Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úspěšné německé fondy chtějí nakupovat v Evropě

Blízký východ

  9:33

Německé otevřené fondy nacházejí příležitosti ve středoevropských nemovitostech, ale Polsko získává větší zájem než Česká republika

Zatímco realitní sektor možná překonává turbulenci posledních několika let a snaží se zotavit, německé otevřené fondy právě zažívají svůj vlastní otřes v podobě legislativních změn a vlny likvidací fondů. Po nedávném zavedení německých zákonů na ochranu maloobchodních investorů se propast mezi úspěšnými a problémovými fondy ještě zvětšila.

Ve zprávě nazvané „Německé otevřené fondy: Měnící se předpisy pro měnící se časy“ autorka Iryna Pylypčuková, ředitelka pro výzkum a poradenství v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) realitní agentury CB Richard Ellis, píše, že úspěšné fondy budou nuceny hledat nové trhy, i když se budou držet hlavní strategie. Pro střední Evropu to znamená, že Česká republika a zvláště Polsko budou předmětem investorského zájmu ze strany fondů hodlajících nakupovat.

Atraktivní Polsko

Zpráva rozlišuje „starší a větší fondy se zavedenými distribučními sítěmi pro individuální investory“ jako ty, které si udržely likviditu a pokračovaly v akvizicích po celou dobu krize, jmenovitě Deka Immobilien, Commerz Real, Union Investment a RREEF.

Na začátku listopadu fond RREEF získal jménem svého otevřeného fondu grundbesitz europa od společnosti Globe Trade Centre dvě varšavské kancelářské budovy za 80 milionů eur. Velký zájem o investice do polských realit rovněž ohlásily další fondy.

„Polsko, zvláště Varšava, je velice v centru zájmu institucionálních investorů. Jedním z důvodů je dobrá hospodářská situace Polska. Varšava se rozvíjí dosti dynamicky a je stále více považovaná za místo pro zastoupení, když se podniká v zemích střední a východní Evropy. Známkou toho je silná poptávka nájemců,“ sdělil ČESKÉ POZICI Peter Heckelsmüller, šéf akvizic pro země střední a východní Evropy ve fondu Deka Immobilien.

Investiční trh v České republice je obecně menší než v zemích jako PolskoV roce 2009 stál fond Deka za některými z největších obchodů na českém kancelářském trhu, ale jediná letošní akvizice tohoto fondu v České republice se uskutečnila v lednu, když zaplatil 36 milionů eur podle smlouvy o prodeji a zpětném leasingu jednoho distribučního centra firmy Tesco na území Prahy. Důvod pro přesun zájmu do Polska spočívá podle Heckelsmüllera ve velikosti trhu. „Protože investiční trh v České republice je obecně menší než v zemích jako Polsko, neviděli jsme v roce 2010 tak atraktivní investiční nabídky, aby odpovídaly našim investičním kritériím,“ prohlásil.

Avšak dosavadní výsledky obchodů fondu Deka v zemi pravděpodobně podnítí další akvizice, až přijdou na trh další reality investičního stupně. „Naše poslední akvizice ukazují, že jsme udělali dobře, když jsme rozšířili své aktivity v České republice. Investovali jsme do velmi kvalitních nemovitostí ve významných lokalitách s dobrými nájemci – což je jeden z hlavních důvodů, proč stále zkoumáme tamní trh a nakonec využijeme některé zajímavé investiční příležitosti,“ uvedl Heckelsmüller.

Česko ve stínu

Podle Richarda Currana, ředitele pražské pobočky firmy CB Richard Ellis, zůstává český trh v současnosti silně ve stínu Polska. „Polsko je momentálně miláčkem Evropy, nejen té střední, a přitahuje obrovský zájem i objem skutečných peněz na podporu tohoto zájmu. Když člověk mluví s mezinárodními investory, rozhodně vždycky říkají, že ve střední Evropě zkoumají Polsko a Českou republiku. Musím připustit, že skutečnost je trochu jiná. Měli jsme investory, kteří zkoumali Českou republiku, ale ze strany mezinárodních investorů bylo málo signálů skutečné aktivity,“ konstatoval.

Přesto, jak budou přicházet na trh nemovitosti od likvidovaných německých otevřených fondů, jako jsou budovy projektu The Park na pražském Chodově, jež byly součástí fondu Degi Europa, a eventuálně i další nemovitosti začleněných do dalších dvou zmrazených fondů Degi, mezi nejpravděpodobnější kupce budou patřit úspěšné fondy.

Autor: