Lidovky.cz

Úspěch státu v kauze Škodaexport

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pohrobek jedné privatizace si odnesl od českého soudu porážku. Společnost BA MU Export, která vlastní akcie kdysi slavného Škodaexportu, prohrála se státem soud, v němž se domáhala 230 milionů korun za to, že stát při prodeji lhal. Vítězství státu ale může být jen dočasné.
  9:43

Býval to slavný podnik, přes nějž socialistické Československo vyváželo do světa řadu technologií od zařízení pro energetiku po trolejbusy. Na přelomu tisíciletí pak stát do Škodaexportu nalil miliardy korun, aby firmu ozdravil, a o pár let později ji zprivatizoval. Noví majitelé se záhy pustili do sporu se státem, protože je prý při prodeji obelhal a odevzdal jim Škodaexport v mnohem horším stavu, než prezentoval. Státní pokladně tak hrozilo, že přijde o stovky milionů korun.

Teď ale Česko ve sporu se společností BA MU Export, která akcie bývalého státního podniku drží, slaví podle zjištění LN vítězství. Vrchní soud v Praze totiž v dubnovém odvolacím řízení zamítl žalobu, v níž se BA MU Export domáhal zneplatnění smlouvy a 230 milionů korun.

Odvolání nepřípustné

„Vrchní soud v plném rozsahu potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze,“ potvrdil LN Pavel Hortig, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který před soudem hájil žalované ministerstvo financí.

BA MU Export se může pokusit dovolat k Nejvyššímu soudu. Zda tak učiní, není jisté.

„Podrobné porovnání odůvodnění obou rozsudků zatím není možné, protože jsme ještě neobdrželi písemné vyhotovení verdiktu odvolacího soudu,“ doplnil mluvčí úřadu.

Proti druhoinstančnímu rozsudku není přípustné odvolání a mělo by tak jít o definitivní vítězství státu. BA MU Export se může samozřejmě pokusit dovolat k Nejvyššímu soudu. Zda tak učiní, není jisté. Redakce se pokusila opakovaně neúspěšně kontaktovat právního zástupce žalobce, pražského advokáta Tomáše Holuba. „Nemá čas, a kdyby chtěl, tak se ozve, ale říkal, že nyní s vámi mluvit nechce,“ sdělila LN sekretářka Holubovy právní kanceláře.

Ještě je tu arbitráž

Zcela se však Česko sporů kvůli padlému podniku nezbavilo. Britská společnost WNC Factoring, která je majitelkou BA MU Exportu, totiž zahájila proti státu mezinárodní arbitráž o desítky milionů dolarů, tedy minimálně o půl miliardy korun. Vnitrostátní vítězství nicméně může postavení státu v bitvě, kterou za žalobce vede jedna z nejostřejších světových právních kanceláří Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, posílit.

Skupinu na troskách stejnojmenného strojírenského impéria vybudoval miliardář Petr Speychal, který je veřejně známý jako majitel hokejové Sparty.

Příběh privatizace, který zatáhl stát do vleklých sporů, započal v roce 2007. Tehdy se vláda premiéra Mirka Topolánka rozhodla státní podnik Škodaexport, který vyvážel investiční celky do celého světa, zprivatizovat. Z tendru na konci téhož roku vyšla vítězně s nabídkou 210 milionů korun společnost ČEX, která spadala do konglomerátu firem kolem ČKD.

Skupinu na troskách stejnojmenného strojírenského impéria vybudoval miliardář Petr Speychal, který je veřejně známý jako majitel hokejové Sparty. Ten mimochodem oficiálně za žalobami na stát nestojí. LN již v únoru popsaly, že nitky z arbitráže k němu vedou. Sám Speychal tehdy zjištění redakce nekomentoval.

Hned v roce 2008, kdy ČEX za Škodaexport zaplatil a akcie převzal, přišla žaloba na stát. V prosincovém podání k soudu si ČEX, dnes již přejmenovaný na BA MU Export, nárokoval 90procentní slevu z kupní ceny, tedy 190 milionů korun, a k tomu 890 milionů jako náhradu škody. Důvod? Stát prý v privatizaci zamlčel skutečný, a to velmi neutěšený stav Škodaexportu. Za největší průšvih byly v žalobě označeny elektrárenské projekty v Pákistánu, které ostatně v roce 2009 dovedly Škodaexport (tou dobou již dvakrát přejmenovaný) k insolvenci. Pákistánské projekty Balloki a Muridke byly dědictvím z doby, kdy firmu řídil stát. A ten prý při privatizaci zamlčel, že vykazují ztráty v řádu desítek milionů dolarů, které mohou způsobit úpadek firmy.

Podivná změna žaloby

Mezi hlavní argumenty žalobce u soudu pak patřil také dopis šéfa představenstva Škodaexportu z let 2007 a 2008 Ladislava Bátory, který se později „proslavil“ jako poradce ministra školství Josefa Dobeše kritizovaný za ultrapravicové názory. Ten v dopise upozorňoval tehdejšího ministra financí, že management firmy v čele s generálním ředitelem představenstvu zatajuje informace o skutečném stavu Škodaexportu a celkově špatném řízení firmy.

Mezi hlavní argumenty žalobce u soudu pak patřil také dopis šéfa představenstva Škodaexportu z let 2007 a 2008 Ladislava Bátory.

V roce 2010 pak firma svou žalobu na stát změnila a dožadovala se toho, aby soud potvrdil její rozhodnutí z roku 2009 od privatizační smlouvy zcela odstoupit. Za vrácení akcií požadovala svých 210 milionů korun s úroky a také náhradu úroků, které musela zaplatit PPF Bance, u níž si na koupi Škodaexportu vzala úvěr.

Městský soud její nároky v roce 2011 zamítl. Podle něj firma měla dost možností se se skutečným stavem finančního zdraví kupovaného podniku seznámit. Stát navíc podle soudu postupoval i ohledně Bátorových zjištění jako správný akcionář, když řešení předal dozorčí radě. Nadto se v rozsudku pozastavil nad tím, jak byly změněny požadované částky odškodného, což by mohlo svědčit o účelovosti žaloby.

Na stejných argumentech vystavěla arbitráž proti státu společnost WNC Factoring, která je majitelkou ČEX respektive BA MU Exportu od roku 2009.

Pro úplnost. Na konci roku 2007 se společnost WNC Factoring stala majitelem firmy ČKD Asset, která je centrem holdingu firem ČKD. Získala ji právě od miliardáře Speychala, který zůstal ve firmě v řídicí pozici. Speychal to později pro týdeník Euro vysvětloval tím, že na své plány na rozšiřování impéria potřeboval kapitál a ten získal právě od britských investorů.

Dnes už je podnikatel zase jediným vládcem ČKD. WNC, údajně znechucena „podrazem“ při privatizaci Škodaexportu, vyčlenila právě problematickou firmu přímo pod sebe a fungující ČKD prodala jiné britské firmě Hanbury Finance Limited. Tu pak ovládl v roce 2012 zase Speychal.

Hledají se právníci

Stát aktuálně pro arbitráž vybírá nové právníky. Dosud jej v přípravách na řízení zastupuje interní tým ve spolupráci s expertkou na mezinárodní spory Karolínou Horákovou z Weil, Gotshal & Manges. Právě tuto právní kancelář ale protistrana osočila ze střetu zájmů. Proto, že její londýnská kancelář najala bývalého koncipienta z Quinn Emanuel, jež WNC zastupuje. Přestože nakonec advokáti od Quinnů své námitky stáhli, stát začal preventivně hledat nové zastoupení, a to hned pro tři nejzávažnější spory, kterým čelí, najednou. Kromě žaloby WNC mají noví právníci řešit i loterijní arbitráž s firmami senátora Iva Valenty a spor o zmařenou investici do pozemků developera a miliardáře Sebastiana Pawlowského.

Příběh dvojího pádu Škodaexportu

  • 1966 Vznikl Škodaexport jako podnik zahraničního obchodu a stal se výhradním vývozcem a dovozcem investičních celků, strojů a zařízení pro energetiku, metalurgii či hutnictví, ale třeba i trolejbusů nebo elektrických lokomotiv.
  • 1990 Firma se transformovala na akciovou společnost. Původně byly akcionáři největší dodavatelské společnosti, například Škoda Praha nebo ZVVZ Milevsko a některé banky. Postupně velký vliv získala ČSOB.
  • 2002 Stát se rozhodl prostřednictvím ministerstva financí převzít ekonomicky nestabilní podnik. Za několik miliard korun společnost oddlužil.
  • 2007 Vláda se rozhodla Škodaexport znova privatizovat. S nabídnutou cenou 210 milionů korun zvítězila společnost ČEX.
  • 2009 Na návrh německého Siemensu začalo s firmou insolvenční řízení. Vaz jí srazily zejména obchody v Pákistánu. Téhož roku vlastník Škodaexportu stát žaluje o náhradu škody ve výši jedné miliardy kvůli zatajování informací o skutečném ekonomickém zdraví firmy při privatizaci. Posléze odstupuje od kupní smlouvy. Stát to neuznává.
  • 2011 Očištěná aktiva Škodaexportu prodává vlastník plzeňské firmě Road Investments. Ochranná známka nebo lukrativní budovy v Praze tak přešly do společnosti SKEX. V PA Exportu (nové jméno Škodaexportu) zůstávají dluhy.
  • 2014 Britská společnost WNC Factoring, která je od roku 2009 jediným vlastníkem „pohrobka“ po Škodaexportu, vyvolává arbitráž s ČR kvůli poškození své investice.
  • 2015 Stát v druhé instanci vnitrostátně vyhrál spor o privatizační smlouvu.

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.