Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

USA: Kdo v listopadu vyzve na souboj Odpadlíka? Nejspíš Oštěp.

USA

  23:01

Republikánská kampaň se posunula zase o něco dál. Již víme, jakými krycími jmény kandidáty na nominaci nazývá tajná služba.

Nedivme se, že když se sejdou u jednoho stolu Orel, Průkopník a Odpadlík, povídají si o tom, jak se řídí svět. Kdepak, nepřijde žádný Pepíček, který nabídne nejlepší řešení. Zmíněná situace není vtip, ale reálná možnost. Za přezdívkami se totiž skrývají tři poslední američtí prezidenti Bill Clinton (Eagle), George Bush (Trailblazer) a Barack Obama (Renegate). Tajná služba je bude ve své komunikaci takto přezdívat až do konce jejich života.

Krycí jména nejsou v době vyspělých šifrovacích technologií žádnou citlivou informaci. Pokud však někdo dostane od amerických tajných služeb přezdívku, znamená to, že je důležitý, má federální ochranku – může to třeba být budoucí prezident. Tento týden se na veřejnost dostala kódová jména dvou hlavních republikánských kanditátů Mitta Romneyho a Ricka Santoruma, respektive ve vysílačkách tajných již jedině Javelina a Petruse. Možná si ji jeden z nich odnese i do Bílého domu...

Americká média dopodrobna rozebírají, proč si Mitt zvolil Javelin a Rick jméno Petrus. Znamenají přezdívky něco? Mají jistou symboliku, vypichují zatím skrytou osobnostní vlastnost, nebo pouze naznačují smysl pro humor označených osob? Možná je i varianta, že jméno je zcela náhodné. (Jako u neúspěšného republikánského kandidáta ve volbách 2008 Johna McCaina. Ten nechal volbu na tajné službě, která z něho udělala k jeho spokojenosti Fénixe, ale nic to neznamenalo.) Nicméně pánové Romney a Santorum si jména vybrali sami.

John McCain nechal v roce 2008 volbu na tajné službě. Ta z něho udělala k jeho spokojenosti Fénixe. Nic to však neznamenalo.

Rychlý a ostrý, nebo zbožný a pevný?

Pojďme si zaspekulovat, co se skrývá za jménem Javelin v souvislosti s hlavním favoritem republikánských primárek. Jsou v podstatě dvě varianty. První je automobilová: Supersporťák Javelin vyráběla v letech 1967 až 1974 společnost American Motor Corporation, kterou svého času řídil Romneyho otec George. Přezdívka odkazuje i k michiganskému původu Mitta Romneyho, Detroitu jako centru automobilového průmyslu, navíc Javelin údajně byl jedním z jeho prvních aut.

Druhá verze míří ke sportu – javelin znamená oštěp –, a to přímo k Olympijským hrám. Ty zimní v Salt Lake City Mitt Romney slavně zachránil a celý podnik dostal z červených čísel do černých. Oštěp je také historická vrhací a bodná zbraň, symbolizuje sílu, rychlost, odvahu. Může tedy směřovat k Romneyho úspěšnému byznysovému modelu. A jak dodává The Washington Post, je paradoxní, že ač nesportovec, Romney vypadá, jako by sestoupil z Olympu.

Rick Santorum je úplně jiný případ. Bývalý senátor se odvolává na rodinné kořeny  – jeho italský dědeček se jmenoval Pietro. „Nemyslím, že by toto jméno fungovalo. Proto jsem si vybral jeho latinskou obdobu Petrus,“ citoval ho deník Daily Mail.

Pro ty, co ho znají, je krycí jméno Petrus perfektní, byť s nádechem sebeironie. V latině znamená skála a Petrus (sv. Petr) je považován za prvního papeže katolické církve. Santorum sice určitě nechce být ukřižován hlavou dolů jako historický Petrus, ale obdobné vlastnosti zřejmě má. Je například ochotný se sebeobětovat, být veřejně ponižován či dokáže být pokorný. V něčem je však zase pevný a neústupný jako skála, třeba když brání lidský život od jeho početí. V tom je konzervativní, což – zdá se – nemálo voličů uchvacuje, ale mnoho i odrazuje.

The Washington Post opět zmiňuje jistý paradox. Muž, který se „obrazně“ vzhlíží v prvním katolickém papeži, to u amerických katolíků prohrává. Ti totiž dávají opřednost Romneymu. Santoruma nejvíc podporují protestanti.

Dodejme, že třetí z adeptů, který má stále šanci na nominaci, Newt Gingrich již také dostal krycí jméno. Zatím se však neví jaké. Zato z show slavného Jaye Lena jsme se dozvěděli, že poslední ze čtveřice republikánských kandidátů Ron Paul ochranku (i přezdívku) odmítá. Podle něho je to nadstandard, který přijde zhruba na 50 tisíc dolarů denně z peněz daňových poplatníků, což odmítá. Na Lenovu otázku, jaké by si vybral jméno, však texaský kongresman nezaváhal: „Buldok.“ Protože prý jde po Fedu (centrální banka) a chce ukončit všechno to šílené utrácení veřejných peněz.

Je jen škoda, že Orel, Průkopník, Odpadlík a Buldok se u jednoho stolu jako prezidenti či exprezidenti určitě nesejdou, i když to zní nejlíp. Jako z nějakého vtipu.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...