Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

V boji s kůrovcem může pomoci vlk. V lesích je ho zatím málo

Přemnožená spárkatá zvěř ožírá sazenice listnáčů, vlk může stavy jelenů i prasat regulovat. Mimochodem tak může účinně přispět v boji kůrovcem. V současnosti se v České republice podle odhadů pohybuje zhruba sedmdesát vlků, především v příhraničních oblastech. Jediní, kdo vlka nepřivítají, jsou pastevci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VP

V32í12t 36P65á38t90e29k

14. 7. 2019 19:22
Značně odbytá novinářská práce

Poctivě a kvalitně pracující novinář, když už se vůbec podepíše pod cizí tvrzení, se nad ním alespoň napřed kriticky zamyslí. A pokud si k tomu zamyšlení sám nedokáže obstarat náležitá data (což by novináři, který píše článek o složitých přírodních vztazích , a přitom se pravidelně věnuje pražské politice a dopravě, nebylo lze příliš zazlívat), nezbývá než někoho vhodného požádat. Je k tomu takové jednoduché vodítko, začít s dotazy je dobré u těch, o které si zdroj původních tvrzení "otírá ústa".

Typickou ukázkou je tvrzení, že vlk, pokud se jeho počet v ČR zvýší na "násobky současného stavu", může pomoci snížit stavy spárkaté zvěře a tím usnadnit zalesňování po kůrovcové kalamitě, využívající v podstatně větší míře listnaté stromy.

Dospělý vlk spotřebuje podle odborné literatury přibližně 500-800 kg masa ročně. V současnosti je počet volně žijících vlků v ČR odhadován na zhruba 70. "Násobky" míní, předpokládám, autorka či její zdroj vynásobení číslem řádu jednotek (u vyšších poměrů se obvykle už hovoří o zvýšení o řád či o několik

0 0
možnosti
VP

V47í32t 45P12á17t41e51k

14. 7. 2019 19:25
Re: Značně odbytá novinářská práce

řádů, resp. "řádovém"). Nebudeme troškaři a vynásobíme současný stav deseti. Takových 700 vlků by tedy ročně "snížilo stavy" například o 56 000 takových kusů spárkaté zvěře, na kterých je cca 10 kg masa využitelného vlkem, jako je sele, srnec, kolouch apod. (což jsou zároveň případy pravděpodobného lovu, do 200kg jelena, nemluvě o stokilovém kňourovi či bachynii, se vlci přednostně pouštět nebudou, je to energeticky náročnější a hlavně nebezpečnější).

A teď pro srovnání kolik loví jediný skutečně významný predátor spárkaté zvěře - myslivec (na rozdíl od vlka se řídící zákonem a všemožnými předpisy, plány lovu, etickými normami, atd... a na rozdíl od vlka postižitelný sankcemi, kdyby tak nečinil):

jelení zvěř 28 000 kusů, daňčí zvěř 23 000 kusů, mufloní zvěř 9 000 kusů, srnčí zvěř 103 000 kusů, černá zvěř 229 000 kusů, jelen sika 17 000 kusů (oficiální údaje ČSÚ, poslední dostupný myslivecký rok 2017-2018, zaokrouhleno).

Takže současný stav vlků podporuje snižování stavů spárkaté zvěře "pěkným" jed

0 0
možnosti
JL

J. Lepka

14. 7. 2019 14:17
Titulek sice bulvárního charakteru, jinak ale je článek OK.

Zásadní problém bude přesvědčit myslivce, kteří mají na obzoru jen a pouze obsah svého mrazáku. Navíc i když bude vlk chráněn ve všech lokalitách, bouchaly neodradí si ho střelit, je to přece furt "škodná". Jiná věc je, co pak, po letech s potenciálně přemnoženými vlky, až zredukují počty zvěře a začnou z nutnosti napadat zvířata. Jinak již několik desítek let se úspěšně vysazují listnáče do obůrek, ono to zas o tolik dražší zatím není. Základem je ovšem dobře nastavená zákonná úprava a tu si, objektivně řečeno, v současném složení parlamentu neumím představit.

0 0
možnosti
ST
Pane Bože

Nebyli vlci a nebyl ani kůrovec,ale byli v lesích lidé, kteří jim rozuměli i bez univerzit. Byly lapače, napadené stromy se porážely a poražené dřevo se jako množírna brouků v lesích nesmělo válet. Teorie ekologů, že les se ubrání sám a za 300 let bude nový zdravý porost, se může jen tesat do kamene, aby si ji lidé za 300 let přečetli. Jestli to budou umět.

0 0
možnosti
LP

14. 7. 2019 12:26
Panebože, viděli jste tak blbou babu?

Kdyby se jí podařilo, aby vlk žral kůrovce, bylo by to na nobelovku. Opravdu myslí, že myslivci pěstují spárkatou pro vlka?

Pokud vůbec myslí.

0 0
možnosti