Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

USA versus Čína: Střet o umělou inteligenci kvůli dominanci světu

V dohledné době není pravděpodobné, že by se ekonomická či vojenská situace USA nebo Číny zhoršila natolik, že by nebyly rovnocenným rivalem. Rozhodující bude pokrok ve vývoji umělé inteligence.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hodně povrchní obraz současné Číny a jejího vztahu k USA a světu. Zmínka o HK je jakoby opsaná z medií EU, dokonce se o tom tak píše i v ČR. Což ale vůbec neodpovídá realitě! Autor Pietraš (?) o AI prakticky nic neví. Docela smutné i když v kontextu toho co se píše v ČR to může mít i informační charakter. Podstata ale uniká...

0 0
možnosti

Autor kreslí chmurný obraz mezilidských vztahů v globální měřítku. Obávám se, že v tom děsivém je tento obraz naprosto přesný.

Vadí to však ta podivná argumentační závislost na speciálním termínu "umělá inteligence". Původním významem tohoto termínu je určitá algoritmická technika, která má sice pronikavé výsledky, ale rozhodně není jedinou převratnou a už vůbec ne rozhodující technologií. Lidé, kteří se v algoritmické stránce věci moc nevyznají, ale přesto tuší mocný dopad získávání a vytěžování dat o fyzických osobách, projevují tendenci spatřovat v umělé inteligenci cosi výjimečného. Dokonce i úplní hlupáci považují umělou inteligenci za vyšší inteligenci. Nicméně v roli nástroje globální dominance je zásadní přístup k datům o fyzických osobách, nikoli ta či ona programovací technika používaná k jejich analýze. A to, co se zde popisuje jako čínská snaha kontrolovat obyvatelstvo v kontrastu k údajné americké snaze zajistit si zisk, je do písmene to samé. Měří si nás, analyzují získan

0 0
možnosti

získávání a vytěžování dat o fyzických osobách, projevují tendenci spatřovat v umělé inteligenci cosi výjimečného. Dokonce i úplní hlupáci považují umělou inteligenci za vyšší inteligenci. Nicméně v roli nástroje globální dominance je zásadní přístup k datům o fyzických osobách, nikoli ta či ona programovací technika používaná k jejich analýze. A to, co se zde popisuje jako čínská snaha kontrolovat obyvatelstvo v kontrastu k údajné americké snaze zajistit si zisk, je do písmene to samé. Měří si nás, analyzují získaná data a dělají z nás poslušný dobytek. Nejen americké firmy (potažmo vláda, viz soud FISA) a čínští komunisté, ale každý kdo na jakákoli taková data dosáhne. Souboj není o pokroky v oblasti umělé inteligence, ale o to, kdo soukromí svého obyvatelstva dovede lépe ochránit. V tuzemsku jsou tyto poměry tak neuvěřitelně zanedbané, že by ani defenestrace veškerých ústavních a bezpečnostních činitelů nepomohla.

0 0
možnosti

V Číně sice budou mít umělou inteligenci, ale v EU máme zase víc cyklostezek a rozhleden v údolí. V Číně staví tisíce km tratí pro rychlovlaky, u nás bude první v roce 2051.

0 0
možnosti

Pěkně sepsáno, pod většinu věcí bych se podepsal. Budoucnost se dá ale predikovat špatně. Státní zřízení založené na diktatuře je nevyspytatelné, kdo ví, co se tam může stát. A taky je svět čím dál méně orientovaný národnostně. Pokud se to zase nějak nezvrhne a nezačne to někdo zneužívat, tak bych si uměl představit, že velcí čínští oligarchové přestanou mít potřebu hrát komunistickou hru. Jestliže řekneme, že největší zbraní budoucnosti jsou velká data a AI, tak jejím vlastníkem nemusí být státy.

0 0
možnosti