Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Unikátní rozbor: ODS analyzuje, proč tak drsně prohrává

  15:16

Interní dokument umožňuje pochopit nynější obtíže ODS. Stává se strana zájmovým sdružením kmotříků, kteří usilují jen o vlastní zisk a moc?

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Po prohraných krajských a senátních volbách a po debaklu v přímé prezidentské volbě, v níž Přemysl Sobotka jen o fous unikl poslednímu místu, se v médiích objevuje množství článků na téma „kdysi zářící hvězda ODS padá a padá“. Veřejnost dosud od čelných politiků strany slýchávala, že na hodnocení volebních neúspěchů je příliš brzy – nejprve je prý nutné zpracovat důkladnou analýzu.

Žádný relevantní rozbor se ale zatím na veřejnosti neobjevil. Tu a tam jsme sice mohli slyšet, že za to může Petr či Vašek, konkrétní data ale zoufale scházela. To však neznamená, že by uvnitř strany vládly klid a apatie. Svědčí o tom interní dokument ODS s názvem Analýza volebního neúspěchu v Libereckém kraji (v plném znění přikládáme v PDF souboru), který charakteristiky důkladné analýzy splňuje.

Materiál, který se ČESKÉ POZICI podařilo získat, je výsledkem práce oblastního sdružení občanských demokratů v Jablonci nad Nisou. Jeho vedení  rozeslalo téměř dvěma stovkám členů dotazník pátrající po důvodech odlivu voličů. Připomeňme, že v krajských volbách získala liberecká ODS, pod níž spadají i Jablonečtí, pouhých 9,26 procenta hlasů.

Proč se nám nedaří?

Občanští demokraté z jablonecké organizace na přelomu roku odpovídali například na otázku, zda neúspěch v krajských volbách zapříčinilo působení ODS ve vládní koalici, vystupování v opozici v zastupitelstvu Libereckého kraje či politika na komunální úrovni. Autoři dotazníku se chtěli také dozvědět, kteří občanští demokraté jsou nejméně důvěryhodní.

Oblastní rada z výsledků ankety učiní závěry, které bude prezentovat na regionální úrovniDále je zajímaly také názory na volební kampaň a na rozdíl mezi dobrým výsledkem v senátních (do Senátu se probojoval v obvodu Jablonec nad Nisou Jaroslav Zeman) a špatným v krajských volbách. Poslední otázka cílila na potřebnost personálních změn od oblasti až po celorepublikové vedení ODS.

„Anketu iniciovala oblastní rada. Odpovědělo nám 25 procent členské základny (52 vyplněných formulářů – pozn. red.). Oblastní rada z výsledků učiní závěry, které budeme prezentovat na regionální úrovni,“ poodhalil pro ČESKOU POZICI pozadí vzniku dotazníku Karel Dlouhý, předseda oblastního sdružení Jablonec nad Nisou.

Jaký byl výsledek ankety? Řadoví občanští demokraté nešetřili kritikou, v analýze se mimo jiné píše:

  • „Výrazná většina, 86 procent, respondentů považuje za hlavní důvod neúspěchu působení ODS ve vládní koalici a 62 procent se domnívá, že za neúspěchem je také špatné působení ODS v krajském zastupitelstvu.“
  • ODS je vnímána jako ,pravicové křídlo ČSSD‘ a jako spoluvládce v Libereckém kraji.“
  • „Hlavním důvodem nedůvěryhodnosti dotazovaní uvádějí zejména propojení byznysu s politikou, vytváření trafik pro vysloužilé politiky, klientelismus, medializované kauzy (mistrovství světa v klasickém lyžování, Pozemkový fond), neřešení špatné situace strany, nulovou sebereflexi.“
  • „Převládá názor, že ODS trpí deficitem skutečných politiků a stává se ,zájmovým sdružením‘ lidí, usilujících o vlastní zisk, peníze a moc.“
  • Na republikové úrovni požaduje změny 67 procent, na regionální 74 procent a na oblastní úrovni 19 procent dotázaných.“

Podle předsedy Dlouhého je nelichotivé vyznění průzkumu důsledkem neúspěchu v podzimních krajských a letošních prezidentských volbách.

Řekněme si to hezky od plic

Ještě zajímavější sondu do uvažování běžných členů strany nabízejí jejich komentáře:

  • „V krajských volbách se ukázala v plné síle rozhádanost, nejednota a neupřímnost v regionu. Všichni víme, že při sestavování kandidátek jsou často hlasování formální, nikomu se nechce jít do zdravého konfliktu. Tiše se respektuje pravidlo střídání kandidátů oproti jejich kvalitě.“
  • „Jako strana jsme absolutně nevolitelní, bez programu, a na kraji táhneme břemeno kmotrů z Liberce. A Senát? S heslem ,Cikáni do práce‘ by v této republice vyhrál každý. Je ale otázkou, jestli na to máme být hrdí.“
  • „Jaroslav Zeman bezesporu osobností byl. Na krajské kandidátce takoví lidé samozřejmě také byli, ale tam převážila špatná pověst a špatné zkušenosti s ODS v regionu, zejména v Liberci (myslím, že kauzy pana Kittnera, Ziky a Hasila otrávily zdejší pravicové voliče natolik, že se bude těžko znovu obnovovat jejich důvěra).“
  • „Dnes jsme v situaci, kdy jsme naštvali rovnoměrně všechny vrstvy obyvatel a zlikvidovali jsme si svůj voličský elektorát. Ztratili jsme podporu představitelů samospráv kvůli neúměrné byrokratické zátěži, aktivní lidi, podnikatele a živnostníky kvůli daňové zátěži a přemíře hloupých předpisů.“
  • „Přiznejme si, že 95 procent členské základny naší strany nedělá pro stranu nic jiného, než že platí členské poplatky a chodí zvedat ruce na sněmy za chlebíčky a kávu z automatu.“„Přiznejme si, že 95 procent členské základny nedělá pro stranu nic jiného, než že platí členské poplatky a chodí zvedat ruce na sněmy za chlebíčky a kávu z automatu“
  • „V situaci, kdy je ODS v Liberci tak úzce (a otevřeně) propojena se Synerem, a také skrytě s ČSSD, musí dojít k jednoznačné změně v liberecké ODS, ať si vedení liberecké ODS říká, co chce o tom, že je to liberecká záležitost. Vliv ODS v Liberci je (bohužel) zásadní a negativní na celý region.“
  • „Krajské volby jsme projeli dost drsně. (...) Jednou z nich (příčin neúspěchu – pozn. red.) je nevyvození osobní odpovědnosti i na naší regionální úrovni. (…) Konkrétně mám na mysli tyto osoby: P. Sobotka, R. Zika, T. Hasil, Z. Mach. Jsem si téměř jist, že jejich obměna by přinesla veřejnosti jasný pozitivní signál o ODS na Liberecku.“
  • Bylo by přinejmenším vhodné, aby kandidáty kamkoli nenominovali kmotříci, ale členská základna na základě seznámení s jejich záměry a schopnostmi.“
Jde o to i jinak

Mezi hlasité kritiky současného stavu ODS patří i novopečený senátor Zeman. Na jeho webu se počátkem února objevil poměrně ostrý komentář s titulkem „ODS kráčí k totální sebedestrukci“.

„ODS už dávno nepatří k tahounům na politické scéně. Působí, jako by byla jen vlečňákem za vozítkem páně Kalouskovy TOP 09, a sbírá odpadky po reformním řádění vlády. Výkonná rada (VR), jako hlavní orgán partaje, se stala jen jakýmsi impotentním davem, který periodicky vydává usnesení, která jako by se vznášela v duchu budovatelských dob, opakující do úmoru větu: VR schvaluje (podporuje) kroky Petra Nečase a vlády,“ napsal Zeman.

„Při obsazování vedoucích funkcí ve straně by se měly zohledňovat především volební výsledky“Jak z toho ven? Podle senátora se musejí upravit stranické stanovy a pravidla pro sestavování kandidátek, aby měli šanci vystoupat na přední místa důvěryhodné osobnosti. Při obsazování vedoucích funkcí ve straně by se měly zohledňovat především volební výsledky. „Jsem rád, že nyní probíhá diskuse. Baví se o tom lidé, kteří mají jasný mandát daný z voleb. Průzkum v členské základně slouží pro oblastní ODS, aby věděla, jak dál postupovat na regionální úrovni,“ řekl ČESKÉ POZICI Zeman.

Nemyslí si však, že by bylo potřeba svolávat volební kongres, na němž by ohajoval funkci předseda strany Petr Nečas. „Premiér to má teď hodně těžké. Je v koaliční vládě s LIDEM a TOP 09. Nejsem si jistý, jestli by kongres něco změnil, když jsme jeden před třemi měsíci měli,“ dodal politik.

Zato se Zemanovi líbí nápad kolegy senátora Jaroslava Kubery, jenž požaduje úpravu stanov, aby ODS měla kromě předsedy pouze jednoho místopředsedu (místo současných pěti) a výkonná rada pouze čtrnáct místo dnešních 42 členů.

Hraje se o Sobotku

Jednou z cest, jak napravit reputaci ODS v Libereckém kraji, je podle názoru některých členů jablonecké organizace obměna regionálního vedení strany. Předsedou libereckého regionálního sdružení je neúspěšný prezidentský kandidát a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Rozhněvaní straníci z jeho organizace dávají pokles přízně voličů vůči ODS za vinu i jemu.

A ačkoli je jablonecká organizace pouze jedním ze čtyř oblastních sdružení v Libereckém kraji, sílu jejích hlasů podporují volební výsledky – zatímco ve volebním okrese Liberec získala ODS v krajských volbách 6,9 procenta, v Jablonci měli občanští demokraté 12,8 procenta. Do Senátu si Jablonečtí prosadili starostu Albrechtic Zemana, jenž v druhém kole získal víc hlasů (14 403) než ODS v krajských volbách (11 993).

Živo by mohlo být už v pondělí 25. února, na kdy je svolaná regionální radaŽivo by mohlo být už v pondělí 25. února, na kdy je svolaná regionální rada. Dost možná bude dle informací ČESKÉ POZICE vznesen požadavek na svolání regionálního sněmu, na němž by se měl volit nový předseda. „Bouchne to pětadvacátého. Je však otázkou, kdo se postaví do čela odboje a tváří v tvář Sobotkovi řekne, že už ho nechce za předsedu regionu,“ sdělil nám pod příslibem anonymity člen ODS, jenž měl v minulosti k Sobotkovi blízko.

„Oblastní rada ihned po prezidentských volbách svým usnesením vyzvala předsedu regionu ke svolání volebního regionálního sněmu v co nejkratším možném termínu a všechny členy regionální rady ke složení mandátu,“ sdělil ČESKÉ POZICI předseda jablonecké organizace Dlouhý, který zároveň přiznává, že vzhledem ke svému členství v regionální radě padá odpovědnost i na jeho hlavu.

Stranický matador Sobotka ČESKÉ POZICI řekl, že výsledky analýzy z Jablonce zatím neviděl. „Znám ty reakce Jablonečáků. Měli by si ale vzít poučení, že špatné volební výsledky nebyly jen otázkou Liberce. Samozřejmě se nezříkám odpovědnosti. V této souvislosti jasně říkám, že nejpozději v červnu proběhne sněm, na němž se bude volit vedení regionu,“ uvedl Sobotka. Nechtěl však prozradit, s čím půjde na regionální radu, která se sejde v pondělí. „Neřeším vnitrostranické věci přes média,“ řekl jen stručně.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...