Lidovky.cz

USA: Jak zefektivnit výkon trestu smrti. A co výčitky svědomí?

USA

  11:03

Některé americké státy usilují o racionálnější způsob poprav lidí. Uvažují i o popravčí četě – kulky jsou prý levnější než plynové komory…

foto: © WikipediaČeská pozice

Velitel osvětimského koncentračního tábora Rudolf Höss ve svých denících uvádí, že dozorci měli od určité fáze druhé světové války doporučeno nestřílet vězně, pokud „nemusejí“ – na frontě bylo třeba každého náboje. Proto byli lidé neschopní z jakéhokoli důvodu dojít do plynové komory, například ti staří či nemocní, do ní odnášeni nebo na místě ubíjeni.

V dnešních USA sice válka ani koncentrační tábory nejsou, ale problém s popravami mají také. Farmaceutické firmy se na nich odmítají podílet – nechtějí dodávat přípravky na popravování lidí, protože to není dobrá reklama. Proto některé americké státy k výkonu nejvyššího trestu používají různé chemikálie. Z tohoto důvodu Dennis McGuire před několika dny trpěl celých 26 minut. A šlo o nejdelší popravu od znovuzavedení trestu smrti v Ohiu před 15 lety.

Burnsovo a Hössovo zdůvodnění

Někteří Američané kvůli problému chemikálií začínají uvažovat o trestu smrti zastřelením. Ve státě Missouri už dokonce navrhli zákon. A přidávají se i zákonodárci jiných amerických států. Wyomingský senátor Bruce Burns řekl: „Důvodem pro volbu popravčí čety je i to, že jde o jednu z nejlevnějších možností popravy. Náklady na výstavbu plynových komor jsou neúnosné, když si uvědomíte, kolik lidí by v nich bylo popraveno, a totéž platí o šibenici.“

Z Burnsova i Hössova zdůvodnění je zřejmé, že v jednom ohledu se lidstvo vyvíjí. Zatímco nacisté dávali přednost plynu (společnost IG Farben problém s jeho dodávkami nikdy neměla) před kulkou, v současných USA kvůli problému se smrtícími chemikáliemi jdou někteří Američané kulkám vstříc...

Burnsovo i Hössovo zdůvodnění má společný základ – nelidskou racionalituV jiném ohledu se však lidstvo nevyvíjí. Burnsovo i Hössovo zdůvodnění má společný základ – nelidskou racionalitu. Nacisté totiž dospěli k plynovým komorám na základě stejné úvahy jako někteří Američané k popravčí četě – je to efektivní, levné, ekonomiku to poškodí nejméně. Nebyl by však ještě levnější někdo, jako byl kat Mydlář se špalkem a sekyrou?

Tato racionalita souvisí i s masovostí – zatímco nacisté hledali vhodný nástroj k masovému vyvražďování, Burns dumá nad ekonomií jednotlivých poprav. A jsou to sama o sobě a bez kontextu velmi „rozumná“ ekonomická řešení. Problém však spočívá v tom, že oním kontextem jsou lidé.

Zmíněný kat Mydlář byl vyloučený ze společnosti, nebo lépe řečeno, měl v ní specifické místo – a nepochybně měl i obrovské výčitky svědomí. I ty by bylo možné „racionálně“ vyřešit. Senátor Burns z Wyomingu by například mohl do popravčí čety postavit deset střelců a anonymně polovině z nich přidělit ostrou munici. A díky této „racionalitě“ by zmizely i ty výčitky svědomí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.