Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úspory mohou ochromit instituce monitorující životní prostředí

  11:23

Vláda odsouhlasila škrty ve státní správě do roku 2014 ve výši 8,6 miliardy korun. Varují před nimi ekologické organizace i Strana zelených.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v pátek 11. ledna předložilo vládě aktualizovanou Státní politiku životního prostředí (SPŽP) na období 2012–2020, která má zajistit efektivní ochranu životního prostředí v České republice. Jen pár dní na to přišla vláda s plánem úsporných opatření ve státní správě. Celková výše úspor do roku 2014 má v první etapě činit zhruba 8,6 miliardy korun.

Už nyní je zřejmé, že plán na ochranu životního prostředí zůstane z velké části na papíře. Resort má zatím přijít o 205 milionů korun. V letech 2009 až 2013 přitom MŽP zeštíhlelo už zhruba o třetinu financí.

Tvůrci státní politiky životního prostředí jako by s těmito škrty počítali a hned do úvodu zmíněného dokumentu SPŽP zanesli únikovou cestu:

„Nepříznivý ekonomický výhled, realizované a plánované ozdravné kroky v oblasti veřejných financí se záměrem dodržet stanovené fiskální cíle i dopady strukturálních reforem vytváří na veřejné rozpočty značný tlak, který se projeví omezením disponibilních veřejných prostředků pro výdaje na politiku životního prostředí.“

Stručně řečeno: pokud nebudou peníze, žádná opatření dělat nebudeme. A peníze evidentně nejsou a nebudou.

Vláda už nyní připravuje druhou etapu úspor, kterou představí během několika příštích měsíců. Celková výše úspor by měla činit dvanáct miliard korun, jinak nebude možné schválit státní rozpočet na rok 2014. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pro ČESKOU POZICI uvedl, že pokud se další etapa škrtů opět bude týkat jeho ministerstva, už by skutečně neměl z čeho brát.

Nižší počet i kvalita kontrol

Škrty ve státní správě, které se dotknou všech resortů, nemusejí být nutně špatné. Často jsou dokonce žádoucí, například v personální oblasti. Úspory v resortu životního prostředí ale mohou ochromit fungování některých institucí, které pod MŽP spadají. Nedotknou se totiž ani tolik přímo ministerstva jako třeba Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který zajišťuje například měření znečištění ovzduší, Správy národních parků nebo České inspekce životního prostředí (ČIŽP), jež dohlíží na nepoškozování životního prostředí.

„V případě ČIŽP se celkově, oproti roku 2009, jedná o redukci ve výši 30 procent nákladů. To se samozřejmě výrazně projeví snížením četnosti i kvality kontrol, což povede ke zvýšení protiprávního chování provozovatelů průmyslových zařízení, tedy k většímu znečišťování ovzduší, vody, většímu množství nelegálně odložených odpadů, poškozování lesa i přírody,“ obává se bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová (SZ).

Některé úspory MŽP

  • ČHMÚ – snížení nákladů na servisní služby, opravy, udržování, nákup materiálu, snížení počtu zaměstnanců.
  • ČIŽP – racionalizace některých činností, omezení nedozorových činností, odpadové hospodářství - omezení dozorových činností bez přímého vlivu na životní prostředí.
  • CENIA, česká informační agentura životního prostředí – příprava na sloučení s ČHMÚ, racionalizace, snížení příspěvku na činnost, po sloučení s ČHMÚ další snížení počtu míst a následné snížení režijních nákladů.
  • Národní parky – snížení příspěvku na provoz v roce 2013.

Celkové úspory mají na MŽP v první etapě do roku 2014 činit 205,5 milionu korun.

Vyšší nemocnost obyvatel

Úspory v resortu životního prostředí jsou pro vládu jedny z nejsnazších, protože nejsou krátkodobě příliš vidět. A jen málokdo pozná, že je o několik měřících stanic méně. Lidé nebudou protestovat stejně, jako když jim stát bezprostředně sáhne na peněženky. Vláda by však měla dohlédnout dále než za jedno volební období. Škrty, které znemožní účinnou ochranu zdraví obyvatel před jedovatými zplodinami, které dopustí znečišťování vody nebo ničení zeleně, se totiž dlouhodobě mohou projevit například vyšší nemocností obyvatel.

Ohrožení role ministerstva životního prostředí coby ochránce životního prostředí se obává i organizace Zelený kruh

Před takovými výraznými škrty varují ekologické organizace a Strana zelených (SZ). „Škrty se již dotýkají základních funkcí ochrany životního prostředí a ochrany lidského zdraví,“ prohlásil po zveřejnění vládního plánu úspor bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), který byl nedávno zvolen místopředsedou strany.

Ohrožení role ministerstva životního prostředí coby ochránce životního prostředí se obává i organizace Zelený kruh. „Ministerstvo potřebuje dostatek financí na provoz, jinak nedokáže lidem zajistit čistý vzduch, dobrou vodu, zdravé prostředí pro procházky a nezničenou krajinu,“ uvedla pro ČESKOU POZICI ředitelka Zeleného kruhu Júlia Sokolovičová.

Autor: