Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V berlínské čtvrti zakázali Vánoce

  12:30

Radní Peter Beckers: „Nechápu, proč by se náboženské slavnosti měly konat na veřejnosti.“

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

„O Tannenbaum, o Tannenbaum, wie treu sind deine Blätter!“ Léto se pomalu chýlí ke konci, populární německé koledy se ale letos zřejmě nedočkáme, alespoň ne v berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg. Minulý týden tam totiž veřejné oslavy vánočních svátků radnice oficiálně zakázala. Ne, to není apríl. Berlíňané z jihovýchodního cípu metropole budou moci narození Ježíš Krista slavit už jen doma, aby náhodou neurazili city jiných věřících.

O tom, že úřad městské části Friedrichshain-Kreuzberg Vánoce zrušil, informoval list B.Z. Letošním rokem počínaje je podle deníku přísně zakázáno oslavovat náboženské svátky v ulicích či na veřejných prostranstvích. Jedličku si obyvatelé budou moci vztyčit maximálně na úřadem přiděleném místě, pokud se nějaké takové v příštích měsících podaří najít.

Na zákazu se shodli berlínští Zelení, Levice a piráti. Proti byli politici Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). Přesto odpovědný radní Peter Beckers (SPD) na námitky rozzlobených obyvatel města reagoval překvapeně: „Nechápu, proč by se náboženské slavnosti měly konat na veřejnosti.“

(Ne)diskriminace?

Jak zákaz vůbec vznikl? V srpnu letošního roku chtěli muslimové v berlínských ulicích slavit konec Ramadánu. Jenže někteří rezidenti se obávali přílišného hluku, úřad proto udělal krátký proces a oslavy zrušil. A protože by to jinak nebylo fair, zakázal teď i oslavy Vánoc. „Musíme se všemi náboženstvími zacházet stejně,“ prohlásil Beckers. V tu ránu se jistě všichni pastafariáni – lidé, kteří z náboženských důvodů nosí na hlavě cedník a modlí se k Létajícímu špagetovému monstru – museli ocitnout v sedmém nebi. Náboženská parodie, již v roce 2005 založil americký fyzik Bobby Henderson, totiž bojuje právě proti nezaslouženým privilegiím věřících.

Ti se ale začínají bouřit. „Jsem šokovaný. Jedná se o jasnou diskriminaci náboženství,“ komentoval rozhodnutí městského úřadu Bertold Höcker z evangelické církve. Podobného názoru je ostatně i mluvčí berlínského svazu Turků Mustafa Doganay: „Jednání úřadu je naprosto nepochopitelné.“ Zastupitel CDU Kurt Wansner oznámil, že „zelenou diktaturu už nelze dále tolerovat“.

Například festivaly sexuálních menšin, karnevaly a pivní slavnosti lze pořádat nadáleTřeba je obměkčí, že se zákaz nebude vztahovat na všechny oslavy. Tak například festivaly sexuálních menšin, karnevaly a pivní slavnosti lze pořádat nadále, ty totiž v Kreuzbergu mají dle Beckerse dlouho tradici. Vánoce a Ramadán zřejmě ne.

Že není dvakrát jednoduché nastavit rovnováhu mezi jednotlivými náboženskými skupinami v Německu, názorně dokládá i rozruch kolem zavádění výuky islámského náboženství v tamních školách. Řada lidí má pocit, že minorita si klade stále větší podmínky a že se požadavkům muslimů stále více ustupuje. Na plaveckých stadionech jsou například vyhrazeny koupací dny pouze pro muslimské ženy. V továrnách a veřejných budovách byly zřízeny zvláštní modlitební místnosti. Z mnoha nemocnic a škol zmizely kříže a z berlínského Kreuzbergu teď i Vánoce. Diskuse o tom, zda je islám součástí Německa, anebo Německo součástí islámu, zajisté jen tak nezmizí.