem Andrusem Ansipem představila plán, který má konečně sjednotit internetový trh na starém kontinentě. Pravidla dosud roztříštěná do 28 právních řádů překážejí zvláště v online prostředí, které jinak hravě překonává hranice států.

V centru zájmu se ocitl hlavně elektronický obchod a ochrana spotřebitele, která je důležitou součástí agendy české eurokomisařky Věry Jourové. Evropská „ministryně spravedlnosti“ při představování plánu ve čtvrtek v pražském institutu CERGE zdůraznila sjednocení pravidel reklamací pro online nákupy v celé EU. „Zjistili jsme, že až 60 procent dnes probíhá dle kalifornského práva,“ uvedla.

V ochraně spotřebitele jsme se s novým občanským zákoníkem vrátili někam do roku 1929

Jednotné principy mají nahradit zrušený plán její předchůdkyně na celoevropskou elektronickou kupní smlouvu. Členské země se obávají plíživého sjednocování svých občanských zákoníků z Bruselu a dřívější snahy se tak proměnily v nefunkční kompromis. Plán vítají spotřebitelské organizace pro větší ochranu zákazníků, která se dotkne i Česka. „V ochraně spotřebitele jsme se s novým občanským zákoníkem vrátili někam do roku 1929,“ řekl ve čtvrtek Radim Polčák, vedoucí Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Snazší prodej zboží v e-shopech v celé EU vyzdvihují i organizace prodejců včetně evropské BEUC a české Asociace pro elektronickou komerci. Důležité pro české e-shopy je i řešení složité a nepřehledné přeshraniční platby DPH, na kterou narážejí zvláště při prodejích na Slovensko. Jourová zdůraznila i snahu zbourat hranice v šíření digitální hudby a videa – třeba čeští uživatelé by tak už neměli narazit na oznámení, že pro jejich zemi není dostupná populární videotéka Netflix.

Online řešení sporů

Do letošních Vánoc by se také měl spustit projekt na takzvané online řešení sporů, tedy možnost vyhnout se soudům a vše řešit jen přes webový formulář.

Do letošních Vánoc by se také měl spustit projekt na takzvané online řešení sporů (ODR), tedy možnost vyhnout se soudům a vše řešit jen přes webový formulář. Čeští zástupci byli dříve jedněmi z nejaktivnějších při vyjednávání standardů dokonce na půdě Komise OSN pro mezinárodní obchodní právo a plánovalo se i ambiciózní centrum přímo v Praze. Zatím ale systém funguje jen při rozhodování sporů o internetové domény.

Podle Jourové je pro elektronický obchod a služby klíčová i ochrana osobních údajů, na kterou jsou Evropané citliví. Celoevropsky závazné nařízení má být hotové již v červnu a úspěšně se prý vyvíjí i jednání s USA.

Jen výchozí bod

Právě americké internetové firmy jako Google, Facebook nebo Microsoft se obávají tvrdých pravidel a varují před uzavíráním evropského online trhu před světem. Vedle soukromí je to snaha o regulaci takzvaných online platforem, tedy největších společností, kterou prosazují Francie a Německo. Zároveň Komise začala vyšetřovat trh s elektronickým obchodem, což míří hlavně na Amazon.

Analytici z vlivného thinktanku Bruegel upozorňují, že EU chce podpořit evropské IT firmy a „vybudovat nový Google“.

Jak upozorňují analytici například z vlivného thinktanku Bruegel, EU sice chce podpořit evropské IT firmy a „vybudovat nový Google“, přehnaným protekcionismem toho ale nedosáhne. Před přílišnou regulací internetu varuje například i české Sdružení pro internetový rozvoj.

Na plán Komise se však snesla domácí kritika především za to, že kromě ochrany dat zatím nejsou hotové návrhy předpisů, jež mají být předloženy už letos a příští rok. Podle řady komentátorů je tak strategie nekonkrétní, neříká přesné kroky a jak chce cílů dosáhnout. Nová hvězda bruselské žurnalistiky, server Politico Europe, navíc strategii označila i za málo ambiciózní.

Viceprezident Komise Ansip sám uvedl, že jde o „výchozí bod, nikoliv cílovou pásku“. Po důraznější politice Unie v digitální ekonomice volá i liberální frakce europarlamentu ALDE, jejíž mluvčí pro tuto oblast je česká poslankyně Dita Charanzová (ANO). „Rada by neměla blokovat zrušení roamingu a stát proti ochraně síťové neutrality,“ uvedla v prohlášení s tím, že je čas i na jednotného telekomunikačního regulátora.

Právě lobbistické sdružení operátorů ETNO plánu tleská pro podporu budování nových sítí. Asociace menších operátorů ECTA ale varuje před hrozbou monopolizace odvětví v Evropě.

Strašák e-governmentu

V Česku se zájem o digitální agendu zvedl v poslední době kvůli slíbeným miliardovým eurodotacím na stavbu rychlých internetových sítí a angažují se v ní proto hlavně lobbisté telekomunikačních firem. Špatné pokrytí rychlým internetem je hlavní problém i podle online společností, zdůrazňují ale i ochranu proti diskriminaci jednotlivých služeb ze strany operátorů, bourání administrativních překážek podnikání nebo vzdělávání IT specialistů.

Ministr Jan Mládek a jeho náměstek pro digitální ekonomiku Karel Novotný nejsou v oblasti aktivní.

Úkoly strategie Digitální Česko 2.0, přijaté Nečasovou vládou, plní v zásadě jen Český telekomunikační úřad. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zvažuje, že namísto plnění stávající strategie raději napíše novou. Ministr Jan Mládek (ČSSD) a jeho náměstek pro digitální ekonomiku Karel Novotný (ČSSD) nejsou v oblasti aktivní – nezúčastnili se ani pracovního výboru Rady vlády pro informační společnost na samotném MPO. Namísto toho Mládek ke konci dubna bez konkrétních důvodů odvolal šéfku odboru elektronických komunikací, které vyjadřovaly podporu profesní IT organizace.

Kvůli postoji MPO je starost o digitální ekonomiku v české státní správě roztříštěná. V dosud skandály stíhaném státním IT si role rozdělila ministerstva vnitra a financí. Právě problematické zakázky přitom pro většinu úředníků zastiňují ostatní oblasti podpory online podnikání, které zdůrazňuje EU. Mluví se dokonce o „strašáku e-governmentu“.

Podporu internetu vyjádřil nedávno místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v čele Rady vlády pro konkurenceschopnost. Česko se také podílelo na společném dokumentu visegrádské skupiny, který označil digitální ekonomiku za klíčovou pro rozvoj regionu. Aktivní je přitom sekce Úřadu vlády pod státním tajemníkem pro EU Tomášem Prouzou (ČSSD). Ten na setkání neziskové organizace Aspen Institute i se slovenským protějškem Peterem Javorčíkem minulý týden označil tuto digitální agendu za jednu z hlavních priorit českého předsednictví V4, které začíná v červenci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.