Lidovky.cz

Usadili se v Česku. A chtějí zůstat

  14:16
Česká republika patří mezi nejatraktivnější země pro expaty, tedy cizince, kteří žijí trvale anebo dočasně mimo svou rodnou zemi. S povolením k pobytu žije v Česku takových lidí 443 tisíc. Tito cizinci na našem státě nejvíce oceňují kvalitu života či dopravu, naopak se jim vadí, že cítí, že tu nejsou příliš vítáni.

Na vztahy s cizinci jen české právo nestačí. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Evan je Američan. Původně přijel do Česka jen na zkušenou, ale nakonec tu zůstal. Žije v Praze. „Očekával jsem, že zde pobudu tak půl roku, možná rok, ale už jsem tady devět let,“ řekl LN Evan Vischi, jenž byl – jako řada jeho krajanů – nejprve unesen krásami památek, plzeňským pivem a vynikající veřejnou dopravou. Postupně si všímal dalších věcí: zákoutí české povahy, chladu k cizincům... Ovšem začal se učit těžký jazyk a – zůstává.

Podobně jako další expati, neboli cizinci, kteří žijí dočasně anebo natrvalo mimo svou vlast. Česká republika je pro ně čím dál atraktivnější, jak ukazují hned dva čerstvé průzkumy hodnotící kvalitu života cizinců v různých zemích..

Studie Expat Insider zařadila Česko na desáté místo nejatraktivnějších zemí.

Studie Expat Insider zařadila Česko na desáté místo nejatraktivnějších zemí podle 14 tisíc dotázaných osob; meziročně si ČR polepšila o dvanáct příček, takže patří ke skokanům roku. Nejvýše jsou Tchaj-wan, Malta a Ekvádor.

Druhý průzkum Expat Explorer, na nějž nedávno upozornila agentura Bloomberg, připravila bankovní skupina HSBC. Vycházela z odpovědí 27 tisíc respondentů, kteří v daných zemích hodnotili ekonomiku, své životní zkušenosti i rodinný život. Vítězství obhájil Singapur, za ním je Nový Zéland, Kanada a čtvrté Česko, jež vyskočilo z loňského osmnáctého místa.

V tuzemsku žije podle posledních údajů Českého statistického úřadu 443 tisíc cizinců s povolením k pobytu na dvanáct měsíců a více. Asi 185 tisíc osob – včetně 96 tisíc Slováků – pochází ze států EU. Z anglicky mluvících zemí, které používají onen zmíněný pojem expat, žije u nás nejvíce Američanů (asi 5700), Britů (5600), Kanaďanů (800) a také Australanů (500).

Skvělá MHD, lidský chlad

Evana v Česku těší spousta věcí. „Když jsem přijel, úplně mne ohromilo, že vlastně všude ve městě můžu skočit na tramvaj nebo metro... V Americe veřejná doprava takřka neexistuje, a když existuje, je totálně předražená a neefektivní,“ srovnává rodák z Virginie.

Oproti Spojeným státům si mohl coby mladý učitel angličtiny dovolit i pravidelné stravování v restauracích. „Velmi rychle jsem si zvykl na vyšší kvalitu života – a to v řadě ohledů –, než jsem měl v USA,“ tvrdí chlapík, který upozorňuje, že řada krajanů jen „propaří“ pár měsíců v Česku, užívají si alkohol a diskotéky, ale kloužou po povrchu; nijak nechtějí proniknout do české mentality.

V kategorii „kvalita života“ patří Česku sedmé místo na světě; v podkategorii „cestování a doprava“ dokonce čtvrté – mezi třetím Rakouskem a pátým Švýcarskem.

Studie Expat Insider položila expatům 43 otázek na jejich finanční zázemí, práci, integraci, ale i na dosažitelnost zdravotní péče a výchovu dětí. Cizinci se nejčastěji stěhují za prací, kterou si našli sami (15 procent), anebo je vyslal zaměstnavatel (13), dále odjíždějí za svými láskami – partnery (11) a za vyšším životním standardem, studiem či dobrodružstvím. V kategorii „kvalita života“ patří Česku sedmé místo na světě; v podkategorii „cestování a doprava“ dokonce čtvrté – mezi třetím Rakouskem a pátým Švýcarskem. Daleko hůře je ovšem ČR hodnocena v kategorii „usazení se“, kde padla až na 58. místo. Proč? Cizinci se tu necítí příliš vítáni (37. místo) a Češi k nim nejsou ani moc otevření a přátelští, protože jim expati v této tabulce přisoudili třetí nejhorší místo vůbec – 65. příčku v sousedství Norů, Švýcarů, Saúdů a Kuvajťanů. Svou roli v tom hraje asi i obtížnost jazyka, nekomunikace (61.), což Čechy svádí do společnosti s dalšími propadlíky: Finy, Japonci, Rusy, Číňany a Maďary.

Odstup mezi cizinci a Čechy vidí i Evan. „Spoustě expatů ani nevadí, že jsou ignorováni, vedou si komfortní paralelní život vedle místních obyvatel. Jazyk je těžký, lidé jsou obecně daleko chladnější k cizincům v porovnání s řadou míst v USA. Zákony i policie jsou ovšem uvolněné, takže si tu můžete dost dělat, co chcete, aniž byste někoho obtěžovali,“ říká Evan Vischi, který skládá elektronickou hudbu.

Až po několika letech se podle něj expati obyčejně začínají vymaňovat z komunit, z ulit a získávají opravdové přátele i mezi Čechy. Učí se řeč, ale přesto si jednou uvědomí, že Česko je snad až příliš „homogenní“ země, která jen tak někoho plně nepřijme: ať se snažíte sebevíc stát se „Čechem“, mnoho lidí to neskousne.

Země pro dobré žití

Pro práci cizinců je Česko podle průzkumu Expat Insider deváté nejzajímavější, za osmým Norskem – měřeno tedy poměrem příležitostí a vyvážeností práce s volným časem. Právě v tom ČR exceluje, rozumný „balanc“ mezi prací a osobním životem chválí i konkurenční studie od HSBC, když jej zařazuje dokonce na čtvrtou nejvyšší příčku na světě.

Ač Češi neustále kverulují na svoje problémy, nebude to tak žhavé. „Když svým českým přátelům vysvětluji, že v Americe žije více lidí v extrémní chudobě, že sociální výhody, jak je Evropané znají, tam nejsou a že třeba mateřská dovolená je luxusem jen pro některé velmi výdělečné profese, tak na mne koukají s vytřeštěnýma očima,“ popisuje Evan, jenž si našel českou manželku Janu, s níž vychovává dcerku. „Před devíti lety by mne ani ve snu nenapadlo, do jaké míry se mohu do společnosti začlenit,“ říká Američan z Arlingtonu.

V dostupnosti péče o děti a vzdělávání jsme třetí, v nákladech na výchovu rovněž a v rodinné spokojenosti šestí.

Rodinný život vychvalují obě studie. Expat Insider udělil Česku v tomto žebříčku stříbro za Finskem a před Izraelem. V dostupnosti péče o děti a vzdělávání jsme třetí, v nákladech na výchovu rovněž a v rodinné spokojenosti šestí. Druhá studie Expat Explorer řadí Českou republiku v kolonce „rodina“ na druhé místo ze 45 zemí, ve výhodném poměru nákladů na výchovu a péči o děti patří Česku dokonce první místo. To může být pro spoustu cizinců tím nejpádnějším argumentem: „Ano, to je země, kde se nám i dětem bude dobře, bezpečně žít.“

I přes neutuchající kritiku tuzemských škol považují oba materiály školství za velmi slušné: v prvním průzkumu je kvalita školství na 13. místě, ve druhém na lichotivé třetí pozici.

„Myslím, že hlavní nevýhoda této země tkví v mentalitě. Poté, co byli Češi v dějinách tak dlouho pošlapáváni, naučili se litovat sami sebe a svalovat vinu za řadu potíže na jiné,“ míní Evan nejen o vlažném vztahu k cizincům. „Nechápejte mne špatně. Miluju to tu. Tohle místo má spoustu výhod oproti jiným, což je i důvod, proč tu budu žít i nadále,“ uzavírá expat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.