Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úniky dat už i v CERNu: Planý poplach, nebo objev století?

  7:26

Na blog unikla předběžná zpráva z urychlovače částic LHC, jež by mohla přepsat standardní model fyziky. Vědci se zlobí, že jde o šlendrián.

Kontrola na detektoru ATLAS, který umí "vyfotit" srážky částic. Na přípravě supersložitého zařízení se podíleli i čeští fyzici z Akademie věd ČR. foto: © CERNČeská pozice

Blížíme se epochálnímu objevu 21. století? Pozdvižení vzbudil před několika dny únik interního memoranda z ženevské centrály Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), jež hluboko pod zemí provozuje urychlovač Large Hadron Collider (LHC) – nejsložitější stroj, jaký kdy člověk vytvořil. Jedna „leaknutá“ předběžná zpráva totiž hovoří o možném nálezu hypotetické částice zvané Higgsův boson, která může potvrdit nebo vyvrátit takzvaný standardní model částicové fyziky. Report z 21. dubna nyní prochází ověřováním.

Objevila se na fyzikově blogu zásadní zpráva vědy 21. století?Hrubý „nástřel“ této zprávy z detektoru ATLAS, na němž v CERNu pracují i čeští vědci, se objevil jako anonymní komentář na blogu fyzika Petera Woita z Kolumbijské univerzity. Čtyři autoři v něm zmiňují pravděpodobnou detekci důsledků Higgsova bosonu čili částice, kterou v roce předpověděl 1964 britský fyzik Peter Higgs a která by měla hrát klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních částic.

Nikdy dříve nebyla tato „božská částice“, jak ji média překřtila, pozorována a právě superdrahý urychlovač LHC – který před několika dny dosáhl světového rekordu v intenzitě svazků – měl býti strojem, který ji objeví.

Pracovní dokument bez oponentury...

„Mám tu práci před sebou a bavili jsme se o ní s Václavem Vrbou, jenž je přímo členem experimentu ATLAS. Ve středisku CERN to vzbudilo velmi pohoršenou reakci od samotné vedoucí experimentu. Především proto, že ačkoliv se jedná o pracovní dokument, který neprošel oponenturou, což je naprosto nezbytné, je jeho název velmi kategorický: ,Pozorování gamma gamma rezonance v blízkosti hmoty 115 GeV a jeho interpretace jako Higgsův boson´. Samotný signál je přitom nepřesvědčivý, takový, jakých bylo v minulosti nespočet,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Podobný signál byl dle něj pozorován počátkem dubna ve Fermilabu v USA – ovšem při jiné hmotě a jiném rozpadovém kanále. Práce však prošla ověřováním, a byla pak oficiálně zveřejněna.

Podle ženevské zprávy detekoval ATLAS dva fotony s energiemi do 115 gigaelektronvoltů, což by mohlo být dokladem bosonu, ovšem neobvyklým a nečekaným – pokud by experiment vyprodukoval Higgsův boson dle standardního modelu, takový úkaz by měl nastat pouze v jednom ze stotisíc případů.

„Předkládaný výsledek je prvním pozorováním fyziky přesahujícím standardní model. Je možné předpokládat, že se ve velmi brzké budoucnosti objeví vzrušující nová fyzika, včetně nových částic,“ píše se v nepotvrzeném memorandu.

Neověřené drby, nebo epochální zlom?

Fyzik Chýla říká: „Nemusí to být nesmysl, ale pravděpodobně bude, neboť signál je třicetkrát silnější, než bychom očekávali v případě standardního Higgse. Takže buď to bude zcela zásadní objev anebo statistická fluktuace či chyba ve zpracování.“ Pakliže by se efekt ukázal jako skutečný, šlo by dle Chýly o významný signál něčeho zásadně nového, co není ve standardním modelu popsáno. „Na něco takového všichni čekáme, ale právě proto je potřeba si být jist, že to není přelud. Snad se brzy dozvíme, jak to je,“ říká profesor Chýla.

Pokud by to byla pravda, jedná se o úžasnou věc, říká mluvčí CERNu.„Je příliš brzy říci, zda na tom něco je, či není. Většina takových zpráv je vyřazena dříve, nežli se dostane na denní světlo,“ řekl magazínu Wired mluvčí CERNu James Gillies. Ale dodal: „Pokud to ovšem bude pravda, pak se jedná o úžasnou věc.“ Může jít ale o chybu v metodice, měření i přístrojích. Každopádně report je pravý, nejde o nějaký podvrh.

Fyzikové se záhy rozdělili na několika táborů. Jedni takový nevědecký únik neverifikované zprávy ostře kritizují, jiní šíří opatrné nadšení. „Možná je to planý poplach, anebo objev století,“ píše třeba pařížský bloger Jester. Ze sedmnácti subatomárních částic v modelu jich už šestnáct bylo pozorováno; tím sedmnáctým zůstává právě Higgsův boson. Existuje?

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...