Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Autor kreslí chmurný obraz mezilidských vztahů v globální měřítku. Obávám se, že v tom děsivém je tento obraz naprosto přesný.

Vadí to však ta podivná argumentační závislost na speciálním termínu "umělá inteligence". Původním významem tohoto termínu je určitá algoritmická technika, která má sice pronikavé výsledky, ale rozhodně není jedinou převratnou a už vůbec ne rozhodující technologií. Lidé, kteří se v algoritmické stránce věci moc nevyznají, ale přesto tuší mocný dopad získávání a vytěžování dat o fyzických osobách, projevují tendenci spatřovat v umělé inteligenci cosi výjimečného. Dokonce i úplní hlupáci považují umělou inteligenci za vyšší inteligenci. Nicméně v roli nástroje globální dominance je zásadní přístup k datům o fyzických osobách, nikoli ta či ona programovací technika používaná k jejich analýze. A to, co se zde popisuje jako čínská snaha kontrolovat obyvatelstvo v kontrastu k údajné americké snaze zajistit si zisk, je do písmene to samé. Měří si nás, analyzují získan

získávání a vytěžování dat o fyzických osobách, projevují tendenci spatřovat v umělé inteligenci cosi výjimečného. Dokonce i úplní hlupáci považují umělou inteligenci za vyšší inteligenci. Nicméně v roli nástroje globální dominance je zásadní přístup k datům o fyzických osobách, nikoli ta či ona programovací technika používaná k jejich analýze. A to, co se zde popisuje jako čínská snaha kontrolovat obyvatelstvo v kontrastu k údajné americké snaze zajistit si zisk, je do písmene to samé. Měří si nás, analyzují získaná data a dělají z nás poslušný dobytek. Nejen americké firmy (potažmo vláda, viz soud FISA) a čínští komunisté, ale každý kdo na jakákoli taková data dosáhne. Souboj není o pokroky v oblasti umělé inteligence, ale o to, kdo soukromí svého obyvatelstva dovede lépe ochránit. V tuzemsku jsou tyto poměry tak neuvěřitelně zanedbané, že by ani defenestrace veškerých ústavních a bezpečnostních činitelů nepomohla.

Lidé se ve volném čase vzájemně udávají do strukturovaných databází provozovaných na jiných kontinentech, telefonní operátoři přestávali nabízet tarify hlasových služeb bez připojení k internetu, ba i ten robotický vysavač mapuje váš byt a posílá tato data kamsi do pudelje - za vaše vlastní peníze. Všichni máme zapnutý mobil se stovkami aplikací neznámého původu a s širokou paletou fyzikálních čidel. Proč o tom autor nepíše? Bylo by to moc protiamerické a nesehnal by jako konzultant další práci? Nebo se v tom zas tolik nevyzná?