Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Urban dává od privatizace OKD ruce pryč

  15:41
V kauze privatizace OKD svědčil bývalý ministr průmyslu Milan Urban, který hrál v tomto případu více než podstatnou roli. Odpovědnost svaluje na Fond národního majetku.

Milan Urban ve volebním štábu ČSSD. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Mrzí mě, že jsem mohl nechtěně poškodit sociální demokracii, a příště se podobného jednání vyvaruji, kál se Milan Urban po návratu z Monte Argentaria v létě 2009, kde trávili dovolenou premiér Mirek Topolánek (ODS), jeho nejlepší přítel Marek Dalík či generální ředitel ČEZ Martin Roman. Více než takzvaná toskánská aféra ale v současnosti Urbana trápí kauza OKD. V pátek 27. října vypovídal před Obvodním soudem pro Prahu 2, který rozplétá třináct let starou privatizaci OKD.

Urban hrál v tomto případu více než podstatnou roli. Coby někdejší ministr průmyslu a obchodu totiž spolu s tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou v březnu 2004 předložil vládě materiál, na jehož základě kabinet posvětil prodej státního podílu v dolech firmě Karbon Invest. Od ní získal OKD Zdeněk Bakala. A stát při transakci podle žalobce přišel o 5,7 miliardy korun.

Na žádném jednání o ceně jsem nikdy nebyl

U soudu dával Urban od privatizace ruce pryč. „Na žádném jednání, kde se dohadovala jakákoli cena, jsem nikdy nebyl,“ uvedl exministr. „Cenu stanovoval Fond národního majetku. Těžko to mohl dělat ministr,“ dodal Urban, který vedl resort průmyslu a obchodu v letech 2003 až 2006. Podle svých slov respektoval podklady, které dostával od ministerstva financí a Fondu národního majetku (FNM).

Urbana prý zajímalo především to, aby privatizací neutrpěl ocelářský a hutní průmysl, jenž byl na uhlí z OKD závislý.

Urbana prý zajímalo především to, aby privatizací neutrpěl ocelářský a hutní průmysl, jenž byl na uhlí z OKD závislý. Další hledisko pak představovala snaha, aby prodej nezvýšil již tak vysokou nezaměstnanost v kraji.

Jestliže Urban činí za prodejní cenu OKD odpovědným FNM, pak tento pohled odpovídá i názoru policie a žalobců. Právě vysocí úředníci FNM Pavel Kuta a Jan Škurek stojí kvůli privatizaci před soudem. Také třetí obžalovaný, soudní znalec Rudolf Doucha, má podle policie co do činění s výslednou cenou. Zatímco bývalí manažeři čelí obžalobě z porušení povinností při správě cizího majetku, znalec je u soudu kvůli údajně „cinknutému“ posudku. Z politické reprezentace ani z vedení FNM nikdo stíhán nebyl.

V kolotoči cifer

Celý proces v kauze OKD se točí kolem málo přehledné argumentace nejrůznějšími ciframi, v nichž se bude muset soud nakonec vyznat. V září vypovídal premiér Bohuslav Sobotka, pod kterého coby ministra financí v roce 2004 FNM spadal. Tvrdil, že prodej proběhl za tržní cenu. Za pozornost policie a žalobců stojí podle něj jiný moment. A sice okolnosti, za nichž v 90. letech stát přišel v dolech o majoritu, takže nakonec prodával „jen“ 47 procent firmy. Podle některých názorů mohla být právě proto tržní cena snížená. Překvapení posléze přineslo svědectví bývalého předsedy výkonného výboru FNM Jana Juchelky. Ten se v obavě, aby nepřivodil sobě či někomu blízkému trestní stíhání, rozhodl u soudu raději nevypovídat.

Na rozdíl od Juchelky, který nyní působí jako generální ředitel Komerční banky, bývalý ministr Urban vypovídal.

Na rozdíl od Juchelky, který nyní působí jako generální ředitel Komerční banky, bývalý ministr Urban vypovídal. Na řadu otázek však reagoval neurčitě. U jiných si zkrátka nevzpomněl. Obžalovaný Škurek se Urbana například ptal, proč vláda v březnu 2004 rozhodla o prodeji státního podílu právě firmě Karbon Invest za 2,25 miliardy korun, ačkoli měla na stole konkurenční nabídku od společnosti Penta, která byla ochotná za minoritní balík akcií státu v OKD zaplatit 3,1 miliardy.

„Toto rozhodnutí jistě nebylo finální. Finální rozhodnutí bylo na 4,1 miliardy korun,“ reagoval Urban s tím, že existovalo několik odkládacích podmínek, jako například posouzení antimonopolního úřadu. Právě po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kterému se zdála cena příliš nízká, byla privatizace OKD zastavena. Nakonec vláda státní podíl prodala za již zmíněnou cenu 4,1 miliardy korun. I ta se však žalobcům jeví jako hrubě podhodnocená.

Nic k zapamatování

Urban u soudu odpovídal na otázky zhruba půl hodiny. Právničku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových zajímalo, zda věděl o existenci právní analýzy advokátní kanceláře Allen & Overy, která před prodejem podílu společnosti Karbon Invest bez předchozího tendru varovala. „Nevzpomínám si, že by podobné výhrady nějaké advokátní kanceláře zazněly,“ odvětil Urban, který letos ve volbách kandidoval za ČSSD, ale do sněmovny se nedostal.

Jako první v pátek vypovídal Pavel Suchý, někdejší první místopředseda FNM. Podle něj privatizace ničím nevybočovala. „Nebyl důvod si něco pamatovat... Nemyslím si, že by bylo něco zatajeno,“ prohlásil Suchý. Líčení bude pokračovat během listopadu a prosince.

Článek byl publikován v LN 30. října 2017.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...