Lidovky.cz

USA do převratu na Ukrajině nalily miliardy! Opravdu?

USA

  8:41

Apologeti Kremlu našli „důkaz“ amerických piklů za Euromajdanem: USA prý přiznaly, že do jeho příprav investovaly 5 miliard dolarů.

Náměstkyni ministra zahraničí USA Victorii Nulandové zbyly peníze i na občerstvení pro demonstranty. foto: © ReutersČeská pozice

Že by po listopadovém rozhodnutí ukrajinské vlády nepodepsat dojednanou asociační dohodu s EU (a místo toho zamířit do nabízené celní unie s „bratrským“ Ruskem) vyrostly v ulicích Kyjeva barikády, jejichž cílevědomí obránci by dosáhli pádu režimu a obnovy prozápadního kurzu země, podle některých pozorovatelů nemůže být „jen tak“. Takzvaná mainstreamová média při líčení sledu událostí na Ukrajině prý zamlčují podstatné skutečnosti.  

Takzvaná mainstreamová média při líčení sledu událostí na Ukrajině prý zamlčují podstatné skutečnosti„Již několik měsíců jsme i v České republice svědky ohromné mediální kampaně plné lží, manipulací a podvodů vykreslující současné nepokoje na Ukrajině jako ,lidové povstání za svobodu a demokracii‘. Všemožně je zastírána pravda o skutečném charakteru střetů na Ukrajině, o vzestupu tamního fašismu (…) Vlna násilností byla zcela zjevně iniciována ze strany Evropské unie a Spojených států amerických s cílem svrhnout ukrajinskou vládu a rozvrátit zemi,“ naznačuje nejsilnější česká opoziční strana, že ukrajinští radikálové hlásící se k odkazu protisovětského odboje Stěpana Bandery kladli policejním těžkooděncům násilný odpor na popud Bruselu a Washingtonu.

„Pravá podstata celého konfliktu je snaha destabilizovat Rusko. A když půjdeme ještě více na dřeň, najdeme v základech prastarou nenávist Židů (ovládajících dnešní Západ) vůči Slovanům (které symbolizuje hlavu zvedající Rusko). Proto jsme svědky toho, čeho jsme svědky... Je to židovská léčka, ve které bohužel ukrajinští nacionalisté hrají cinknutými židovskými kartami,“ zpochybnil tezi o vzestupu fašismu na Ukrajině naopak Adam B. Bartoš, oblíbený komentátor prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause.

Lidé, kteří jsou z principu skeptičtí k tomu, jak události na Ukrajině líčí údajně naivní či předpojatí novináři, avšak zároveň se zdráhají přistoupit na argumentaci stalinistů, antisemitů a jim podobných, proto berou zavděk kritickými analýzami od autorů, jejichž kredibilitu nelze jednoduše zpochybnit.  

Vítané jsou pro ně v tomto ohledu například statě amerického ekonoma Paula Craiga Robertse, někdejšího vysokého činitele ministerstva financí v administrativě prezidenta Ronalda Reagana, který byl rovněž členem redakce listu The Wall Street Journal či vědeckým pracovníkem konzervativního Hooverova institutu. Věrozvěst daňových úlev pro kapitalisty ve vládě, jež památně „uzbrojila“ Sovětský svaz k porážce ve studené válce, se zkrátka poněkud vymyká stereotypu reflexivního odpůrce Západu v mezinárodní politice.

Puč za 5 miliard dolarů

„Jak náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová vysvětlila minulý prosinec v jednom svém projevu a pak i v uniklé nahrávce telefonátu s velvyslancem USA v Kyjevě, utratil Washington 5 miliard dolarů od daňových poplatníků na zosnování puče na Ukrajině ke svržení demokraticky zvolené vlády,“ odkazuje Roberts nejen na záznam hovoru, který americkou diplomatku proslavil peprným slovníkem na adresu EU, ale i na její pozapomenuté vystoupení z 13. prosince na washingtonském setkání nadace US-Ukraine Foundation. Nulandová: Investovali jsme od roku 1991 přes 5 miliard dolarů, abychom Ukrajině napomohli s těmito a dalšími cíli, které zajistí zabezpečenou, prosperující a demokratickou Ukrajinu

Pět miliard dolarů je hodně peněz. Že by se za takovou sumu dal pořídit puč v jedné z nejzkorumpovanějších zemí na světě (na úrovni s Nigérií), nemohou šmahem vyloučit ani naivní pravdoláskaři, respektive předpojatí rusofobové. Když to navíc tvrdí kapacita Robertsova formátu, nezbývá jim, než si znejistěle pustit videozáznam inkriminovaného uřeknutí Nulandové v očekávání, že i oni konečně nahlédnou „jak to bylo doopravdy“ a že budou potupně muset dát zapravdu soudruhům z KSČM a dalším škarohlídům.  

„Od nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 Spojené státy podporovaly Ukrajince při budování demokratických institucí, neboť prospívají participaci občanů a řádné správě věcí veřejných, což jsou všechno předpoklady pro to, aby Ukrajina dosáhla svých evropských aspirací. Investovali jsme přes 5 miliard dolarů, abychom Ukrajině napomohli s těmito a dalšími cíli, které zajistí zabezpečenou, prosperující a demokratickou Ukrajinu,“ uvedla Nulandová v rámci osmiminutového projevu.

„Nulandová se chvástala, že Washington utratil 5 miliard dolarů na podněcování agitace vedoucí Ukrajinu do EU,“ shrnul její slova Roberts. „Během svého krátkého projevu prohlásila neokonzervativní agitátorka Nulandová, že demonstranti, na jejichž vyšlechtění vynaložil Washington 5 miliard dolarů, protestují ,nenásilně a s ohromným sebeovládáním‘ proti brutální vládě,“ jízlivě si zpětně dobírá výrok, který ovšem zazněl v první půli prosince, ještě než radikálové počali příslušníkům Berkutu míchat Molotovovy koktejly. (Tou dobou naopak kremelští propagandisté krapet unáhleně prohlašovali Euromajdan za poražený.)

Zlaté atomovky 

Pět miliard dolarů se nicméně jeví jako podezřele vysoká suma na pouhé posílení „participace občanů“. Zavolali jsme proto na americké velvyslanectví do Kyjeva, aby nám vysvětlili, jak se dá vůbec tolik peněz za něco takového utratit.

Únorový dotaz na cifru letmo zmíněnou v prosincovém projevu náměstkyně Nulandové ve Washingtonu pracovníka tiskového odboru kyjevské ambasády nikterak nezaskočil. Doporučil nám pozorně si dotyčnou pasáž projevu přečíst znovu s tím, že jeho přepis visí i na stránkách velvyslanectví. Oněmi pěti miliardami byly prý míněny veškeré investice plynoucí z federálního rozpočtu USA na Ukrajinu za posledních 20 let.Oněmi pěti miliardami byly prý míněny veškeré investice plynoucí z federálního rozpočtu USA na Ukrajinu za posledních 20 let

„Investovali jsme přes 5 miliard dolarů, abychom Ukrajině napomohli s těmito a DALŠÍMI CÍLI,“ užila totiž diplomatka formulace, která velkorysostí zmíněné sumy udělá okamžitý dojem na shromážděné („předpojaté“) posluchače, ale do níž se například schovají i kompenzace za to, že se Kyjev na společné americko-ruské naléhání přesně před 20 lety zřekl jaderných zbraní: Jen v roce 1994 proto putovalo na Ukrajinu úctyhodných 458 milionů dolarů z amerického rozpočtu. (Konspiračním teoretikům jaksi uniká, že odstrašující účinek jaderné výzbroje by nové, údajně „proamerické“ vládě Ukrajiny přišel vhod právě teď, kdy její suverenitu a územní celistvost ohrožují na Krymu ruské jednotky.)

Po zbytek devadesátých let – dávno předtím, než se na obzoru objevili nějací „oranžoví revolucionáři“ – se částka určená na americkou pomoc nejen s  hospodářskou a politickou transformací Ukrajiny, ale i na tamní boj proti AIDS a tuberkulóze, pohybovala okolo 300 milionů dolarů ročně. Později klesla na rozmezí 150-200 milionů.

Ve volebním roce 2004, který vyvrcholil prvním prodemokratickým vzmachem na Majdanu a následným zahraničněpolitickým příklonem Kyjeva k Bruselu, potažmo Washingtonu, putovalo na projekty na „podporu demokracie“ 34 milionů dolarů a na „bezpečnost a policii“ 62 milionů. Z bájných pěti miliard, jež prý USA na Ukrajině utratily k zosnování nynějšího „puče“, tudíž USA štědřeji subvencovaly Berkut než prodemokratické aktivisty.    

Paul Craig Roberts se sice pyšní slušným životopisem, leč jeho slovník si nezadá s českými stalinisty. Ukrajinská vláda podle něj „naivně dovolila americkým miliardám po řadu let proudit do země, kde byly peníze použity k vytvoření páté kolony pod zástěrkou vzdělávacích a lidskoprávních organizací, jejichž skutečným smyslem je destabilizovat zemi“. Bez ohledu na to, že ani Izraelci ukrajinského původu neváhají na demonstraci na podporu Euromajdanu před ukrajinským velvyslanectvím skandovat „banderovský“ slogan „Sláva Ukrajině! – Hrdinům sláva!“, je Roberts přesvědčen, že je nová vláda v Kyjevě ve vleku neonacistů. „Umírněná opozice ztratila kontrolu. Nedokážou bránit veřejné památníky,“ uvádí jako příklad neonacistické zvůle spontánní strhávání soch V. I. Lenina v ukrajinských městech. Dnes by si Robertse do vlády Reagan přibral sotva.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.