Lidovky.cz

Ústavní soudci zamítli další stížnost podnikatele Petra Sisáka

Petr Sisák foto: Česká pozice

Petr Sisák si u Ústavního soudu stěžoval, že po propuštění z vazby mu žalobci zakázali styk s několika osobami. Sisákova snaha však byla neúspěšná. Soud totiž jeho stížnost před třemi týdny zamítl jako neopodstatněnou.
  17:19

Porušujete zásady právního státu, a navíc mi berete právo na rodinný a soukromý život. Takovým způsobem ve zkratce argumentoval Petr Sisák u Ústavního soudu, když se pokoušel zrušit zákaz styku s určitými osobami. Ten kontroverznímu podnikateli, který má být podle policie zároveň šéfem organizovaného gangu, udělili žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Sisákova snaha ale skončila neúspěšně. Soud jeho stížnost před třemi týdny zamítl jako neopodstatněnou. „V projednávaném případě není pochyb o tom, že rozhodnutí o vydání předběžného opatření mělo zákonný podklad,“ rozhodl Ústavní soud v čele s předsedou senátu Vladimírem Sládečkou.

Odposlechy

Sisáka a jeho spolupracovníky začala tehdejší protikorupční policie vyšetřovat už před třemi lety kvůli údajné manipulaci s insolvencemi u českých soudů. Loni v lednu potom detektivové provedli razii v několika advokátních kancelářích a mimo jiné také v budově českobudějovického krajského soudu. Tady se odehrává insolvenční řízení chemičky Via Chem, kterou Sisák podle dostupných informací ovládá. Podnikatel si u Ústavního soudu stěžoval, že po svém propuštění z vazby mu žalobci zakázali styk s několika osobami.

Na odposleších, o jejichž obsahu zatím takřka nic nevíme, zřejmě do velké míry stojí obvinění Sisáka a dalších třinácti obviněných

Z rozsudku vyplývá, že nebyly konkrétně vyjmenovány, ale vztahovaly se i na Sisákova otce a manželku. Otec Vladimír Sisák působil donedávna ve statutárních orgánech Via Chemu a patří také mezi obviněné v kauze, přestože mu letos bude 80 let. Nakolik v kauze figuruje jeho manželka Věra a zda vůbec, není jasné. Mezi obviněné nepatří a dle informací LN již s Petrem Sisákem delší dobu nežije. Působí ale jako koncipientka u advokáta Petra Vališe, který je jedním ze Sisákových právních zástupců.

Není to poprvé, co ústavní soudci smetli žalobu vlivného podnikatele ze stolu. Před třemi týdny zamítli jeho stížnost, kterou se snažil zpochybnit zákonnost odposlechů ve vyšetřování kauzy Via Chem. „V postupu orgánů činných v trestním řízení a jejich výkladu pravidel pro počítání času s tím spojených takový excesivní zásah neshledal,“ stojí v usnesení. Právě na odposleších, o jejichž obsahu zatím takřka nic nevíme, zřejmě do velké míry stojí obvinění Sisáka a dalších třinácti obviněných.

Přesah do soudnictví

Jejich právní zástupci se snaží už delší dobu použití odposlechů jako důkazních materiálů zabránit, a to na základě rozsudků z kauzy exhejtmana Davida Ratha. V nich soudy shodily ze stolu odposlechy, které nevydaly místně příslušné soudy. K podobnému postupu přitom došlo i v Sisákově případě.

Kauza Via Chem má každopádně velký přesah i do soudnictví. Ve vedlejší větvi vyšetřování byla obviněna soudkyně českobudějovického soudu Marie Červinková.

Fakt, že Ústavní soud jeho stížnost zamítl, znamená, že detektivové mohou nyní s použitím přepisů odposlechů vystavit obžalobu. Na druhou stranu nikde není psáno, že soudy v tomto případě zareagují jinak než v Rathově případě. Kauza Via Chem má každopádně velký přesah i do soudnictví. Ve vedlejší větvi vyšetřování byla obviněna soudkyně českobudějovického soudu Marie Červinková. Během rozhodování měla podle kriminalistů jednat ve prospěch Sisákovy skupiny.

V textech obvinění, které uniklo na internet, se objevuje i jméno soudce Miroslava Veselého. Ten nyní čelí kárné žalobě ze strany ministra spravedlnosti. Robert Pelikán se ho snaží připravit o talár kvůli jeho údajným stykům s advokátem Ivem Halou, Sisákovým nejbližším spolupracovníkem. Soudce Veselý nadále řídí insolvenci společnosti Via Chem Group.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.