Lidovky.cz

USA mírní svou kritiku Sýrie. Už žádná silná vyjádření.

USA

  17:30

Washington zařadil zpátečku. Režim Bašára Asada je sice špatný, ale Američané mu pořád dávají šanci!

Příznivci syrského prezidenta Bašára Asada s jeho portrétem nad hlavami protestují před americkou ambasádou v Damašku 11. července. foto: © ReutersČeská pozice

Oficiální americký názor na situaci v Sýrii se změnil ze dne na den. Místo stupňující se kritiky režimu Bašára Asada, který krvavě potlačuje všechny opoziční protesty v zemi, a volání po jeho odchodu USA jako by mávnutím kouzelným proutkem otočily. Najednou v oparu diplomatické rétoriky Washington naznačuje, že v jeho očích má diktátor pořád šanci na přežití.

Přitom ještě minulý týden americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová bez skrupulí prohlásila, že Asadova vláda „ztratila legitimitu“. To v řeči diplomatů naznačuje, že Damašek čeká mocenská výměna. Dle analytiků měl následovat požadavek USA na odchod Bašára Asada, když už se v případě Sýrie na nic jiného vedle neúčinných sankcí nezmohou. Stejně jako tomu bylo v případě Husního Mubaraka či Muammara Kaddáfího.

Nicméně nestalo se. A již v neděli Clintonová pronesla „statement“ v tom smyslu, že americká administrativa pořád doufá, že se zlobivý Bašár polepší, jeho jednotky přestanou zabíjet protestanty. A naopak si to u čaje a vodní dýmky všechno vyříkají, vyčistí stůl a pustí se do politických reforem. A jak listu The Los Angeles Times (LAT) sdělil nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí, vůbec není jasné, kdy a jestli ještě vůbec bude Obamova vláda odchod syrského prezidenta požadovat.

USA vlastně dodnes nevyslaly žádnou konzistentní zprávu k událostem v arabském světě

Co se odehrálo mezi americkým prezidentem a jeho ministryní zahraničí? Vypadá to, že Clintonová byla pozvaná na kobereček do Bílého domu, kde jí bylo řečeno, že jasná vyjádření nejsou žádoucí. Přímá podpora kohokoli? Nikoli, raději zmatek. USA dodnes nevyslaly žádnou konzistentní zprávu k událostem v arabském světě, připomíná LAT, a to nepokoje na Blízkém východě a v severní Africe začaly už v lednu. Nebo se to naopak jako určité sdělení chápat dá: nechceme sice arabské diktátory, ale nevíme, jak se jich zbavit, a pokud padnou, netušíme, co přijde po nich.  

Následuje fraška. Z konstatování Clintonové, že syrská vláda „ztratila legitimitu“, se stane Obamovo „stále více vidíte, že prezident Asad u svého lidu ztrácí legitimitu“. Prezident USA se pomalu chystá na obhajobu mandátu a zřejmě by mu podle některých názorů mohlo uškodit volání po Asadově odchodu, aniž by se cokoli stalo. Koneckonců Muammar Kaddáfí Obamu zatím také neposlechl. Je to však dobrá taktika pro znovuzvolení?  

Související články:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.