Lidovky.cz

V Česku se loni vypálilo rekordní množství destilátů

  10:38
Extrémně velká loňská úroda způsobila, že pěstitelské pálenice vyrobily zákazníkům 2,5násobně víc slivovice a dalších destilátů než o rok dříve. Proudy alkoholu výrazně přilepšily i státní pokladně. Daň z pěstitelského pálení vynesla státnímu rozpočtu 574 milionů korun, zatímco předloni to bylo 245 milionů.

Rudolf Jelínek- Vizovice

Takovou sezonu pěstitelské pálenice v Česku léta nezažily. A pravděpodobně ani dlouho nezažijí. Jen za loňský rok vyrobily zákazníkům přes osm milionů litrů v přepočtu padesátiprocentního destilátu. To je 2,5násobně víc než v předchozím roce a nejvíc za posledních takřka deset let.

Proudy slivovice a dalších destilátů přilepšily i eráru. Daň z pěstitelského pálení vynesla státnímu rozpočtu 574 milionů korun, zatímco předloni to bylo 245 milionů. „Končili jsme v polovině února a práci jsme měli denně až do půlnoci. Produkce nějakých 110 hektolitrů stoprocentního lihu za sezonu je skoro dvojnásobek předchozího roku,“ říká Miroslav Šoltys z pálenice Českého zahrádkářského svazu v Tlumačově na Zlínsku.

V Tlumačově v kapalném stavu skončily hlavně švestky, částečně také jablka, mirabelky a meruňky. „Ona velká úroda ovoce způsobila, že stávající zákazníci si nechali vypálit víc ovoce, a také přibylo nových zákazníků. V našem případě zhruba o 20 procent,“ připomíná Šoltys.

Lepší rok měla tlumačovská pálenice před osmi lety, nynější úspěšná sezona přinesla oproti loňsku skoro dvojnásobný obrat. Podle Šoltyse se loňská parna jen mírně negativně podepsala na kvalitě ovoce, které přišlo o část obvyklé šťavnatosti.

Výjimečná sezona

Příroda je nevyzpytatelná. Sedm osm let nebyla úroda nic moc – a pak přijde extrémní rok, jako byl ten loňský. Viděl jsem, že pálenice obsloužila v této sezoně i přes 3000 lidí. To je neskutečné,“ popisuje předseda Unie destilatérů Václav Šitner.

Ovocné stromy jsou ale podle něj nyní „vycucané“, a tak i když by letos panovala stejná horka jako loni, nebude se loňská úroda a tím ani produkce pálenic opakovat. „Tato sezona byla výjimečná, lidé mají nyní zásoby, které hned nespotřebují, a tlak na pálenice v dalším období nebude takový,“ soudí Šitner.

Výjimečný rok zažil i největší zdejší výrobce ovocných destilátů – vizovická společnost Rudolf Jelínek. Loni sklidila ze svých 60 hektarů švestkových sadů rekordních 840 tun švestek. Tím padl dosavadní rekord z roku 2015, kdy Vizovičtí sklidili 515 tun vlastních švestek. „Roky 2012, 2016 a 2017 výrazně ovlivnilo špatné počasí. Velkou část potenciální úrody za nás sklidil mráz,“ uvedl obchodněmarketingový ředitel likérky Miroslav Motyčka.

Daň platí státu provozovatelé pálenic, kteří si ji započítávají do ceny účtované svým zákazníkům. Domácí pálení je sice zakázáno, nicméně vlastnictví zařízení (destilační kolony) trestné není, takže domácí výrobu pálenky úřady těžko uhlídají.

Tlačenice v pálenicích, kterých u nás oficiálně pod dohledem celní správy funguje 533, pomohla i státu. Loňských skoro 574 milionů korun daně z pěstitelského pálení je nejvíc od roku 2009.

Daň platí státu provozovatelé pálenic, kteří si ji započítávají do ceny účtované svým zákazníkům. Domácí pálení je sice zakázáno, nicméně vlastnictví zařízení (destilační kolony) trestné není, takže domácí výrobu pálenky úřady těžko uhlídají. Zejména na Moravě, kde vlastní slivovice patří tak nějak k místnímu folkloru.

Česko může podobně jako Slovensko, Maďarsko, Rakousko a některé další země Evropské unie účtovat z destilace ovoce pro vlastní potřebu pěstitelů a za striktně daných podmínek zvýhodněnou sazbu. U nás je to polovina té základní, tedy 143 korun za každý litr stoprocentního ethanolu. To umožňuje, že například litr řádně zdaněné padesátiprocentní pálenky z vlastního ovoce (případně ovocného kvasu) vyjde v průměru na nějakých 180 korun. V tom je spotřební daň 71,5 koruny, zbytek tvoří náklady a zisk pálenice a DPH.

Každý pálenky chtivý Čech si však smí nechat pro vlastní potřebu za jednu sezonu vyrobit maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu (takže například 60 litrů 50procentního). Navíc, ovoce musí pocházet výhradně z jeho vlastních či z pronajatých stromů, případně jako naturálie, třeba u pracovníků sadů.

Na pravidla dohlíží celníci

To vše celní správa kontroluje na základě seznamů zákazníků pálenic, jejich adres, satelitních snímků krajiny, map a případně i přímo na adrese uvedeného pěstitele. Vlastní výroba je však stále lákavější, a tedy i pořízení potřebného zařízení.

„Je třeba připomenout, že dochází ke zvyšujícímu se počtu dovozů těchto přístrojů k destilaci lihu.“

„Je třeba připomenout, že dochází ke zvyšujícímu se počtu dovozů těchto přístrojů k destilaci lihu,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Vlastnictví destilační kolony u nás sice trestné není, ale mluvčí celníků upozorňuje, že na firmy i občany se pod hrozbou až půlmilionové pokuty vztahuje ohlašovací povinnost do tří dnů hlásit resortu zemědělství a celníkům každou změnu vlastnictví, nákup i dovoz destilační kolony.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.