Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V čem spočívá Nečasův deal s rebely? Byl to vůbec obchod?

  23:49

Co dostalo Tluchoře, Fuksu a Šnajdra ze sněmovny? Hotovost, vlivné posty v byznysu? Anebo spíše prostý politický kalkul?

Rebel Tluchoř. Co za „to“ dostal? foto: © ISIFAČeská pozice

Co za to dostali? Tuto otázku si kladou lidé, kteří se zajímají o politiku a chtějí vědět, proč Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr složili poslanecký mandát. Jak ČESKÁ POZICE zjistila, ráda by to věděla nejen samotná ODS, ale i vysoce postavení vládní činitelé. Nevědí to dokonce ani lidé, kteří byli ještě donedávna premiérovi Petru Nečasovi poměrně blízko.

„Fakt nic nevím. Pokud to byl obchod, byl to pouze Nečasův obchod,“ zní reakce těchto politiků či úředníků. Podobné odpovědi mimochodem dokazují, že Nečas sám sebe dostává do čím dál větší izolace, což se mu nemusí vyplatit vzhledem k tomu, že hodlá být premiérem ještě rok a půl. Dostat se do postavení kůlu v plotě je nepříjemnost, jež potkala už mnoho českých politiků; Nečas nebude prvním ani posledním. Alespoň svým věrným by však mohl pošeptat minimálně tolik, zda šlo o odchod, nebo nešlo. Vždyť proto vznikají šílené spekulace, což neprospívá politické kultuře.

Peníze?

Petr Nečas sám sebe dostává do čím dál větší izolace, což se mu nemusí vyplatit vzhledem k tomu, že hodlá být premiérem ještě rok a půl

Pokud šlo o obchod, je jasné, že rebelující trojka na cestu z poslaneckých lavic něco musela obdržet. Budeme-li pokračovat podle železné logiky, vycházejí nám dvě možnosti. Buď šlo o hotovost, nebo o posty.

Jestliže to byly peníze na dřevo, není pravděpodobné, že Tluchoř, Fuksa a Šnajdr by se dostavili k pokladníkovi ODS a ten jim jednorázově vyplatil třeba trojnásobek zhruba osmnácti poslaneckých platů, což by pro jednoho znamenalo zhruba pět milionů korun. Vzhledem k velikosti a politickému významu oběti, kterou tito poslanci přinesli na oltář Nečasovy vlády, by taková suma byla pro tak významné figury spíše urážkou než přijatelnou protihodnotou.

Posty v byznysu?

Proto bychom mohli spíše připustit možnost, že Tluchoř, Fuksa a Šnajdr dostali příslib nějakých postů. Už probleskují například informace, že Fuksa míří na uvolněné místo generálního ředitele státního podniku Lesy ČR.

Od ledna 2013 se také uvolní post generálního ředitele státní společnosti Čepro.

Rovněž se čeká, koho Nečas vyšle na kvótě ODS na doposud neobsazené místo v dozorčí radě podniku ČEZ. Jsou to ale tak divoké spekulace, že je sotva lze brát vážně.

Šnajdr je sice stále předsedou správní rady VZP, ale vše nasvědčuje tomu, že o tuto funkci přijde, což znamená, že vliv exposlance na byznys největší zdravotní pojišťovny bude slábnout.

I když ministr financí Miroslav Kalousek nevyloučil, že by „erudice“ tří – dnes už bývalých – poslanců mohlo být využito ve státní správě, přesto posadit rebely do mocensky významných postů by se vládním politikům, jimž klesají preference, nevyplatilo. Především by to vyvolalo hněv lidí, kteří Nečase ještě stále podporují a na tyto posty si sami brousí zuby. I veřejnost by však obdržela potvrzení, že politika je pouze o špinavých kšeftech. Lze tedy předpokládat, že Nečasův deal s rebely nespočíval v tom, že byl sepsán seznam požadavků a premiér na ně – omráčen vidinou vládnutí až do léta 2014 – kývnul.

Politická sázka?

Nakonec tedy zbývá politický kalkul rebelující trojky. Sázka na varování „My jsme to říkali!“ se může vyplatit. Tluchořovi, Fuksovi a Šnajdrovi přitom vše hraje do karet. Zatím se nezdá, že by vládním stranám vycházela většina plánu, jak vylepšit pozici u voličů. A pokud do jara 2013 něco nevymyslejí, nastane čas comebacku rebelujících poslanců, protože jejich věštba se potvrdí. Podpoří-li je více lidí z ODS, než kolik hlasovalo pro Fuksu, když v Brně kandidoval na předsedu strany, rebelové budou zpátky na koni.

Autor: