Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Úroveň vědy v islámských zemích je nevalná

Muslimové sice tvoří zhruba čtvrtinu světové populace, ale k planetárnímu vědění přispívají docela nicotně, ukazuje studie vědců přímo z muslimských zemí. Volají po změně dogmat a výuky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

11. 2. 2016 20:16
poznámka

islám nepotřeboval tisíc let intelektuálně scvrkávat, nýbrž byl vyprahlý hned ve svém počátku. Nedal světu víc než právě jen korán, a i ten je z největší části povrchně opsaný ze starších židovsko-křesťanských pramenů. Častokrát zmiňované zhruba třísetleté období rozkvětu islámské kultury, reprezentované postavami jako Avicenna a Averrhoes, byla stejná výpůjčka cizího peří jako převážná část koránu. Vojensko-politický rozmach islámu ve století desátém až třináctém převálcoval stará kulturní střediska byzantského a perského Blízkého východu, v nichž pak pod zeleným praporcem Prorokovým ještě nějaký čas doznívala někdejší vysoká vzdělanost, až ji praporec udusil a bylo po ní.

0 0
možnosti

11. 2. 2016 20:17
Re: poznámka

A zkusme nahlédnout trochu hloub do učení Prorokova. Je mezi náboženstvími světa v mnoha ohledech unikátní, zejména však ve svém vztahu k dějinnému fenoménu zvanému vývoj. Není, nesmí být v islámu žádného vývoje, a proč také. Byla přece všechna pravda světa i zásvětí zvěstována samým Bohem v úplné a bezpochybné dokonalosti; a je nepřípustno, ba nemyslitelno chtít na ní něco měnit, o jakémsi vývoji přemýšlet. Jenže vývoj je potvora. Dostavuje se, i když je popírán, a ne zrovna v pozitivním smyslu. Základem islámu je svatá kniha korán (al-Qura ́an), vlastní poselství Boží, zvěstované proroku Muhammadovi ústy archanděla Džibríla. Obsahuje dost pasáží útočně radikálních, záštiplných, k nepřátelství vyzývajících, že z nich krev jen tak kape; a nenechává nikoho na pochybách, kdo je tady pánem: muž a muslim. Zároveň s tím však i ustanovení rozumně smírná, odpouštějící, vždy s dovětkem - vždyť Bůh je slitovný, milosrdný! S takovým islámem by se dalo v nejhorším vyjít, i když bych o roli neplnop

0 0
možnosti

B. Rudolf

31. 1. 2016 17:48
výskyt odborných článků

Pracuji v jednom odvětví "aplikované matematiky". A poměrně často procházím internet a hledám zajímavé články a "slajdy" z přednášek ze svého oboru. Poslední dobou mám pocit, že čas od času narazím na zajímavý článek (ze svého oboru) podepsaný arabským nebo tureckým jménem. Nemohu vyloučit, že jsem si toho začal všímat až pod vlivem uprchlické krize, ale mám pocit, že poslední dobou se na internetu opravdu objevují zajímavé články v mém oboru podepsané arabsky nebo turecky. Obvykle to není žádný zázrak, ale mají slušnou standardní úroveň.

0 0
možnosti

30. 1. 2016 13:45
Je to jen logické. Pokud musí obyvatelé sedmkrát

denně padnout k východu a modlit se a jsou nuceni žít a číst jednu středověkou knihu, nemůžeme se dočkat vědeckých výsledků. Ty bychom těmto zemím sami neměli poskytovat. Jen tak je donutíme, aby se vzdali středověku. A také bychom neměli islámem zamořit Evropu. Jinak věda bude jen v USA, Kanadě a možná ve východní Asii, ale ne u nás.

0 0
možnosti

J. Křivan

30. 1. 2016 14:58
Re: Je to jen logické. Pokud musí obyvatelé sedmkrát

Ano, souhlas. Z druhé strany jednostranný pohled přes nobelovky a další subjektivní vytváření žebříčků také není to pravé ořechové, ale jen odraz naší ješitnosti.

0 0
možnosti