Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Utečte z Egypta, vlády to zařídí

Evropa

  16:57

Egypťané žádají hlavu prezidenta Mubaraka a turisté toho mají být ušetřeni. Někteří však zůstávají a jiní stále přijíždějí – třeba Češi.

Nespokojení Egypťané protestující v ulicích egyptských měst chtějí ukončit autoritativní režim prezidenta Husního Mubaraka. foto: © ReutersČeská pozice

V Egyptě sedmý den pokračují protesty proti prezidentu Husnímu Mubarakovi. Zemřelo v nich už více než 150 lidí. Ze země prchají zahraniční státní příslušníci za pomoci svých vlád, které organizují letecké speciály, aby občany dostaly v pořádku domů. České ministerstvo zahraničí zatím jen doporučuje do Egypta necestovat a České aerolinie vypravily ještě dnes ráno charterový let do Káhiry. Zároveň české „cestovky“ konečně začaly rušit zájezdy do Egypta.

Severoafrická země má novou vládu a Mubarak mluví o reformách. Demonstrace proti režimu však neustávají. Dav zřejmě uspokojí pouze prezidentův odchod z funkce. Pokračují i represe proti demonstrantům. Televize Al-Džazíra, které bylo o víkendu zakázáno vysílat, například uvedla, že egyptští činitelé zatkli šest jejích zaměstnanců. Organizátoři protivládních protestů dnes vyhlásili „otevřenou generální stávku“ a na úterý vyzvali k „milionovému pochodu“ ulicemi Káhiry.

Muslimské bratrstvo, nejsilnější opoziční síla v Egyptě, agentuře AP sdělilo, že chce vytvořit výbor opozičních skupin spolu s nositelem Nobelovy ceny za mír a hlavním stoupencem reforem Muhammadem Baradejem. Tímto způsobem by dle Muslimského bratrstva bylo možné sjednotit různorodé skupiny, které si přejí Mubarakovo odstoupení.

Nečekejme, že EU vyšle do Egypta armádu, či vymyslí alespoň nějaké zásadní stanovisko. Nevymyslí nic.

V Bruselu dnes o situaci v Egyptě a Tunisku budou jednat ministři zahraničí členských zemí EU. Nečekejme však, že unie vyšle do Egypta armádu, či vymyslí alespoň nějaké zásadní stanovisko. „Evropská unie by měla přispět k poklidné změně a demokratizaci Egypta či Tuniska,“ zní z Bruselu. Ale jak na to? Egypťané, pomozte si sami, hlavně ať neposilují islamistická hnutí! Tak nějak to shrnul italský ministr zahraničí Franco Frattini. Baronka Ashtonová chce sice „urychleně reagovat“, ale již nedodala státotvorné řešení, které by jako šéfka evropské diplomacie měla nabídnout.      

Egypt už není oázou klidu

Až v pondělí zřejmě „seplo“ i viceprezidentovi Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomiovi Okamurovi, že situace v sedmé nejpopulárnější zahraniční dovolenkové destinaci Čechů je opravdu vážná. A potvrdil, že tuzemské cestovní kanceláře ruší kvůli bezpečnosti zájezdy do Egypta. Důležité bylo především rozhodnutí cestovní kanceláře Exim Tours. „Ostatní kanceláře se k této akci v nejbližší době připojí, protože závisejí na charterových letech Exim Tours,“ uvedl Okamura. Zaplať pánbůh, že v Exim Tours pochopili, že začíná jít o život jejich klientů. Jinak by zřejmě viceprezident a hlásná trouba AČCKA mluvil o Egyptu stále jako o oáze klidu.

O selhání Tomia Okamury si přečtěte v článku: Jak Tomio Okamura ztratil punc opinion leadera

Oproti tomu vlády jiných zemí konají. Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono oznámil záměr vyslat do Káhiry několik letounů pro 6149 Indonésanů, většinou studentů. Charterové lety vyšlou pro nejméně 500 čínských občanů na káhirském letišti dvě čínské aerolinie Air China a Hainan Air. Australská vláda si půjčila od firmy Qantas Airways na charterový let Boeing 747, aby přepravila uvízlé australské občany z Káhiry do Londýna nebo Frankfurtu. Japonské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zorganizuje přepravu asi 500 japonských občanů z Káhiry do Říma.

Dnes začali z Káhiry odlétat letadly financovanými vládou Američané. „Budeme v tom pokračovat, dokud nedostaneme ven všechny Američany, kteří nebudou schopní odletět s komerčními přepravci,“ uvedla Janice Jacobsová z Ministerstva zahraničí USA. Turecká vláda si vyžádala už šesté letadlo, aby dostala z Káhiry a Alexandrie 1200 Turků. Řecká vláda má v záloze nejméně dvě vojenská letadla. Zvláštní letadlo do Egypta vypravil i Irák.

Jak se stará česká vláda? Na webových stránkách českého ministerstva zahraničních věcí viselo v pondělí po sedmnácté hodině „aktuální“ (z 30. ledna) doporučení: „Na celém území Egypta pokračují silné protivládní demonstrace. V době od 15 do 8 hodin stále platí zákaz nočního vycházení. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje občanům, kteří se v současné době v Egyptě nacházejí, vyhýbat se jakýmkoli shromážděním.“ Český velvyslanec v Káhiře Jiří Slavík agentuře ČTK dnes sdělil, že českým turistům nehrozí v nepokoji zmítaném Egyptě bezprostřední nebezpečí. Situace je prý stabilní a v letoviscích jsou hlášené jen individuální případy násilí.

Je pravdou, že například ruští a němečtí turisté u Rudého moře se zatím ke zkrácení pobytů nemají. Většina ze 40 tisíc Rusů v Egyptě nemá v plánu předčasný odlet, sdělil úřadující šéf Ruské federální agentury pro cestovní ruch Alexander Radkov. Největší německé cestovní kanceláře TUI a Thomas Cook zrušily lety do Luxoru a odkládají jednodenní výlety od moře do Káhiry, říkají však, že situace v letoviscích zůstává klidná. Na jak dlouho?